Студенти очищують джерела Прилуччини: молодь на Чернігівщині запустила екологічний проєкт
Команда молодіжної програми UPSHIFT з міста Прилуки, що на Чернігівщині, заснувала екологічну ініціативу «Екоспектр» за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), спрямовану на очищення питних джерел Прилуцького району.
«Всі учасники нашої команди — одногрупники. Ми навчаємось на журналістиці та часто обговорюємо екологічні виклики Прилуцького району на парах, — розповідає учасниця команди „Екоспектр“ Марина Дмитренко. — Нашу увагу привернула тема забруднених джерел. Ми відвідали декілька з них та організували перевірку на якість води на базі коледжу. Аналіз показав, що її можна вживати людям. Звісно, за умов, якщо прибрати сміття та надлишковий ґрунт біля цих джерел».
Відтак проактивні студенти педколеджу вирішили створити свій екологічний проєкт у межах ініціативної програми UPSHIFT, щоб зробити рідну Прилуччину чистішою.
«Під час чотириденного буткемпу від UPSHIFT ми отримали багато знань, якими хотіли поділитися з громадою. Наш проєкт розпочали з організації воркшопу про громадський активізм у нашому коледжі. Розповіли студентам, як розвивати в собі лідерські здібності та перетворювати їх на важливі соціальні проєкти. Декого навіть вдалося залучити на заплановані толоки», — ділиться апшифтерка.
Спершу хлопці й дівчата навчили волонтерів технік та методів очищення водойм на воркшопі. Після тренінгу перейшли до практики: у селах Боршна та Манжосівка провели три толоки, де прибрали сміття, а опісля — облаштували очищені водопої. Огородили їх у вигляді колодязів, поруч розмістили столи й інформаційні таблички, що закликають підтримувати джерела в належному стані. А їхнє розташування тепер можна побачити на гугл-картах.
Окрім користі для людей, ініціатива допоможе підтримати місцеву екосистему, впевнена Марина.
«Насправді ці джерела забезпечують водою ще й багатьох мешканців лісу. На одній із толок ми побачили стежки, якими звірі ходять до водопою. Тож тепер у них теж є доступ до чистої води. Раді, що нам вдалося втілити таку гарну справу!»
Водночас ЮНІСЕФ і Міндовкілля активізують спільну роботу в межах міжурядової Декларації про дітей, молодь та кліматичні дії, підписавши відповідний Меморандум про співпрацю. Згадана декларація є першим такого роду зобов'язанням щодо прискорення інклюзивної, орієнтованої на дітей та молодь кліматичної політики та дій на національному та міжнародному рівнях.
«В усьому світі діти та молодь зазнають негативного впливу кліматичних змін та забруднення довкілля. В Україні екологічні катастрофи, спричинені війною, значно поглиблюють цей вплив та роблять дітей ще більш вразливими. Ми переконані, що залучення молодих людей до боротьби зі зміною клімату та попередження екологічних ризиків є надзвичайно важливим. Саме тому ми допомагаємо українській молоді здобувати "зелені" навички та підтримуємо їхні локальні ініціативи для захисту довкілля», — зазначив Координатор програм з розвитку молоді ЮНІСЕФ Андрій Вашека.
«Наша мета як ЮНІСЕФ полягає в тому, щоб кожна дитина мала доступ до безпечної для вживання води, аби рости здоровою і в безпеці», — підсумовує Ніколас Осбер, керівник програм ЮНІСЕФ у сфері водопостачання, санітарії та гігієни (WASH).
Більше про інноваційну програму для підлітків та молоді UPSHIFT на сайті.
Останні новини Чернігівщини
«Діалог влади та бізнесу»: на Чернігівщині обговорили шляхи подолання дефіциту робітничих професій та економічних бар’єрів 14:37
Чергова онлайн-зустріч регіональної платформи «Діалог влади та бізнесу» відбулася сьогодні. Серед основних питань – подолання кадрової кризи у виробничих галузях та підтримка регіонального підприємництва.

Нардеп Олена Шуляк: Завдяки реформі цифровізації доступ до високошвидкісного інтернету вперше отримали понад 3000 українських сіл 14:16
Загальний економічний та антикорупційний ефект від реформи цифровізації, яку почали впроваджувати в 2019 році, вже перевищив 66 млрд грн.
На прикордонні Чернігівщини внаслідок ворожої атаки постраждала цивільна жінка: поліція документує наслідки 13:42
Сьогодні вранці у прикордонній Сновській громаді Корюківського району ворожий дрон поцілив у 54-річну жінку, яка їхала мопедом.
Ukraine Facility: як це працює на Чернігівщині 13:18
У травні 2024 року Україна та ЄС підписали Рамкову угоду щодо спеціальних механізмів фінансування для нашої країни згідно з інструментом Ukraine Facility.
Леся Карнаух: Надходження до місцевих бюджетів за півріччя зросли на 18,2 % порівняно з минулорічним показником 12:44
До місцевих бюджетів за січень – червень 2025 року надійшло 236,5 млрд грн. Це на 18,2 %, або майже на 36,4 млрд грн більше показника за перше півріччя минулого року.