Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 27 липня, 03:12:39

9 березня: Цей день в Україні та в світі

09.03.2023   10:30Агенцiя

ДЕНЬ 379 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 379 RUSSIAN AGRESSION

9 березня - Міжнародний день діджея, День народження Тараса Шевченка.

У церковному календарі - Свято знайдення голови Івана Хрестителя або Обертіння.

День народження Тараса Шевченка
9 березня в Україні святкують День народження Тараса Шевченка, видатного українського поета і художника. Народився майбутній поет 9 березня 1814 р. на території сучасної Черкаської області. У ранньому дитинстві він втратив матір, а трохи пізніше ще й батька. Завдяки своїй наполегливості Шевченко зміг здобути освіту в дяка. У 14-річному віці він почав прислуговувати в будинку поміщика Енгельгардта. Потім як власність пана переїхав із ним до Петербурга.
З дитинства продемонстрував особливі здібності в малюванні, тож здобув освіту в художника, майстра петербурзького малярного цеху Василя Ширяєва. Там він багато спілкувався з інтелігенцією та привернув до себе увагу художника Карла Брюллова і поета Василя Жуковського. Саме вони викупили Тараса з кріпацтва. Енгельгардт призначив за Шевченка суму у 2 тисячі рублів. Брюллов для їх отримання намалював портрет Жуковського і продав його на аукціоні.

Після здобуття свободи Шевченко став студентом Петербурзької академії мистецтв, там удосконалив свої навички художника. Одночасно вивчав історію, літературу та інші гуманітарні науки.

У 1840 році він видав першу збірку віршів, яку сьогодні називають "Кобзар". У 1846 році Шевченко приєднується до Кирило-Мефодіївського братства, яке ставило собі за мету перемогти чинний режим і відродити визвольну боротьбу в Україні. На початку 50-х років членів братства було заарештовано, Тарас був серед них. Його засудили до служби рядовим в Оренбурзькому корпусі, заборонили писати й малювати.

За 10 років Шевченко отримав звільнення. Без дозволу жити в Україні. Помер - 10 березня 1861 року.

Міжнародний день діджея
Цей день з'явився за ініціативи міжнародної клубної індустрії 2002 року. Головна мета - зібрати кошти, які потім переводять у дитячі організації. Найбільшою популярністю Міжнародний день діджея користується у Великій Британії.

День Барбі
У 1959 році Рут Гендлер (США) створила ляльку, яку назвала Барбара Міллісент Робертс. Цього року їй виповниться вже 64 роки.
Спостерігаючи за своїми доньками, Рут зрозуміла, що дівчатам не вистачає ляльки з обличчям дорослої жінки. Перша модель коштувала 3 долари і була одягнена в купальник і босоніжки. Образ ляльки Барбі часто змінювався і доповнювався. У 2020 році з'явилася і Барбі-українка.

Ще цього дня:
1930 - У Харківському оперному театрі починається судовий процес Спілки визволення України (СВУ);
1934 - У Києві засновують видавництво "Веселка";
1945 - Американська авіація починає одне з найбільших бомбардувань Токіо;
1959 - У Нью-Йорку на торговому ярмарку вперше демонструють ляльку Барбі;
2001 - У Києві недалеко від будівлі Адміністрації Президента відбулося зіткнення учасників акції "Україна без Кучми" з міліцейським загоном спецпризначення і акція УБК йде на спад.

Церковне свято
У Церковній історії відомо про три випадки обертіння голови Івана Предтечі. Перше сталося в IV столітті, друге - у V, а третє - в IX столітті. Перше і друге обертіння святкують саме 9 березня.
За переказами, Івана Предтечу обезголовили через підступність іудейської царівни Іродіади та її доньки Соломії. Після знищення тіло пророка було поховано його учнями в Самарії в місті Севастія. Голову ж приховала Іродіада в безчесному місці. Її забрала благочестива Іванна, яка була дружиною царського урядника Худзі, і поховала в посудині на горі Елеонській, що належала до маєтку Ірода. Через багато років цей маєток перейшов у володіння благочестивому Інокентію, який вирішив побудувати там церкву. Під час будівництва було знайдено посудину з головою. Зберігав Інокентій її з великим благоговінням. Але перед смертю вирішив заховати на тому ж місці, бо боявся, що голову осквернять язичники.
За часів правління рівноапостольного царя Костянтина Великого почала процвітати християнська віра. Одного разу двом ченцям, які прийшли вклонитися святим місцям у Єрусалимі, з'явився сам Іван Хреститель. Він відкрив їм місце знаходження своєї чесної голови. Ченці знайшли святиню, поклали її в мішок і пішли додому. Дорогою зустріли незнайомого гончара і дали нести важливу ношу. Гончар не знав, що несе, але вночі з'явився до нього Предтеча і попросив втекти від ледачих ченців. Він сховався від ченців і зберігав голову Івана у себе вдома з усіма почестями. Перед смертю запечатав посудину і віддав сестрі.
Згодом володарем святині став священник Євстафій, який був заражений арійською єрессю. Він змушений був втікати, коли відкрилося його блюзнірство. Голову він закопав в печері, оскільки вважав, що повернеться за нею. Але на місці печери виник монастир. Благочестиві монахи побудували його. 452 року архімандриту Маркелу явився Іван Хреститель і розповів, де шукати його голову. Так відбулося друге обертіння. Святиню перенесли до Емесси, а потім і до Константинополя.

Іменини: Іван, Іларіон, Софрон, Катерина, Франческа, Еразм.

Останні новини Чернігівщини

Чернігівська область — на п'ятому місці в Україні за кількістю пошкоджених через російські обстріли культурних пам’яток

Чернігівська область — на п'ятому місці в Україні за кількістю пошкоджених через російські обстріли культурних пам’яток 12:19

Культурна спадщина є невід'ємною частиною національної ідентичності та історичної пам'яті кожного народу. Вона втілює в собі багатовікові традиції, досягнення мистецтва, архітектури та науки, відображаючи унікальний шлях розвитку суспільства.

У січні-червні 2024 року місцеві бюджети Чернігівщини поповнились на 4,3 млрд гривень податків та зборів

У січні-червні 2024 року місцеві бюджети Чернігівщини поповнились на 4,3 млрд гривень податків та зборів 12:03

У Головному управлінні ДПС у Чернігівській області повідомили, що до місцевих бюджетів усіх рівнів Чернігівської області за січень-червень 2024 року надійшло 4,3 млрд грн від сплати податків і зборів. Із загальної суми в обласний бюджет спрямовано 0,6 млрд грн, решту коштів отримали бюджети територіальних громад.

 Вербування підлітків ворогом для скоєння диверсій: кіберполіція попереджає про небезпеку в інтернеті

Вербування підлітків ворогом для скоєння диверсій: кіберполіція попереджає про небезпеку в інтернеті 10:10

Кіберполіція України інформує про небезпеку вербування російськими спецслужбами для вчинення диверсій, зокрема – підпалів автомобілів українських військовослужбовців.

Медиків Чернігова привітали з професійним святом 10:06

У Чернігові працівників і працівниць закладів охорони здоров’я нагородили з нагоди Дня медичного працівника України, який відзначається 27 липня.

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу 10:04

Протягом минулої доби зареєстровано 8 пожеж. Внаслідок цих подій 3 особи постраждало.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини