Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

П`ятниця, 4 липня, 05:03:11

Як і коли святкуватимуть Масницю у 2022 році

20.02.2022   14:18Агенцiя

Масляна, Масниця, Колодій, Сирний тиждень — у цього смачного та веселого свята багато назв.

У 2022 році Масниця розпочнеться 28 лютого і триватиме до 6 березня - Прощеної неділі. А 7 березня 2022 розпочнеться Великий піст, який триватиме до 23 квітня. Великдень 2022 святкуватимемо 24 квітня.

З 28 лютого до 6 березня за традиціями не можна вживати м'ясо. Господині готують величезне розмаїття страв, основним компонентом яких є молочні продукти, тому тиждень і називається Сирним.

Весь тиждень тривають святкові гуляння та обрядові дійства, які є підготовкою до суворого Великодневого посту.

Кожен день Сирного тижня має свої традиції та звичаї.

Понеділок (28 лютого) називається зустріччю Масляної. Головна традиція цього дня – випікання першого млинця. У наших пращурів існувала традиція ці млинці віддавати жебракам, щоб ті згадали покійних родичів. Цього дня також споруджують опудало Масляної та возять його на санях або встановлюють на головній площі.

Вівторок (1 березня) – це заграші або так звані оглядини. Цього дня, як правило, вже починають ходити один до одного в гості, а молодь збирається, щоб придивитися один до одного і вибрати другу половину.

Середа (2 березня) - це ласунка, "тещин день" або Скоромна середа. Цього дня зять має прийти до тещі на млинці, які вона сама приготує. Крім млинців із різними начинками, готують також пироги.

Четвер (3 березня) - це розгуляй або Широкий четвер. З цього дня розпочинаються наймасовіші гуляння. Прийнято ходити в гості, танцювати, водити хороводи, співати жартівливі частівки - словом, робити все, щоб випустити негативну енергію, що накопичилася за зиму.

П'ятниця (4 березня) називається тещиними вечорами. Цього дня теща зі своїми родичами та друзями приходила в гості до зятя на млинці. Якщо дотримуватися цієї традиції, стосунки у тещі та зятя мають бути добрими.

Субота (5 березня) – це золовчині посиденьки. Цього дня у гості звуть сестру чоловіка (золовку) та інших його родичів, щоб поспілкуватися та попліткувати. Можна дарувати один одному маленькі символічні подарунки.

Неділя (6 березня) – проводи та Прощена неділя. Цього дня всі віряни ходять до церкви, а потім просять у близьких та рідних прощення, а у відповідь мають почути: "Бог вибачить, і я прощаю". Також можна згадувати померлих та ходити на цвинтарі. Ще одна традиція – спалювати ввечері опудало, яке символізує зиму.

До речі, на Колодія головною стравою були не млинці, а вареники, які зазвичай готували із сиром та щедро заправляли маслом.
І чи знали ви, що вареник своєю формою символізує молодий місяць — символ жіночої енергії?

Традиція готувати вареники існує ще з часів Трипілля, задовго до млинців. А млинець, круглий та золотий, уособлює тепле весняне сонечко.
 

Останні новини Чернігівщини

Судитимуть браконьєра, який незаконно  вполював лося на Прилуччині

Судитимуть браконьєра, який незаконно вполював лося на Прилуччині 16:39

Прокурорами Прилуцької окружної прокуратури скеровано до суду обвинувальний акт стосовно жителя міста Прилуки за фактом вчинення незаконного полювання на звірів, які занесені до Червоної книги України (ч. 1 ст. 248 КК України).

 ТОП-10 найзатребуваніших вакансій від місцевих роботодавців

ТОП-10 найзатребуваніших вакансій від місцевих роботодавців 16:36

Робота є. Зокрема, й на Чернігівщині. Наразі у базі даних обласної служби зайнятості налічується 1924 вакансії.

Правоохоронці підвели підсумки роботи 1 півріччя 2025 року протидії злочинності у бюджетній сфері Чернігівщини

Правоохоронці підвели підсумки роботи 1 півріччя 2025 року протидії злочинності у бюджетній сфері Чернігівщини 16:33

Сьогодні в Чернігівській обласній прокуратурі відбулась робоча нарада з керівниками правоохоронних органів регіону. На нараді були присутні керівник Чернігівської обласної прокуратури Станіслав Гущесов, начальник Головного управління Національної поліції в Чернігівській області Іван Іщенко та начальник Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області Олександр Кондрашов.

Олена Шуляк: Антикорупція, цифровізація, ринок землі – головні реформи протягом останніх років

Олена Шуляк: Антикорупція, цифровізація, ринок землі – головні реформи протягом останніх років 16:31

У нещодавньому інтерв’ю "Вокс Україна" очільниця "Слуги Народу" та народна депутатка Олена Шуляк зазначила, що, на її переконання, найбільш відчутні результати команда влади, зокрема й партія "Слуга Народу", демонструє в трьох напрямах реформування держави: розвитку антикорупційної інфраструктури, цифровій трансформації та впровадженні земельної реформи.

єРобота на Чернігівщині: результати програми «Власна справа»

єРобота на Чернігівщині: результати програми «Власна справа» 14:42

Грантова програма «Власна справа» урядового проєкту «єРобота», яку адмініструє Державна служба зайнятості, - не просто про гроші, а про довіру та можливості, про людей та бізнес, які працюють у найважчі часи і мотивують інших.