5 проблем, з якими часто зустрічаються тривожні люди
Розуміти свою тривожність – це вже крок до її подолання. Видання Psychology Today наводить 5 проблем, які специфічні для людей, схильних до проявів тривоги.

Розуміння цього може допомогти уникнути неприємних ситуацій та звернути увагу на свій стан.
✅ Вам іноді важко відрізнити прояви тривожності від проявів фізіологічного захворювання або побічних дій ліків. Коли ви знаходитесь в стані тривоги, ви можете відчувати такі симптоми як утруднене дихання, легке запаморочення, діарея.
Новий медичний стан чи приймання нових медикаментів є дуже стресовою подією для тривожної людини. І чим більше така людина приділяє увагу своїм симптомам, тим гірше вони можуть проявлятися.
✅ Оптимізм інших людей та намагання без чітких гарантій запевнити, що "все буде добре", може погіршити ваш стан. Тривожні люди часто намагаються впоратись зі своєю проблемою через "захисний песимізм".
Вони не тішать себе надіями, щоб потім радіти гарним результатам, а не переживати про несподівано погані наслідки.
Це може навіть призводити до конфлікту з оптимістичними від природи людьми, які вважають, що найкращий спосіб попередити тривогу, це – налаштуватись на позитив.
✅ Коли інші люди мають розв'язувати ваші проблеми, це може завдавати стресу.
Психотерапевт Еліс Бойс наводить приклад з власного досвіду.
"За останні декілька місяців у мене були проблеми з проплатою медичних рахунків. Я люблю сплачувати рахунки відразу після отримання, але тоді кожного разу, через помилки, цей процес затягувався.
Розв'язання цієї проблеми не вимагало багато дій від мене, проте вимагало дій інших людей. І це очікування дуже дратувало мене", – каже вона.
За словами Бойс, в результаті, людина може почати робити неправильні компульсивні дії. Наприклад, сплатити рахунок, який не має сплачувати, просто тому що легше розплатитись, ніж чекати, поки проблему вирішать працівники банку.
✅ Вам іноді дуже важливо відстояти свою позицію в дрібницях. Якщо деякі речі не виконуються так, як того хоче тривожна людина, це може вибивати у неї грунт під ногами.
Наприклад, їй хочеться піти з заходу раніше, мати додаткову копію документу або запасний план тощо.
Проблема в тому, що така прискіпливість може дратувати інших. Дуже часто такі перестороги здаються перебільшеними, а ви вимагаєте від людей додаткових зусиль, тому що хочете знизити рівень вашого стресу.
✅ Ви можете відкладати заплановані справи, тому що вважаєте, що психологічно не зможете впоратись з усім, що викликає вашу тривогу. Це не можна назвати прокрастинацією, бо ви все ж таки виконуєте необхідні завдання, але ви розтягуєте терміни роботи. Вам здається, що ви не потягнете більш як 1-2 пункти в списку справ, які викликають тривожність.
Як це вирішити
- Чим краще ви розумієте свої тривожні моделі поведінки, тим легше вам буде помітити їх та розвинути стратегії, які допоможуть з цим впоратись. І для цього потрібно дуже чітко розібратись в усіх тригерах, емоціях та власній поведінці. Можливо, має сенс прочитати, що таке взагалі тривожність та як вона проявляється.
- Коли мова йде про важливі стосунки, наприклад, вашого партнера, дуже важливо, щоб ви обидва розуміли, коли саме ваша поведінка керується тривожністю. Також варто домовитись, що ви готові сприймати інформацію про це від інших людей. Наприклад, ваш партнер може вказати, коли саме ви переходите межі, але в той час він/вона має дозволити вам використовувати таку модель поведінки, яка дійсно допомагає вам заспокоїтись.
- Ви маєте право відстоювати свою позицію. Наприклад, триматись стратегії "захисного песимізму" і сказати, що підбадьорювання далеко не завжди вас заспокоюють. З іншого боку, краще розуміння себе допоможе вам прийняти й інші моделі мислення.
- Якщо є певні ситуації, які підвищують вашу тривожність, є сенс прописати їх та нагадати собі, що коли вони виникають, варто бути терпеливим і спробувати впоратись зі своїм відчуттям терміновості.
Останні новини Чернігівщини
Де робити, аби добре заробити? 15:34
Відповідь на це запитання знають у службі зайнятості. На початок липня у базі вакансій обласної служби зайнятості налічувалось близько двох тисяч пропозицій від роботодавців області. І серед них є ті, хто навіть у воєнний стан готовий платити працівникам високу заробітну плату. В ТОП-10 високооплачуваних вакансій регіону увійшли:
Найкраще знають математику: що відомо про результати учасників НТМ 15:09
В основних сесіях національного мультипредметного тесту на Чернігівщині взяли участь 7 259 осіб. Явка становить 93,2%.
Виробники переробної промисловості можуть отримати до 16 млн грн гранту на відновлення після обстрілів у межах політики програми «Зроблено в Україні» 14:43
Кабінет Міністрів України на засіданні 7 липня 2025 року затвердив нову редакцію Порядку реалізації програми «Гранти для переробних підприємств». В межах програми запроваджено новий напрям – гранти на відновлення виробничих потужностей для переробних підприємств, які постраждали від збройної агресії росії. Тепер вони можуть отримати до 16 млн грн на закупівлю, доставку та монтаж обладнання.
У Чернігові поліцейські оперативно затримали грабіжника 14:10
Співробітники кримінальної поліції Чернігівського райуправління поліції «за гарячим слідом» встановили 35-річного чоловіка, причетного до відкритого заволодіння грошима пенсіонерки в Чернігові.
Рада ветеранів при Чернігівській ОДА: завершено прийом заяв 13:38
На Чернігівщині триває формування оновленого складу Ради ветеранів при обласній державній адміністрації.