14 грудня - День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС
14 грудня в Україні відзначається День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Указ N 945/2006 про установу цієї пам’ятної дати підписаний Президентом 10 листопада 2006 року.
У багатьох можуть виникнути сумніви, навіщо потрібно це свято, якщо є 26 квітня - Міжнародний день пам’яті жертв радіаційних аварій і катастроф, і чому саме 14 грудня вибрано для вшановування учасників ліквідації.
Справа в тому, що 30 листопада 1986 р. було закінчено будівництво саркофага над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС, а 14 грудня в газеті «Правда» надруковано повідомлення про те, що держкомісією був прийнятий в експлуатацію комплекс захисних споруд.
Ті, хто вважають 14 грудня своїм святом, вже давно називають цей день Днем ліквідатора. Ще в 1986 р. учасники ліквідації зібралися разом, щоб відзначити свою першу перемогу. У 1994 р. громадські організації чорнобильців України звернулися з листом до керівників держави, у якому запропонували заснувати в календарі день учасників ліквідації чорнобильської катастрофи. Тоді офіційне рішення не було прийнято, але ліквідатори самостійно почали відзначати цю дату.
Святкування було офіційно дозволено, від різних силових структур виділялася почесна варта, покладалися вінки від керівників держави, іноземних посольств і громадських організацій, але було відсутнє визнання цього дня на державному рівні.
Додання державного статусу Дню ліквідатора ще раз нагадує суспільству про проблеми ліквідаторів-чорнобильців, найважливіша з яких - недостатній для нормального життя розмір пенсії.
Безпосередньо з цією проблемою пов’язана і інша - проблема статусу ліквідаторів аварії на ЧАЕС. Тільки перші 5 тисяч з тих, хто ліквідовував аварію, офіційно стали називатися ліквідаторами, отримавши відповідні посвідчення, а з 1992 р. всім іншим видавали «корочки» постраждалих від чорнобильської катастрофи.
Незважаючи на всі труднощі і проблеми, самі ліквідатори називають 14 грудня святом. У ліквідації катастрофи на ЧАЕС брали участь більше 650000 людей з усього Радянського Союзу, з яких більше половини представляли тодішню УРСР. Можливо, Україна стане автором доброго почину, і День ліквідатора з’явиться в Росії, Білорусі та інших країнах.
Останні новини Чернігівщини
Підприємці та представники органів влади обговорили зміни в податковому законодавстві 18:18
Чергова зустріч «Діалог влади та бізнесу» відбулась сьогодні у змішаному форматі. Близько 80 учасників, серед яких представники бізнесу і громад, доєдналися онлайн. Цього разу говорили про зміни податкового законодавства.
«Англійська з нуля». Чернігівців кличуть на безоплатний курс англійської для дорослих: деталі 18:12
У Чернігові запустили набір на безоплатні курси англійської для дорослих. Це чудова можливість зробити перший крок до вивчення іноземної мови та почати використовувати її у своєму повсякденному житті.
Верховним Судом визнано обґрунтованими доводи прокурора щодо незаконності передачі в оренду приміщення державного університету 10:51
Верховним Судом залишено без змін постанову Північного апеляційного господарського суду, яким за апеляцією прокурора скасовано рішення суду першої інстанції та прийнято нове – про задоволення повністю позову Ніжинської окружної прокуратури про визнання недійсним договору оренди приміщення закладу освіти, зобов’язання орендаря звільнити та повернути його.
У «Творчі майстерні» психологи поліції Чернігівщини продовжують проводити арт-терапевтичні заходи з дітьми загиблих і поранених побратимів 10:46
В гості до психологів обласної поліції знову завітали маленькі відвідувачі, які потребують психологічної підтримки. Психологи провели з ними арт-терапевтичний захід з виготовлення тематичних ляльок.
У Ніжині навчали протидії домашньому насильству: державна політика в дії" 10:45
30 жовтня у Ніжинській районній військовій адміністрації було проведено навчальний семінар з питань протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі.