Цікаві факти про черемшу або ведмежу цибулю
Все частіше на наших городах можна зустріти черемшу, корисні властивості якої роблять цей вид цибулі все більш популярним. У природі черемша росте в тінистих вологих місцях, її можна зустріти як в лісах, так і на полях.
Її у народі називають ще ведмежою цибулею.
Черемша — це багаторічна трав‘яниста рослина, відрізнити її можна за двома прикореневими листами продовгуватої форми і зонтикам, що складається з дрібних квіток білого кольору. У народі галявини з черемшой називають ведмежим лугом, так як це перша рослина, якою харчуються ведмеді, що прокинулися від сплячки аби набратися сил.
Корисні властивості черемші
За хімічним складом черемша відрізняється насамперед великим вмістом аскорбінової кислоти: в 100 грамах черемші її міститься більш ніж 100 мг. Це в два рази більше, ніж в капусті, в три рази більше, ніж у зеленій цибулі і редьці, в п’ять разів більше, ніж в картоплі і бобах й у десять разів більше, ніж в часнику, буряку і огірках. Як відомо, вітамін С сприяє нормалізації серцево — судинної системи нашого організму, він знижує проникність судинних стінок, підвищує їх міцність та еластичність, а також регулює холестериновий обмін.
Крім того корисні властивості черемші обумовлені вмістом у ній вітамінів В1, В2, РР та бета-каротину. Вітамін В1 дуже важливий для нормалізації обміну речовин, а також необхідний для нормальної діяльності центральної і периферичної нервової системи. Вітамін В2 необхідний для утворення червоних кров‘яних тілець, позитивно впливає на стан наших очей, слизових оболонок, шкіри. Вітамін РР бере участь у величезній кількості реакцій організму, головними з яких є нормалізація холестеринового обміну і кровотворення.
Застосування черемші в лікувальних цілях
У лікувальних цілях застосовують свіжий сік і листя черемші, але найбільш ефективної вважається спиртова настоянка, в якій найкращим чином проявляються її лікувальні властивості. Для її приготування листя і цибулини черемші дрібно нарізати, укласти до верху в пляшку і залити горілкою або 40-процентним спиртом і поставити в тепле місце на два тижні. Беруть таку настоянку по 10 — 15 крапель на 100 грамів води три — чотири рази на день. Настоянка покращує пам’ять, попереджує розвиток атеросклерозу, знімає запаморочення, безсоння, покращує настрій.
Свіже листя черемші мають сечогінну властивістю і можуть застосовуватися при захворюваннях сечостатевої системи. Свіжий сік черемші сприятливо впливає на шкіру, допомагаючи впоратися з висипкою, вуграми, довго не гояться ранами і виразками.
Для зовнішнього застосування настоянку готують таким чином: щільно викласти в банку дрібно нарізану черемшу, залити горілкою або спиртом і настоювати в темному місці один місяць. Потім настій процідити і використовувати для розтирання при радикуліті і остеохондрозі.
Про смачні страви з черемшою читайте тут
Черемша протипоказана вагітним жінкам, а також при таких захворюваннях, як гепатит, холецистит, панкреатит, коліт, гастрит і виразка шлунку.
Не слід вживати більше 15 листків черемші, інакше може виникнути головний біль і безсоння.
Останні новини Чернігівщини

4 липня цей день в Україні і світі 07:48
ДЕНЬ 1227 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 1227 RUSSIAN AGRESSION

Судитимуть браконьєра, який незаконно вполював лося на Прилуччині 16:39
Прокурорами Прилуцької окружної прокуратури скеровано до суду обвинувальний акт стосовно жителя міста Прилуки за фактом вчинення незаконного полювання на звірів, які занесені до Червоної книги України (ч. 1 ст. 248 КК України).

ТОП-10 найзатребуваніших вакансій від місцевих роботодавців 16:36
Робота є. Зокрема, й на Чернігівщині. Наразі у базі даних обласної служби зайнятості налічується 1924 вакансії.

Правоохоронці підвели підсумки роботи 1 півріччя 2025 року протидії злочинності у бюджетній сфері Чернігівщини 16:33
Сьогодні в Чернігівській обласній прокуратурі відбулась робоча нарада з керівниками правоохоронних органів регіону. На нараді були присутні керівник Чернігівської обласної прокуратури Станіслав Гущесов, начальник Головного управління Національної поліції в Чернігівській області Іван Іщенко та начальник Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області Олександр Кондрашов.

Олена Шуляк: Антикорупція, цифровізація, ринок землі – головні реформи протягом останніх років 16:31
У нещодавньому інтерв’ю "Вокс Україна" очільниця "Слуги Народу" та народна депутатка Олена Шуляк зазначила, що, на її переконання, найбільш відчутні результати команда влади, зокрема й партія "Слуга Народу", демонструє в трьох напрямах реформування держави: розвитку антикорупційної інфраструктури, цифровій трансформації та впровадженні земельної реформи.