Різдво Христове: історія, традиції і звичаї свята
Щороку 7 січня весь православний світ відзначає одне з найголовніших християнських свят - Різдво Христове.
Різдво Христове - історія свята
Це світле свято встановлене на честь народження у плоті Сина Божого Дівою Марією. Згідно з Євангелієм Ісус Христос народився в часи правління імператора Августа в юдейському місті Віфлеємі.
У ніч Народження Христа його сім'я опинилася в печері, що використовувалася як хлів, а тому у Різдвяному вертепі немовля Ісус зображується в яслах із сіном в оточенні людей, овець і корів.
У момент народження Христа зійшла Віфлеємська зірка, що вказала про цю значну подію мудрецям зі Сходу. До Христа прийшли поклонитися пастухи, а потім і волхви з безцінними дарами — золотом, ладаном і смирною.
Дізнавшись про народження Христа, цар Ірод велів убити всіх дітей у віці до 2 років, але чоловік Марії Йосип дивом врятував свою сім'ю, втікши до Єгипту і перебуваючи там до самої смерті Ірода.
Різдво Христове - коли святкується
Велике свято Різдва Христового починається напередодні, 6 січня, з Різдвяного Святвечора. Його значення настільки велике, що навіть літочислення ми ведемо саме від моменту появи на небі першої зірки, що знаменує Народження Ісуса Христа.
Святий Вечір є останнім днем 40-денного посту і періодом посиленого приготування до святкування Різдва Христового. Традиційно в цей день не можна їсти тобто до появи першої зірки на небі.
Святий вечір та Різдво Христове - традиції святкування
За Різдвяною традицією, головним частуванням на святковому столі в Святий вечір, звичайно ж, є кутя — ритуальна слов'янська страва, приготована з крупи і меду із додаванням маку, горіхів, сухофруктів.
Саме з неї, пом'янувши померлих родичів і помолившись про здоров'я живих, глава сім'ї, а за ним і всі інші, починають трапезу.
Крім куті на столі має бути ще 11 пісних страв, у числі яких: борщ, риба, гриби, вареники, узвар. Куті потрібно з'їсти три ложки і запити узваром, а потім покуштувати всі страви на столі.
Після святкової трапези діти несуть своїм хрещеним «вечерю» — кутю, здобну випічку, цукерки та інші продукти. В обмін хресні пригощають хрещеників своєї «вечерею», дарують подарунки і гроші.
Ближче до півночі, починається колядування з піснями-колядками, звісткою про народження Христа, побажаннями здоров'я і достатку, за що колядників обдаровують їжею, солодощами та грошима.
З Різдвяного святвечора починаються два тижні святок, які тривають до Водохреща, 19 січня.
Ворожіння в Святий вечір
Вважалося, що ворожіння на Різдво найправдивіші, оскільки саме під час Різдва кордони між двома світами — живих і мертвих — стають найбільш тонкими, і потойбічні сили проникають у людський світ, відкриваючи таємниці майбутнього і впливаючи на наші долі.
ridna.ua
Останні новини Чернігівщини
Робота без бар’єрів… 12:46
Майже 2,7 млнгрн компенсацій отримали роботодавці Чернігівщини за облаштування робочих місць для людей з інвалідністю
Виконавчий комітет Чернігівської міської ради 11 листопада погодив надання одноразової матеріальної допомоги членам сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України. 12:18
Одноразову матеріальну підтримку отримають 12 осіб на загальну суму 562 083 гривень.
Школярі з Новобілоуської громади ознайомились з роботою Чернігівської ОДА 11:11
В межах реалізації спільного проєкту ЧОМГО «Світанок» та ГО «Молодіжна платформа» «Стартуй: кар’єра та власна справа» учні 10-11 класів зі шкіл Новобілоуської громади відвідали Чернігівську ОДА та ознайомились з діяльністю установи.
Які гранти можуть отримати ветерани та їхні сім'ї на започаткування бізнесу, розповідає Олена Шуляк 10:31
Ветерани та ветеранки, їхні дружини або чоловіки можуть отримати до 1 млн грн на створення або розширення власного бізнесу.