Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Середа, 27 вересня, 05:21:42

11 вересня - День граненого стакана

11.09.2014   06:59Агенцiя

Свято із кумедною назвою «День граненого стакана» існує на Насправді, а не тільки в жартах над любителями випити.

Днем народження цієї скляного посуду вважається 11 вересня 1943 року. Як свідчить історія, саме в цей день на скляному заводі в Гусь-Хрустальному був випущений перший радянський гранований стакан.

Дизайн граненого склянки радянського зразка приписують Вірі Мухіної, автору монументальної композиції «Робітник і колгоспниця». Втім, документального підтвердження цьому немає. За деякими відомостями, Віра Гнатівна розробила форму стакана спеціально для радянського общепита.

«Мухинської» склянку завдяки гладкому кільцю, що йде по колу і отличающему його від граненого склянки традиційної форми, вийшов не тільки вельми міцним, але й зручним для миття в посудомийних машинах. У силу цього радянський стакан на довгі роки прописався в їдальнях, на залізничному транспорті, а ще використовувався у вуличних автоматах з продажу газованих напоїв.

Розміри стандартного граненого стакана — 65 міліметрів у діаметрі і 90 міліметрів у висоту. Найперший склянку мав 16 граней, що вважається сьогодні «класикою жанру». Зустрічаються екземпляри і з 12, і в 14, і з 18, і з 20 гранями, а також з 17 гранями (але вони не настільки типові, так як випускати склянки з парною кількістю граней простіше). На дні склянки, як правило, видавлювати ціна — 7 або 14 копійок (стільки коштували «20-гранником»).

Якщо говорити про звичайний гранований склянку (без верхнього гладкого обідка), то він був відомий куди раніше — ще за часів Петра Першого. Засвідчено, що гранований стакан імператору подарували в якості небьющейся посуду для розпиття спиртних напоїв. Цар, що захоплювався, як відомо, корабельним справою, подарунок оцінив, заявивши, що такий стакан не звалиться на підлогу під час хитавиці на кораблі, а якщо і впаде, то не розіб'ється.

У більш пізній час 12-гранний склянку з чаєм був зображений на картині відомого російського художника Кузьми Петрова-Водкіна «Ранковий натюрморт» (1918 рік). Цей посуд і стала прабатьком радянського граненого стакана.

До речі, ще один факт: вираз «зметикувати на трьох» прямо пов'язане з радянським гранованим склянкою. Справа в тому, що до скляного обідка в 200-грамовому стакані поміщається рівно 167 грамів горілки — третина півлітрової пляшки, що дозволяє поділити її вміст «по совісті».
 

Останні новини Чернігівщини

Захопив та утримував у заручниках дитину: на Чернігівщині правоохоронці скерували до суду провадження щодо російського військовослужбовця 18:47

Слідчі Головного управління Нацполіції у Чернігівській області спільно зі співробітниками Управління стратегічних розслідувань та Служби безпеки України під процесуальним керівництвом Чернігівської обласної прокуратури завершили досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом захоплення та утримання у заручниках неповнолітнього військовослужбовцем 21-ї окремої мотострілецької бригади рф.

Латвія передала Чернігову два з дванадцяти модульних будинків 16:42

Це житло призначено для осіб, які втратили власне внаслідок активних бойових дій.

На Чернігівщині відкрився "Клас безпеки" 15:00

26 вересня в одному з городнянських ліцеїв відкрито “Клас безпеки”.

Увага! Шахраї створюють фейкові оголошення з продажу дров у соцмережах! Поліція закликає громадян не надсилати передоплату за неіснуючий товар 14:18

З настанням осені активізувалися шахраї, які розміщують у місцевих групах на «Фейсбуці» фейкові оголошення про продаж дров.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини