6 квітня - День робітника слідчих органів
Указом Президіуму Верховної Ради СРСР від 6 квітня 1963 року право проведення попереднього слідства було передано Міністерству охорони громадського порядку, яке пізніше було перейменовано в МВС СРСР. Введення Указа в дію і поклало початок діяльності слідчого апарату органів внутрішніх справ.

Заснування слідчого апарату в органах внутрішніх справ мало закономірний характер. Воно було зумовлено практичними потребами боротьби зі злочинністю. Практика показала, що таке рішення виявилося цілком виправданим. За 40 років органи попереднього слідства МВС сформувалися і зміцніли, визначились найбільш доцільні структура, стиль і методи роботи. Історія ж становлення органів попереднього слідства почалась набагато раніше офіційної дати заснування.
Згідно з Уставом кримінального судочинства, прийнятому у 1864 році, була закладена ідея процесуальної самостійності слідчого, яка знайшла відображення в усіх наступних карно-процесуальних законах держави.
У своєму подальшому розвитку органи попереднього слідства зазнали ряд серйозних реформ. Перша з них відбулася вже у 1922 році, коли у відповідності з прийнятим новим карно-процесуальним кодексом весь слідчий апарат зосереджувався в системі органів юстиції, а у карному розшуку скасовувався. Одночасно розширювалася компетенція органів дізнання. Якщо слідчим доручали проведення попереднього розслідування по 60 складах, то органам дізнання – 89.
У 1928 році слідчий апарат перейшов під керівництво прокуратури. А вже 20 жовтня 1929 року було прийняте рішення, яке надавало прокурорам право доручати міліції розслідування будь-якого злочину. На практиці це призвело до того, що на протязі 30 наступних років міліція, не будучи за законом органом попереднього слідства, тим не менш розслідувала у повному обсязі карні справи всіх категорій. Для забеспечення цієї діяльності у 40-ві роки в органах внутрішніх справ на підставі відомчого наказу були створені свої слідчі підрозділи на чолі зі слідчим відділом Головного управління міліції МВС СРСР.
Прийняті у 1958 році Основи карного судочинства надали право виконання попереднього слідства тільки слідчим прокуратури і держбезпеки, у зв’язку з чим слідчий апарат міліції було знов ліквідовано.
Разом з тим виявилось, що через велике завантаження слідчі прокуратури були не в змозі забеспечити розслідування всього масиву карних справ. Органи дізнання по суті продовжували виконувати функції попереднього слідства і передавали порушені кримінальні справи для закінчення розслідування у прокуратуру лише тоді, коли значна частина роботи по них була виконана. Тому Указом Президіуму Верховної Ради СРСР від 6 квітня 1963 року право виконання попереднього слідства було передано Міністерству охорони громадського порядку, пізніше перейменованого у МВС СРСР. Введення Указу в дію і поклало початок офіційної діяльності слідчого апарату органів внутрішніх справ.
Комплектування слідчого апарату МВС йшло на базі дізнання, а потім – органів прокуратури. Це дозволило у порівняно короткі строки створити у системі МВС слідчий апарат, здатний кваліфіковано, на високому професійному рівні розслідувати будь-який злочин. Робітники прокуратури допомогли закласти міцний фундамент у становленні професійного ядра органів попереднього слідства МВС і залишили по собі добру пам’ять.
Останні новини Чернігівщини
На Ніжинщині поліцейські затримали жінку, яка підозрюється у вбивстві своєї матері 17:17
Оперативники кримінальної поліції відділення №3 (м. Борзна) Ніжинського райуправління поліції затримали 56-річну мешканку Борзни, яка завдала своїй матері смертельних тілесних ушкоджень. Жінку помістили до ізолятора тимчасового тримання.
У Чернігові дитина випала з вікна: поліція розслідує обставини травмування хлопчика 16:37
Співробітники Чернігівського районного управління поліції розслідують обставини, за яких хлопчик 2022 року народження випав з вікна другого поверху. Наразі дитину госпіталізовано до лікарні.
«Пліч-о-пліч: згуртовані громади»: Новгород-Сіверська громада отримала від партнерів зі Львівщини пожежний автомобіль 16:16
Днями в межах проєкту «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» Новгород-Сіверську ТГ відвідала делегація Мурованської територіальної громади Львівської області на чолі із сільським головою Богданом Свистуном.
Поліція розслідує обставини ДТП в Корюківському районі, в якій травмувалися двоє неповнолітніх пасажирів 15:42
Поліцейські розслідують кримінальне провадження за фактом ДТП на автодорозі Холми-Жукля Корюківського району, внаслідок якої постраждали двоє неповнолітніх.
«Просвіт пам’яті»: медики Михайло-Коцюбинської громади вшанували загиблого колегу 15:11
Молодший сержант Олексій Шестаков народився 9 березня 1976 року у Донецьку. Там же у 1992 році закінчив школу. Після навчання у Донецькому державному медичному університеті молодий стоматолог у 1998 році приїхав до Чернігова проходити інтернатуру за розподілом в Чернігівській міській лікарні.