Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Четвер, 16 вересня, 21:55:02

Чи готова місцева влада не лише до повноважень, а й до відповідальності – результати круглого столу

05.05.2015   07:42Агенцiя

Нещодавно в дискусійному клубі «Експертна думка» відбувся круглий стіл на тему «Конституційна реформа і місцеві вибори: загрози і перспективи» за участі депутата Верховної Ради України Олександра Черненка. Присутні політичні економічні експерти та журналісти мали змогу поділитися думками щодо адміністративної реформи, децентралізації та виборів до місцевих рад в жовтні 2015 року.

За словами Олександра Черненка, серйозні реформаційні процеси,що відбуваються сьогодні в Україні, проходятьне так просто й так гладко як цього б хотілося. Однак, Україна має пройти шлях зміни Конституції та перейти до децентралізації. Народний депутат відмітив, що існують думки про те, що в умовах війни, сепараційних настроїв децентралізація може мати негативні наслідки. Є побоювання, що до влади можуть прийти антидержавні сили, котрі в умовах отриманих повноважень матимуть змогу перетворити країну на роздріблені князівства. Це виклик для всіх нас, і слід сьогодні всім разом подумати, яким чином, провівши цю обов’язкову для нас реформу, зробити її ефективною і мінімізувати ризики, зазначив народний обранець.

Олександр Черненко зазначив, що Україну ще чекає судова реформа, реформа прокуратури та правоохоронних органів і все це вимагає змін до Конституції, але наразі децентралізація приорітетна.

Уже до середини травня конституційна комісія, що працює над проектом децентралізації повинна запропонувати ті зміни, що будуть стосуватися реформи самоврядування і реформи децентралізації. «Щоб ці зміни набули чинності має пройти дві сесії ВР: в першу сесію за поданий проект має проголосувати 226 депутатів, далі він направляється до Конституційного суду, який має дати позитивний висновок по ньому, тоді проект повертається на розгляд другої сесію Верховної Ради, де за нього має проголосувати 300 депутатів», - пояснив Олександр Миколайович. Народний депутат впевнений, що перше читання в Парламенті проект реформи пройде, але далі можуть початися складнощі, пов’язані з затягуванням розгляду проекту Конституційним Судом.

Якщо все йтиме за ідеальним сценарієм, зміни до Конституції країна отримає вже в жовтні 2015 року, припускає пан Черненко та наголошує, що зміни до Конституції нададуть правову легітимну базу, але сам процес децентралізації набагато довший і завершиться не раніше кінці 2016-початку 2017 року.

У процесі децентралізації влади Україну очікує об’єднання громад та передача більшості повноважень місцевим органам влади, в тому числі бюджетів. Якщо питання об’єднання громад в населення викликає супротив, то отримання більших повноважень місцевою владою сприймається дуже оптимістично. Однак, з перевагами від отриманої самостійності збільшується й відповідальність. Звинувачувати в поганих дорогах чи недоліках в роботі ЖКГ буде нікого, крім себе. «Чи готова місцева влада не лише до повноважень, а й до відповідальності», ставить риторичне питання Олександр Черненко.

Інше питання, котре зачепив депутат Верховної Ради України, стосувалося місцевих виборів, що за чинною Конституцією мають відбутися 25 жовтня цього року. «Обирати місцеві ради ми будемо з одними повноваженнями, а отримати вони можуть зовсім інші», - зазначив нардеп та зауважив, що серйозно ускладнює процес підготовки виборчого законодавства та саму виборчу кампанію.

В ході обговорення серед експертів, що брали участь в круглому столі, розгорнулася дискусія. Наводилися приклади процесу децентралізації в країнах Прибалтики, де під цю реформу виділялися кошти, але вони були спрямовані на конкретні проекти. Олександр Соломаха вважає, що завдяки конституційній реформі депутат отримає певні повноваження на вплив в регіоні, на виконавчу владу, але без стартового фінансування ці повноваження не матимуть повномасштабного ефекту.

Юрій Паперний висловив сумніви щодо реальності впровадження конституційної реформи на фоні виборів до місцевих рад, оскільки, на думку політичного експерта, в обох випадках задіяні одні і ті ж «гравці», активність котрих в одній сфері призводить до гальмування в іншій.

Віктор Тарасов, представник правозахисної громадської організації, висловив думку багатьох в тому, що країна потребує кардинальних змін. Однак, у громадського діяча також є побоювання, що на фоні підготовки до прийдешніх місцевих виборів, період літніх відпусток процес децентралізації може бути перенесено на наступний рік і виникає питання чи збережеться до того часу парламентська коаліція, чи знайдеться 300 голосів для проведення відповідних змін. Експерт згоден, що до будь-яких реформ треба підходити виважено і поступово, але втрачати час уже не можна.

Ірина Соломаха впевнена, що розбудовувати регіони наразі депутати місцевих рад не здатні, оскільки це, переважно, підприємці та бізнесмени, котрі або займаються фінансуванням, або його шукають у вузьких колах. І тому українцям слід дуже прискіпливо і ретельно підійти до питання, кому віддати голос на виборах, бо саме новообрані депутати будуть творити адміністративну реформу. «Який вибір буде зроблено, таку систему господарювання ми і матимемо», вважає помічник народного депутата.

Тетяна Бойко зауважила, що децентралізація влади без громадського контролю – це більше грошей корупціонерам та бандитам. І зараз, коли громадянське суспільство через власну пасивність не контролює владу, навчати людей – першочергова задача, котру виконують саме громадські організації.

Експерти відмітили низьку комунікативну взаємодію влади і народу в питаннях реформ, але пов’язано це з відсутністю самою владою кінцевого бачення реформи. Активна роз’яснювальна робота розпочнеться після розгляду проекту реформи в першому читанні на сесії Верховної Ради, коли будуть відомі всі її особливості, вважає Олександр Черненко. Депутат висловив надію, що проблем, з котрими стикалися на минулих виборах, вдасться уникнути, однак, на думку парламентаря, малоймовірно, що все пройде гладко та ідеально.

Останні новини Чернігівщини

За минулу добу в Чернігівській області виявлено 169 нових випадків COVID-19

За минулу добу в Чернігівській області виявлено 169 нових випадків COVID-19 19:41

За даними Управління охорони здоров’я Чернігівської ОДА, станом на 16 вересня в області зафіксовано 169 нових випадків COVID-19.

Владислав Кухар: Усі, хто зараз у стаціонарі з діагнозом Covid-19 – невакциновані й наразі жалкують, що не зробили вчасно щеплення

Владислав Кухар: Усі, хто зараз у стаціонарі з діагнозом Covid-19 – невакциновані й наразі жалкують, що не зробили вчасно щеплення 19:35

У Чернігові днями вакцинували проти Covid-19 вже 50-тисячного мешканця. Проведення масової вакцинації в нашому місті було однією з тем обговорення на засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради, 16 вересня.

Про дотримання суб’єктами господарювання законодавства у фітосанітарній сфері йшлося під час семінару за участю чернігівських студентів

Про дотримання суб’єктами господарювання законодавства у фітосанітарній сфері йшлося під час семінару за участю чернігівських студентів 19:30

16 вересня в Управлінні фітосанітарної безпеки відбувся семінар на тему «Дотримання суб’єктами господарювання законодавства у сфері насінництва та розсадництва, охорони прав на сорти рослин, захисту рослин, а також запобігання поширенню контрафактного насіння при здійсненні реалізації та зберіганні насіння і садивного матеріалу». До участі у ньому запросили студентів випускного курсу Чернігівського Національного технологічного університету, які навчаються за спеціальністю «Агрономія».

В’ячеслав Чаус: Формування тарифу на тепло залежить від місцевої влади. Наше завдання – максимальна співпраця

В’ячеслав Чаус: Формування тарифу на тепло залежить від місцевої влади. Наше завдання – максимальна співпраця 17:03

Уже зовсім скоро розпочнеться черговий опалювальний сезон. І чим ближче, тим «гарячіше» обговорюються тарифні питання.

Цифровізація в архівній справі – тема зустрічі голови обласної ради Олени Дмитренко з головою Державної архівної служби України Анатолієм Хромовим 14:35

Сьогодні голова обласної ради Олена Дмитренко провела робочу зустріч з головою Державної архівної служби України Анатолієм Хромовим та директором Державного архіву Чернігівської області Раїсою Воробей.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини