Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Четвер, 3 липня, 10:06:39

Де і скільки витрачають на школи в Чернігівській області

04.09.2019   14:29Агенцiя

Восени діти йдуть до школи, вчителі виходять з відпусток, навчальні заклади відкривають двері відремонтованих класів. Експерти Чернігівського Центру розвитку місцевого самоврядування Програми «U-LEAD з Європою» проаналізували видатки на загальну середню освіту в Чернігівській області за 2018 рік.

Для дослідження були використані дані Міністерства фінансів України.

У Чернігівській області діють 484* заклади загальної середньої освіти (далі школи),де навчаються 92319 учні. При формуванні даних Мінфіном всі школи поділили за типом території на три категорії (місто**, ОТГ, район).

 Всього в школах області за цими даними навчається 92319 учнів. В навчальних закладах працюють 11371 педагог та 6045 працівників, які відносяться до непедагогічного персоналу.

У містах обласного значення (Чернігів, Ніжин, Прилуки та Новгород-Сіверський)  діють 67 шкіл, у об’єднаних територіальних громадах – 212 шкіл, а у районах (на території не об’єднаних громад) – 205 шкіл.

Як бачимо, кількість шкіл в ОТГ Чернігівської області вже перевищила їх кількість у районах, а співвідношення кількості учнів між різними типами територій наступне: у містах навчається 41942 учні (45%), у об’єднаних громадах – 32271 учень (35%), у районах – 18106 учнів (20%).

Видатки загального фонду на всі школи області склали 2,2 млрд грн. На утримання міських шкіл витрачається 682,3 млн грн, що складає 30 % загального фонду, на школи ОТГ–945,7 млн грн або 41%, і на школи, що залишилися у підпорядкуванні районів – 630,5 млн грн або 29%. 

Середні витрати в Чернігівській області на підготовку одного учня в 2018 році – 23,7 тис. грн на рік (середні по країні – 21,3 тис. грн). При цьому середні витрати на 1 учня у міській школі 15,6 тис. грн, у ОТГ – 27,8 тис. грн, у районах – 35,0 тис. грн.

«Наприклад, в школі №35 Чернігова видатки на одного учня в рік становлять  11,3 тис. грн, і повна протилежність їй Брагинцівська школа І ступеня Варвинської районної ради, де видатки сягають 96,5 тис. грн на одного учня в рік. Одна з причин такої різниці в ефективності — велика кількість малокомплектних шкіл, неоптимізована мережа навчальних закладів, неефективне використання ресурсів», - коментує Микола Стасюк, радник з питань муніципальних послуг Чернігівського ЦРМС.

Представлена аналітична таблиця  дозволяє здійснити наступні порівняння (між ОТГ, містами і районами):

  • видатки на 1 учня та на 1 клас;
  • кадрову політику органів місцевого самоврядування щодо кількості педагогічних та непедагогічних працівників;
  • кількість класів та учнів;
  • фактичну наповнюваність класів у закладах освіти;
  • видатки (загальний фонд) на функціонування закладу освіти по роках: 2018 (факт), 2019 (план).

Таблиця 1. Школи ОТГ Чернігівської області. (Клікніть на картинку для кращого перегляду)

 

Таблиця 2. Школи міст та районів Чернігівської області. (Клікніть на картинку для кращого перегляду)

Таблиця 3. Наповнюваність класів

Як бачимо з інфографіки вище, у половині шкіл Чернігівської області в класах навчається до десяти учнів, що прямопропорційно впливає на розмір видатків на 1 учня.

«Хотілося б звернути увагу, що ефективніше використання коштів освітньої субвенції спостерігається в містах обласного значення та у тих об’єднаних громадах, де забезпечено оптимальну мережу закладів освіти, в районах ситуація загалом гірша. Це свідчить про необхідність продовження реформи з децентралізації влади, тому що громади більш схильні брати відповідальність за зміни у сільських школах, бо голова громади відповідає за якість освіти у своїй громаді», - підкреслив Микола Стасюк.

 

*Аналіз проводився серед 484 шкіл, не враховуючи видатки на 19 призупинених шкіл, з метою більш точної оцінки видатків громад на освіту одного учня.

Останні новини Чернігівщини

Фахівці з психологічної допомоги опановують сучасні методики роботи з психотравмою в умовах війни 09:28

В обласному центрі стартував спеціалізований тренінг «Нейропсихологічна десенсибілізація у роботі з травмою війни» для фахівців з психологічної допомоги (психологів, психотерапевтів).

Чернігівська обласна дитяча лікарня отримала сучасний ультразвуковий апарат від благодійників 08:56

Завдяки благодійному фонду «Діти Чорнобиля» при Міністерстві праці, соціального захисту, охорони здоров’я соціальної та гендерної політики землі Нижня Саксонія (Німеччина) Чернігівська обласна дитяча лікарня поповнилась сучасним ультразвуковим апаратом Siemens NX3 Elite з ультразвуковим датчиком Siemens Р4-2.

За півроку в пологовому будинку Чернігова народилося 954 дитини 17:39

Упродовж червня 2025 року в комунальному некомерційному підприємстві «Пологовий будинок» Чернігівської міської ради з’явилося на світ 140 немовлят: 64 дівчинки та 76 хлопчиків.

Топ-5 порад, як вижити і вціліти під час обстрілів 16:48

Це не той «топ-5», який ми би хотіли написати, але він вартий вашої уваги більше, ніж будь-що інше.