За винаходами українських школярів ганяються NASA та Sony
Розробити дорожнє покриття, що видно і вночі, і під снігом, і за поганих погодних умов. Створити дешеві та легкі в технічному обслуговуванні амортизатори. Сконструювати двигун із двох металевих пластинок. Це завдання не для інноваційного технопарку й не для провідних науковців України. Це цьогорічні конкурсні випробування для старшокласників на Всеукраїнському турнірі юних винахідників та раціоналізаторів, що вже вшістнадцяте проходив у Чернігові.

Про винаходи молодих науковців організатори змагань розповідають дуже обережно — бояться, що ідеї перехоплять.
— Те, над чим працюють наші діти, — це не іграшки, а справжні конкурентоспроможні винаходи. Їхніми розробками цікавляться космічна агенція NASA, фірма Sony, весь час відслідковують наш сайт французькі, ізраїльські, німецькі, американські компанії. На деякі винаходи учасників турніру вже є патенти. Наприклад, Максим Дмитренко починав у нас на турнірі як учасник, а зараз уже член журі та аспірант. Він запатентував аж 14 винаходів, — розповідає голова журі Андрій Давиденко. Сам раціоналізатор, на рахунку якого 42 винаходи, він започаткував турнір ще у 1998-му. А вже за п’ять років наші змагання ЮНЕСКО визнала наймасштабнішими у світі. Адже, хоча за документами турнір і вважається всеукраїнським, та в дійсності він міжнародний. Уже традиційно в ньому беруть участь російські та білоруські команди. А на наступний рік є бажаючі з Молдови, Румунії та Німеччини.
Організатори запевняють: оцінювали не винаходи дітей, адже це продукт творчої діяльності, і судити, який із них краще, неможливо. Змагалися, скоріше, в умінні презентувати свої розробки — у ролі винахідника, патентознавця чи конструктора.
Цього ж року журі найбільше вразила команда з Харкова (на фото). Її капітан саме займається розробкою дуже серйозної конструкції.
— Я винайшов спосіб гасіння коливань конструкцій мостів. Зараз почастішали землетруси й цунамі, тому мій винахід може стати в нагоді в сейсмоактивних зонах та врятувати мости від руйнування. Уже подав заявку на реєстрацію корисної моделі. Зараз я працюю над доповіддю на цю тему для Малої академії наук, — поділився Ярослав Моря, капітан команди-переможниці.
Молода зміна науковців вселяє надію на майбутнє України. Це, звичайно, якщо талановитих юних винахідників не переманять активніші закордонні компанії.
Останні новини Чернігівщини
На Ніжинщині поліцейські затримали жінку, яка підозрюється у вбивстві своєї матері 17:17
Оперативники кримінальної поліції відділення №3 (м. Борзна) Ніжинського райуправління поліції затримали 56-річну мешканку Борзни, яка завдала своїй матері смертельних тілесних ушкоджень. Жінку помістили до ізолятора тимчасового тримання.
У Чернігові дитина випала з вікна: поліція розслідує обставини травмування хлопчика 16:37
Співробітники Чернігівського районного управління поліції розслідують обставини, за яких хлопчик 2022 року народження випав з вікна другого поверху. Наразі дитину госпіталізовано до лікарні.
«Пліч-о-пліч: згуртовані громади»: Новгород-Сіверська громада отримала від партнерів зі Львівщини пожежний автомобіль 16:16
Днями в межах проєкту «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» Новгород-Сіверську ТГ відвідала делегація Мурованської територіальної громади Львівської області на чолі із сільським головою Богданом Свистуном.
Поліція розслідує обставини ДТП в Корюківському районі, в якій травмувалися двоє неповнолітніх пасажирів 15:42
Поліцейські розслідують кримінальне провадження за фактом ДТП на автодорозі Холми-Жукля Корюківського району, внаслідок якої постраждали двоє неповнолітніх.
«Просвіт пам’яті»: медики Михайло-Коцюбинської громади вшанували загиблого колегу 15:11
Молодший сержант Олексій Шестаков народився 9 березня 1976 року у Донецьку. Там же у 1992 році закінчив школу. Після навчання у Донецькому державному медичному університеті молодий стоматолог у 1998 році приїхав до Чернігова проходити інтернатуру за розподілом в Чернігівській міській лікарні.