Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Понеділок, 4 листопада, 10:58:40

Допороговим закупівлям бути: що зміниться в тендерному законодавстві

24.10.2019   16:38Агенцiя

В Чернігівській області 70 % закупівель у 2018 році були проведені шляхом укладання прямого договору із постачальниками, без конкурентного відбору.

Такі дані показує публічний модуль аналітики bi.prozorro. І хоча закон "Про публічні закупівлі" (далі - Закон) надає розпорядникам бюджетних коштів можливість використовувати аукціони (допорогові закупівлі) навіть тоді, коли вартість закупівлі менше, ніж встановлено законом для проведення відкритих торгів, далеко не всі замовники користуються цією можливістю. Більшість віддають перевагу “непрозорим” прямим угодам з постачальниками.

У 2018 році Центр політичних студій та аналітики (надалі - ЦПСА) звертався до міських рад Чернігова, Прилук, Ніжина та Новгород-Сіверського із запитами чи мають відповідні ради окремі рішення та порядок про використання допорогових закупівель. За результатами отриманих відповідей виявилось, що лише Чернігівська міська рада має Розпорядження міського голови №  № 293-р «Про забезпечення прозорості і відкритості процедури закупівель товарів, робіт, послуг» та Розпорядження №406-р Про внесення змін до розпорядження міського голови від 17.12.2015 № 293-р” . Всі інші міські ради не мають окремих рішень, які б зобов’язували підконтрольні їм управління та комунальні підприємства проводити  допорогові закупівлі.

Але навіть при наявності окремого розпорядження, як наприклад в Чернігівській міській раді, не всі комунальні підприємства та установи підконтрольні їй дотримуються його виконання.

Варто зазначити, що велика кількість закупівель, які проводяться через укладання прямих договорів, без конкурентного відбору учасників  в області призводить до низької економії бюджетних коштів та збільшенню корупції в закупівлях. Особливо це відчутно у містах з невеликим бюджетом.

Оскільки така тенденція існує по всій країні, вже у вересні 2019 року Верховна рада нарешті ухвалилаПроект закону про внесення змін до закону “Про публічні закупівлі”, а вже в жовтні  Президент підписав його.

Крім інших новацій, які вводить  цей закон,  принципово змінюється і підхід до проведення допорогових закупівель замовниками. Так, відповідно до нового законодавства про публічні закупівлі тепер всі замовники в обов'язковому порядку проводитимуть аукціони при закупівлях товарів, робіт і послуг на суму від 50 тис.грн.- так звана “спрощена закупівля”).

Сама процедура включатиме в себе всі етапи, які передбачені і для відкритих торгів (від оголошення до розміщення звіту про проведення). Але основною її відмінністю є коротші строки порівняно із відкритими торгами. Для проведення спрощеної закупівлі із застосуванням електронного аукціону має бути подано не менше двох пропозицій. Але навіть в разі подання лише однієї пропозиції електронна система закупівель після закінчення строку подання пропозицій автоматично переходить до етапу розгляду на відповідність умовам, зазначеним у оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі пропозиції учасника.

Кваліфікація одного учасника по спрощеній закупівлі триватиме не більше 5 робочих днів, а договір з переможцем аукціону укладається протягом 20 днів.

Згідно нового закону замовник матиме право відхилити учасника, що недобросовісно виконав попередній контракт з цим замовником і це призвело до дострокового розірвання контракту та накладення штрафів на учасника.

Крім того, тепер вносити зміни у договір, укладений в результаті спрощеної процедури або відкритих торгів, після його підписання можна буде не частіше ніж один раз на 90 днів та не більше ніж на 10% за одиницю товару. Винятком з цього положення встановлено закупівлі газу, бензину, дизельного пального та електричної енергії.

Крім проведення спрощених закупівель, розпорядники бюджетних коштів будуть також зобов'язані звітуватися про всі укладені договори від 1 гривні в системі “Прозоро”. Нагадаємо, що раніше змовники розміщували звіт про укладення договору лише на суми від 50 тис. гривень.

Ще на замовників чекає передача повноважень, щодо здійснення закупівельної діяльності, до рук уповноважених осіб, що повинно сприяти підвищенню рівня професіоналізму, зменшенню помилок в тендерній документації та зменшити кількість відмінених тендерів.

Нововведенням закупівельного законодавства є також введення поняття “аномально низької ціни тендерної пропозиції”. Адже доволі часто участники торгів для отримання перемоги занижують (демпінгують) ціну. Аномальна низька ціна визначається електронною системою закупівель автоматично, якщо вона є меншою на 40 або більше відсотків від середньоарифметичного значення ціни тендерних пропозицій інших учасників на початковому етапі аукціону, та/або є меншою на 30 або більше відсотків від наступної ціни/приведеної ціни тендерної пропозиції за результатами проведеного електронного аукціону. Учасник, з аномально низькою ціною має надати пояснення замовнику протягом 1 робочого дня з дня проведення аукціону. Інакше замовник зможе відхилити такого учасника.

Серед інших новацій  закону є можливість виправлення помилок учасником. В попередній редакції Закону частину тендерних пропозицій, які були найбільш економічно вигідними за результатами електронного аукціону, замовники відхиляли на підставі невідповідності умовам тендерної документації. тепер же  учасник матиме можливість виправити невідповідності в інформації (документах), які замовник  виявив після розкриття тендерних пропозицій. Зробити це можна протягом одного робочого дня з моменту розміщення замовником в електронній системі повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей. Цей механізм допоможе зберегти найкращу цінову пропозицію.

З метою протидії зривам тендерів, змінами до закону передбачено нові правила щодо подачі скарг в АМКУ.  Оскільки  недобросовісні учасники, користувались правом оскарження закупівлі, для того, щоб затягувати проведення тендера, чим негативно впливали на замовників та своїх конкурентів, схиляючи їх до антиконкурентних узгоджених дій. Тепер буде встановлена заборона на відміну замовником тендера чи визнання його таким, що не відбувся під час розгляду скарги на цю закупівлю.

Отже зміни, які будуть введені новим законом є важливими для покращення якості публічних закупівель та зменшення прогалин законодавства. Проведення аукціонів в закупівлях від 50 тисяч грн. допоможе замовнику закуповувати товари, послуги та роботи на конкурентному ринку, а підприємцям вийти на нові ринки збуту. Крім того, саме новий закон допоможе вивести допорогові закупівлі з тіні.

Чернігівська обласна громадська організація “Центр політичних студій та аналітики” здійснює свою діяльність в рамках проекту «Запобігання корупції шляхом впровадження механізмів прозорості та підзвітності на місцевому рівні», який виконується Центром «Ейдос» в рамках Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні (EU Anti-CorruptionInitiative) – найбільшої програми підтримки України з боку ЄС в сфері боротьби з корупцією. Програма фінансується ЄС та співфінансується і впроваджується Данською агенцією з міжнародного розвитку (DANIDA).

Останні новини Чернігівщини

"Ніжин: долі та спогади" на засіданні клубу "Краєзнавець" 09:24

30 жовтня в читальному залі Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових у межах засідання клубу "Краєзнавець" відбулася презентація книги "Ніжин: долі та спогади", автор-упорядник якої – ніжинський підприємець, меценат, краєзнавець і громадський діяч Микола Шкурко.

На Чернігівщині внаслідок ворожої атаки пошкоджено багатоквартирний будинок: поліція фіксує наслідки злочину рф 09:20

Ввечері, 2 листопада, росіяни вкотре атакували Чернігівщину ударними дронами. Внаслідок атаки пошкоджено двоповерховий багатоквартирний будинок в одному з сіл Чернігівського району. На щастя, люди не постраждали.

4 листопада: цей день в Україні і світі

4 листопада: цей день в Україні і світі 09:17

ДЕНЬ 985 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 985 RUSSIAN AGRESSION

Підприємці та представники органів влади обговорили зміни в податковому законодавстві 18:18

Чергова зустріч «Діалог влади та бізнесу» відбулась сьогодні у змішаному форматі. Близько 80 учасників, серед яких представники бізнесу і громад, доєдналися онлайн. Цього разу говорили про зміни податкового законодавства.

«Англійська з нуля». Чернігівців кличуть на безоплатний курс англійської для дорослих: деталі

«Англійська з нуля». Чернігівців кличуть на безоплатний курс англійської для дорослих: деталі 18:12

У Чернігові запустили набір на безоплатні курси англійської для дорослих. Це чудова можливість зробити перший крок до вивчення іноземної мови та почати використовувати її у своєму повсякденному житті.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини