Державна політика в оплаті праці
20 серпня на засіданні прес-клубу «Ділове слово» Катерина Тимощенко, заступник начальника головного управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації – начальник управління праці, охарактеризувала основні напрями законодавчих новацій у сфері оплати праці.

Катерина Тимощенко
Вона наголосила, що державна політика у сфері оплати праці направлена на підвищення рівня життя населення, і питання збільшення заробітної плати посідає одне з чільних місць серед соціальних ініціатив Президента України.
Катерина Тимощенко нагадала, що процес реформування оплати праці розпочато з кінця 1990-х років, коли підприємства набули права самостійно встановлювати фонд оплати праці, а також форми, системи та розміри оплати праці, а держава лише визначала мінімальну її величину.
Так, державою встановлюються мінімальні гарантії в оплаті праці, які є обов’язковими для всіх роботодавців та на всій території України. Законом України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» встановлено розмір мінімальної заробітної плати, який підвищується 5 разів протягом року, і з 1 липня становить 1102 гривні. З 1 жовтня він становитиме 1118 грн., з 1 грудня — 1134 грн.
У зв’язку з цим підвищено оплату праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери: встановлені посадові оклади (тарифні ставки) працівникам першого тарифного розряду на рівні мінімальної заробітної плати; визначено розмір посадового окладу (тарифної ставки) працівника першого тарифного розряду, виходячи з якого розраховуються розміри посадових окладів (тарифних ставок) за Єдиною тарифною сіткою — з 1 липня він становить 802 грн, з 1 вересня — 807 грн, з 1 жовтня — 823 грн, з 1 грудня — 839 гривень. Як зазначила Катерина Тимощенко, покращено також умови праці деяких категорій бюджетних працівників. Зокрема, внесено зміни до спільного наказу Міністерства праці та соціальної політики України і Міністерства охорони здоров’я України від 05.10.2005 р. № 308/519 «Про впорядкування умов оплати праці працівників закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення», відповідно до яких набули право на підвищення посадових окладів (ставок) на 15 % у зв’язку зі шкідливими та важкими умовами праці працівники центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді за окремими посадами, зокрема, фахівці з базовою та неповною вищою медичною освітою, фахівці із соціальної роботи (соціальної допомоги вдома), соціальні працівники. Відповідне, таке підвищення в рівні оплати праці торкнеться і 355 фахівців із соціальної роботи, що обійняли нещодавно створені в області робочі місця.
Окрім того, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.05.2011 р. № 524 з початку цього року розпочато виплату допомоги на оздоровлення у розмірі посадового окладу під час надання основної щорічної відпустки медичним і фармацевтичним працівникам державних та комунальних закладів.
Середня заробітна плата в області щомісяця збільшується і у червні цього року становила 2432 грн., у самому місті Чернігові — 2284 грн. Найвищі розміри середньої заробітної плати — у працівників, зайнятих у сферах добувної промисловості, фінансової діяльності, державного управління, виробництва та розподілення електроенергії. Разом з тим, залишається прикрим той факт, що в області, як і в цілому по Україні, ще не вдалося повністю ліквідувати борги із заробітної плати — роботодавці Чернігівщини заборгували своїм працівникам 17,7 млн. грн.
Катерина Тимощенко торкнулася і Закону України «Про зайнятість населення», ухваленого Верховною Радою 5 липня цього року, який спрямований на сприяння ефективній зайнятості населення та стимулювання роботодавців до створення нових високооплачуваних робочих місць, де заробітна плата має бути не менше 3 прожиткових мінімумів для працездатної особи. Він також має стимулювати і легалізацію трудових відносин.
Катерина Тимощенко підкреслила, що на державному рівні розпочато переговорний процес між роботодавцями та профспілками стосовно укладання Генеральної угоди на наступні роки. Після досягнення домовленостей в установленому порядку також буде підвищено єдиний державний соціальний стандарт в оплаті праці — прожитковий мінімум, оскільки сторони попередньо домовилися забезпечувати динамічне зростання середнього рівня номінальної заробітної плати.
Останні новини Чернігівщини
На Ніжинщині поліцейські затримали жінку, яка підозрюється у вбивстві своєї матері 17:17
Оперативники кримінальної поліції відділення №3 (м. Борзна) Ніжинського райуправління поліції затримали 56-річну мешканку Борзни, яка завдала своїй матері смертельних тілесних ушкоджень. Жінку помістили до ізолятора тимчасового тримання.
У Чернігові дитина випала з вікна: поліція розслідує обставини травмування хлопчика 16:37
Співробітники Чернігівського районного управління поліції розслідують обставини, за яких хлопчик 2022 року народження випав з вікна другого поверху. Наразі дитину госпіталізовано до лікарні.
«Пліч-о-пліч: згуртовані громади»: Новгород-Сіверська громада отримала від партнерів зі Львівщини пожежний автомобіль 16:16
Днями в межах проєкту «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» Новгород-Сіверську ТГ відвідала делегація Мурованської територіальної громади Львівської області на чолі із сільським головою Богданом Свистуном.
Поліція розслідує обставини ДТП в Корюківському районі, в якій травмувалися двоє неповнолітніх пасажирів 15:42
Поліцейські розслідують кримінальне провадження за фактом ДТП на автодорозі Холми-Жукля Корюківського району, внаслідок якої постраждали двоє неповнолітніх.
«Просвіт пам’яті»: медики Михайло-Коцюбинської громади вшанували загиблого колегу 15:11
Молодший сержант Олексій Шестаков народився 9 березня 1976 року у Донецьку. Там же у 1992 році закінчив школу. Після навчання у Донецькому державному медичному університеті молодий стоматолог у 1998 році приїхав до Чернігова проходити інтернатуру за розподілом в Чернігівській міській лікарні.