Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 12 липня, 18:09:53

Дискутували як забезпечити соцзахист працівників

17.05.2012   14:54Агенцiя

Днями з нагоди Всесвітнього дня охорони праці в приміщенні Федерації профорганізацій області соціальні партнери провели засідання за круглим столом "Аспекти соціального захисту працюючих".

Відповідно до рекомендацій Міжнародної організації праці у 2012 році Всесвітній день охорони праці проводиться під девізом: «Сприяння охороні праці у «зеленій» економіці». Концепція «зеленої» економіки пропонує урядам і роботодавцям збільшувати інвестиції у природний капітал, вирішення проблем енергетики та забезпечення екологічно чистими продуктами харчування та ін.
 
Відкрив засідання за круглим столом Володимир Нашиванько – начальник управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Чернігівській області. Розповідаючи про роботу Фонду він проінформував, що наразі на обліку знаходиться більше 5000 справ постраждалих, яким за рік було виплачено близько 23 млн. грн. За попередній рік страховими експертами було проведено 293 перевірки, за результатами яких виявлено більше 2000 порушень. Загалом рівень травматизму по області стабільно зменшується, однак і цей рівень не може задовольняти, адже 70% нещасних випадків стаються через організаційні причини, а отже їх можна було попередити без значних витрат коштів. Найбільш травмонебезпечними галузями залишаються сільське господарство, харчова і переробна промисловість, на які сумарно припадає 34% нещасних випадків.
 
Продовжуючи обговорення теми круглого столу Петро Чорнорот – заступник голови Федерації профспілкових організацій Чернігівської області наголосив, що спільне завдання профспілок і роботодавців — не допустити зростання травматизму і стабілізувати тенденцію до зниження його рівня, тим самим підвищити умови та продуктивність праці. При здійсненні громадського контролю з питань охорони праці на регіональному рівні регулярно виявляється, що в трудових колективах не одноразово виникали ситуації, коли не виконувались в повній мірі домовленості, передбачені Колективними договорами, так і плани Комплексних заходів щодо досягнення встановлених нормативів безпеки, гігієни праці та виробничого середовища. Мали місце порушення, що призводили до виникнення аварійних ситуацій.
 
При загальному зменшенні рівня виробничого травматизму ризик зазнати травми на виробництві продовжує залишатися неприйнятним, практично не зменшується кількість травмувань з одночасним зростанням випадків, які не пов’язуються з виробництвом (в середньому їх близько 30%).
 
Також Петро Чорнорот торкнувся питання охорони праці в бюджетних установах, які потерпають від хронічного недофінансування і браку відповідних спеціалістів. Також гостро стоїть проблема атестації робочих місць за умовами праці. Відсутність атестації робочих місць пов'язана зі значною вартістю послуг санепідемстанцій та обмеженістю бюджетних видатків.
 
Багато проблем у своєму виступі підняв Григорій Сахно — голова Чернігівської травматологічної міжрайонної МСЕК. Згідно статистичним даним в Чернігівській області 7% населення є інвалідами (що більше ніж в цілому по Україні), і їх кількість постійно збільшується. Однак серед причин інвалідності виробничий травматизм посідає останні місця. Справа тут в тому, що потерпілі від нещасних випадків на виробництві знаходяться у більш вигідному становищі, оскільки є застрахованими особами, а отже мають можливість отримати вчасну, якісну і головне безкоштовну допомогу. “А от і постає питання: що для держави буде дешевше — виплачувати численні пенсії по інвалідності протягом багатьох років, чи забезпечити усіх громадян лікуванням і реабілітацією - наголосив Григорій Сахно.
 
З медичної точки зору поглянув на питання охорони праці Михайло Губко — заступник головного лікаря КЛПЗ “Чернігівська обласна лікарня”. Він наголосив на дефіциті кваліфікованих лікарів-травматологів в районних лікарнях, які першими надають допомогу постраждалим на виробництві. Водночас рівень зарплати цих лікарів не витримує ніякої критики. Також існують проблеми з фінансуванням медичних оглядів працюючих (особливо бюджетних організацій), яке має забезпечувати роботодавець.
 
Про практичні аспекти роботи служб охорони праці розповів В'ячеслав Стремецький — начальник відділу охорони праці ВАТ “Облтеплокомуненерго”. За його словами на підприємстві існує проблема забезпечення фахівцями деяких спеціальностей, які виконують роботи з підвищеною небезпекою, через недостатній розвиток системи підвищення кваліфікації в області.
 
Олег Котевич — методист з безпеки життєдіяльності навчально-методичного центру профтехосвіти управління освіти і науки Чернігівської облдержадміністрації озвучив специфічні проблеми освітянської галузі в сфері охорони праці. Так, за його словами невеликі навчальні заклади з нечисельними колективами потребують спеціалізованих нормативів з охорони праці та цивільної оборони, оскільки виконання діючих забезпечити дуже важко.
 
Для довідки.
Щорічно у понад 100 країнах світу відзначають День охорони праці. Вперше він відзначався у 2003 році. Ідея проведення Всесвітнього дня охорони праці бере початок від Дня пам’яті загиблих працівників, уперше проведеного американськими та канадськими трудящими в 1989 році в пам’ять про працівників, які загинули та отримали травму на виробництві. В Україні цей День отримав назву «День охорони праці» і відзначається згідно до Указу Президента України № 685/2006 від 18 серпня 2006 року щорічно 28 квітня.

Віталій Копиш - заступник завідувача навчальним відділом Навчально-методичного центру Федерації профспілкових організацій Чернігівської області

 

Останні новини Чернігівщини

На Чернігівщині поліцейські скерували до суду справу міжрегіональної організованої злочинної групи, яка створила нарколабораторію промислових масштабів 16:42

Слідчі поліції Чернігівщини завершили досудове розслідування та скерували до суду обвинувальний акт щодо членів організованої злочинної групи. Фігуранти створили потужну лабораторію з виготовлення психотропів з подальшим їх збутом оптовими партіями до різних областей України. Злочинний прибуток наркоділків щомісяця сягав понад 25 мільйонів гривень.

Дігтярівський професійний аграрний ліцей здійснює підготовку кадрів для сільського господарства 16:10

Наразі в закладі освіти триває вступна кампанія, а отже кожен випускник дев'ятого або одинадцятого класу може стати учнем цього профтеху.

У Чернігові демонтують ще понад 30 незаконних тимчасових споруд 15:47

На засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради 9 липня 2025 року погодили рішення комісії з демонтажу тимчасових споруд. Йдеться про 32 об'єкти, які були встановлені без дозвільних документів у різних частинах міста.

У Прилуках поліцейські разом із рятувальниками продовжують проводити профілактичні рейди у місцях відпочинку поблизу водойм 15:07

Інспектори служби освітньої безпеки Прилуцького районного відділу поліції спільно з співробітниками ДСНС проводять профілактичну роботу серед населення, яка спрямована на запобігання нещасним випадкам під час літнього відпочинку біля води.

Поширював злочинний вплив та керував вчиненням злочинів – до 9 років за ґратами засуджено жителя Ніжинського району 14:47

За публічного обвинувачення прокурорів Чернігівської обласної прокуратури вироком Ніжинського міськрайонного суду затверджено угоду про визнання винуватості та визнано винним жителя Ніжинського району у встановленні та поширенні злочинного впливу, втягненні неповнолітнього у протиправну діяльність, незаконному придбанні та зберіганні з метою збуту особливо небезпечного наркотичного засобу, незаконному зберіганні наркотичних засобів без мети збуту, крадіжці та вимаганні (ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 185, ч. 4 ст. 189, ч. 2 ст. 255-1, ч. 1 ст. 304, ч. 2 ст. 307, ч. 1 ст. 309 КК України).