Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Вівторок, 1 липня, 20:19:59

Бахмаччина – батьківщина промислового бджільництва

09.07.2016   09:12

Історія бджільництва сягає глибоким корінням в сиву давнину. На території Київської Русі історія бджільництва просліджується в Х ст. н. е., де на той час процвітало бортництво.

Інтереси бортників оберігалися законом Ярослава Мудрого, за порчу бортей, або виломку чужого меду, передбачався штраф. А пізніше за “Литовським статусом” - смерть.

Аж до винайдення відомим бджолярем Петром Прокоповичем рамкового вулика, яким ми й користуємося дотепер, мед добувався важко. Знищувалися бджоли та їхній розплід, що сповільняло розвиток комах.

Петру Івановичу належить світова першість не лише в бджолярському винаході, а й у відкритті першої в світі школи бджільництва, де викладання велося виключно українською мовою (с. Пальчики Бахмацького району 1828 рік). Прокопович багато проводив дослідницької роботи, свої матеріали широко друкував в "Земледельческом журнале", які потім передруковувалися по всій Європі.

Сьогодні бджільництво є не тільки важливою галуззю сільського господарства, але й одним із найбільш захоплюючих занять для людей, які не байдужі до природи, бджіл, продуктів бджільництва й свого здоров’я.

На пасіках України утримується в межах 3-х мільйонів бджолосімей (у світі 42-48 млн). На приватний сектор припадає 80% бджолосімей, де працювали і працюють люди, для яких бджоли – це і професія, і хобі, і стиль життя.

В нашій країні налічується 500 тис. пасічників. Щороку виробляється 50-55 тис. тонн меду (у світі 420-480 тис. тонн). Споживання меду за рік становить 250-300 грамів в розрахунку на одного жителя, в Японії ж на одного мешканця країни припадає по 4-5 кілограми.

В п’яти сільськогосподарських підприємствах Бахмацького району утримують бджіл, їх чисельність становить 370 сімей. На приватний сектор району припадає більше 3000 бджолосімей.

“Бджіл держать – в холодку не лежать“ про це нам нагадує народна мудрість, і це дійсно так. Один згаяний літній день може привести до провалу всього бджолярського сезону. Бо щедро наділив Бог бджолу, вся продукція, яку виробляє ця комаха (мед, віск, прополіс, маточчине молочко, квітковий пилок) - лікарська, дуже корисна для людського організму.

У повісті "Близнюки" геніальний Тарас Шевченко подає колоритний образ Ничипора Сокири, вустами якого мовлено: немає либонь, благороднішого на світі заняття, ніж пасічникування.

Останні новини Чернігівщини

Три школи Чернігівщини отримають майже 60 мільйонів гривень держсубвенції на модернізацію харчоблоків 11:38

У трьох закладах загальної середньої освіти області модернізують кухні за кошти держсубвенції. Відповідно до рішення Кабінету Міністрів від 25 червня 2025 року № 602-р на ці потреби спрямують близько 60 мільйонів гривень.

На Чернігівщині поліцейські оголосили підозри членам організованої злочинної групи, які організували роботу нарколабораторії промислових масштабів 11:16

Слідчі поліції Чернігівщини встановили факти злагодженої протиправної діяльності зловмисників у складі організованої злочинної групи.

Виконання бюджету у 2025 році: звіт за підсумками І кварталу 09:55

26 червня 2025 року на засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради начальниця фінансового управління Олена Лисенко представила звіт про виконання бюджету Чернігівської міської територіальної громади за І квартал поточного року.

«Пліч-о-пліч всеукраїнські шкільні ліги»: Чернігівщина з 2 медалями 09:32

Минулого тижня завершилися спортивні змагання «Пліч-о-пліч всеукраїнські шкільні ліги» сезону 2024/2025 років.

У Чернігові поліцейські оперативно затримали грабіжника 08:49

Співробітники кримінальної поліції Чернігівського райуправління поліції «за гарячим слідом» встановили 24-річного чоловіка, причетного до відкритого заволодіння мобільним телефоном з ломбарду в Чернігові.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини