Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

П`ятниця, 26 квітня, 18:14:36

Перспективи виробництва сої в умовах Чернігівщини

03.03.2014   13:39Агенцiя

Ще декілька десятиріч тому Чернігівщина не розглядалась, як регіон соєсіяння. Проте, значні зміни в кон’юнктурі внутрішнього ринку сільськогосподарської продукції, відповідно до світової тенденції зростання виробництва сої, певна зміна кліматичних умов в сторону потепління, створення скоростиглих сортів сої заклали підґрунтя до гарантованого виробництва даної культури в зоні Полісся України.

Соя – найпоширеніша зернобобова та олійна культура, яка входить до п’яти основних культур світового землеробства. В її насінні міститься в середньому від 37 до 42 % білка, 19 – 22 % олії, 26 – 30 % вуглеводів, вітаміни, ферменти, мінеральні речовини.

Скорочення на Чернігівщині посівних площ люпину, гороху, бобових трав може сприяти успішному зайняттю їх соєю. Вона є бажаною культурою в більшості ланок сівозмін, адже, за рахунок біологічної фіксації 70 – 80 % азоту з повітря, соя здатна на 60 – 80 % задовольняти свої потреби у цьому елементі. При цьому органічні рештки, що залишаються, є важливим джерелом азоту для наступних культур у сівозміні. Щодо економічної доцільності виробництва сої, то вона є беззаперечною.

У Чернігівській області за останні 13 років площі сої зросли у 120 раз і складають біля 40 тисяч гектарів з середньою урожайністю 16,8 ц/га. Загалом, реалізація потенціалу продуктивності сої у нашому регіоні може сягати 2,3-2,8 т/га.

Прогнози науковців свідчать про те, що тенденція росту як посівних площ, так і врожаїв, збережеться і надалі. Відповідно до Галузевої програми розвитку соєсіяння в Україні площа цієї культури у 2017 році може зрости до 2,0 млн. га.

Проте, на значній території Чернігівщини лімітуючим чинником поширення сої залишається теплозабезпечення, що не дозволяє висівати більш пізньостиглі високопродуктивні сорти. Посів таких сортів призводить до недозрівання їх у даних кліматичних умовах. Тоді як для скоростиглих і ранньостиглих сортів є відповідний рівень забезпеченості сумою активних температур, хоча для останньої групи він виступає граничною межею, що в певній мірі може бути ризикованим у вирощуванні, через явище фотоперіодизму.

Враховуючи дану особливість цієї культури, слід виважено підходити до вибору сорту, оскільки від цього, в значній мірі, буде залежати рівень його урожайності, що є суттєвим при застосуванні сучасних технологій.
У 2012 році до Реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні, було зареєстровано 125 сортів сої. З них, вітчизняної селекції 89 сортів, або 71 %.

При цьому, скоростиглих сортів налічувалося 23 (18 %), ранньостиглих – 35 (28 %), середньоранніх – 46 (37 %), середньостиглих – 21 (17 %). Близько 46 % сортів, це сорти, внесені до Реєстру за останні п’ять років.
На Чернігівщині великого значення набувають скоростиглі сорти, які характеризуються меншою фотоперіодичною чутливістю і дозволяють значно розширити ареал цієї культури, отримати сухе товарне зерно, без досушування.

У виробництві сої на Чернігівщині залучений широкий асортимент сортів. Їх кількість сягає біля 30 % від загальної кількості сортів, внесених до Реєстру на 2012 рік. Значну частку за кількістю та площею, відповідно 53,8 % та 54,9 %, складають сорти, які внесені за період від 1 до 5 років. Лідерами за площею поширення є чотири сорти: «ПСВ 008», «Медісон», «Аннушка» та «Устя», які займають 58,1 % загальних площ сортових посівів. Дещо більше, 50 відсотків площ, зайнято сортами іноземної селекції. Всього налічується 12 таких сортів.

Лише науково-обґрунтований вибір сорту із застосуванням відповідної сортової технології, яка базується на біологічних особливостях, гарантує стабільний високий рівень урожайності.


Коробко К.О. – начальник Управління контролю якості насіння та садивного матеріалу Державної інспекції сільського господарства в Чернігівській області

 

Останні новини Чернігівщини

Що роблять громади області з тисячами тонн відходів від руйнувань через війну 15:41

На сьогодні у Чернігівській області обліковується 16,7 тисячі тонн відходів від руйнувань, що утворилися внаслідок пошкодження будівель та споруд під час бойових дій, терористичних актів, диверсій, а також під час робіт з ліквідації їх наслідків.

Для рятувальників з Чернігова запустили безкоштовний онлайн-курс англійської мови 15:29

Мережа освітньо-культурних просторів Гончаренко центр запускає безкоштовні онлайн-курси англійської мови для працівників ДСНС Чернігівщини.

Допомагаємо переселенцям та ветеранам війни знайти роботу 15:25

Соціальні мережі та медіа, дистанційне навчання, онлайн-зустрічі, електронний документообіг – цифровізація сьогодні має вплив на кожну сферу нашого життя, але і живе спілкування та очний обмін думками, ідеями, інформацією теж не втрачає своєї актуальності.

Напад на журналістів телеканалу “Дитинець”: рік марного розслідування 09:56

Минуло більше року від резонансного для Чернігова порушення прав журналістів на професійну діяльність.

Новий тролейбусний маршрут, який з'єднає Шерстянку і Подусівку з центром та Бобровицею

Новий тролейбусний маршрут, який з'єднає Шерстянку і Подусівку з центром та Бобровицею 09:43

У Чернігові розширюють тролейбусну мережу. Додається новий маршрут, який з'єднає мікрорайон Шерстянка, де до цього ніколи не курсував електричний громадський транспорт, через Подусівку та центр міста, з Бобровицею.