Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Неділя, 13 липня, 17:42:18

В Італії є один Рим, а на Чернігівщині - десять

24.10.2012   14:51Агенцiя

На Чернігово-Сіверщині багато цікавих назв місцевостей, населених пунктів, але серед них найбільш інтригує топонім Рим. На Чернігово-Сіверщині багато цікавих назв місцевостей, населених пунктів, але серед них найбільш інтригує топонім Рим.

Уперше згадується в літописах давнє місто під такою назвою у 1096 р. Є рядок про нього і в “Слові о полку Ігоревім”:
“Се у Римъ кричатъ подъ саблями половецкими”.

У “Літописі руському” за Іпатіївським списком оповідається, що після поразки князя Ігоря половці “пішли приступом до [города] Римова, а римовичі заперлися в городі. І коли вони вилізли на заборола, то тут, за божим промислом, упали дві городниці з людьми прямо до ворогів, і на інших городян найшов страх. І котрі ж городяни вийшли з города і билися, ходячи по римівському болоту, то ті уникнули полону, а хто зостався в городі, то ті всі взяті були”. Після татаро-монгольської навали 1239 р. від цього міста нічого не залишилося.

Але… на Чернігіво-Сіверщині, з’ясовується, не один Рим. Між селами Лихолітки, Ставиське та Сивухи Козелецького району є урочище Рим (колись там був хутір з однойменною назвою). Біля села Кіпті цього району є ліс Рим. У “Календарі Чернігівської губернії на 1893 р.” згадується хутір Рим поблизу Шабалинова Сосницького повіту. Є також урочища з такою назвою біля Перепису Городнянського району, Рим Перший і Рим Другий поблизу села Антоновичі Чернігівського району. У донесенні Прилуцькій полковій канцелярії красноколядинського сотника за 1654 р. згадується Рим Іваницької сотні (колишній хутір Рими Южненської сільради). Є і два поля, які називають Рим, у Чернігівському районі.

Одне поблизу села Довжика, а друге – біля Андріївки. Тож нам вдалося відшукати на Чернігівщині аж десять Римів! Зрозуміло, подібна назва урочищ, населених пунктів не випадкова. Як на нашу думку, така велика кількість Римів свідчить про певний логічний зв’язок між ними. Який? Можливо, під час небезпеки 1239 р. багато мешканців літописного Римова втекли в ліси подалі від загарбників. А тому й далі нові засновані поселення називали Римами.

Ясна річ, загадкова назва породжує й інші версії. У тюркських мовах “рим” означає “щасливе передвістя”. Припускаємо, що Римів могло бути містом тюрків, які після 1060 р. оселилися під Києвом та на Переяславщині (південь нинішньої Чернігівщини підпорядковувався їй). Отож численні Рими – можливі невеликі поселення найнятих князями тюркських військовиків, які несли свою службу.

Павленко Сергій, "Голос України"

http://www.golos.com.ua/Article.aspx?id=270324

Останні новини Чернігівщини

На Чернігівщині поліцейські скерували до суду справу міжрегіональної організованої злочинної групи, яка створила нарколабораторію промислових масштабів 16:42

Слідчі поліції Чернігівщини завершили досудове розслідування та скерували до суду обвинувальний акт щодо членів організованої злочинної групи. Фігуранти створили потужну лабораторію з виготовлення психотропів з подальшим їх збутом оптовими партіями до різних областей України. Злочинний прибуток наркоділків щомісяця сягав понад 25 мільйонів гривень.

Дігтярівський професійний аграрний ліцей здійснює підготовку кадрів для сільського господарства 16:10

Наразі в закладі освіти триває вступна кампанія, а отже кожен випускник дев'ятого або одинадцятого класу може стати учнем цього профтеху.

У Чернігові демонтують ще понад 30 незаконних тимчасових споруд 15:47

На засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради 9 липня 2025 року погодили рішення комісії з демонтажу тимчасових споруд. Йдеться про 32 об'єкти, які були встановлені без дозвільних документів у різних частинах міста.

У Прилуках поліцейські разом із рятувальниками продовжують проводити профілактичні рейди у місцях відпочинку поблизу водойм 15:07

Інспектори служби освітньої безпеки Прилуцького районного відділу поліції спільно з співробітниками ДСНС проводять профілактичну роботу серед населення, яка спрямована на запобігання нещасним випадкам під час літнього відпочинку біля води.

Поширював злочинний вплив та керував вчиненням злочинів – до 9 років за ґратами засуджено жителя Ніжинського району 14:47

За публічного обвинувачення прокурорів Чернігівської обласної прокуратури вироком Ніжинського міськрайонного суду затверджено угоду про визнання винуватості та визнано винним жителя Ніжинського району у встановленні та поширенні злочинного впливу, втягненні неповнолітнього у протиправну діяльність, незаконному придбанні та зберіганні з метою збуту особливо небезпечного наркотичного засобу, незаконному зберіганні наркотичних засобів без мети збуту, крадіжці та вимаганні (ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 185, ч. 4 ст. 189, ч. 2 ст. 255-1, ч. 1 ст. 304, ч. 2 ст. 307, ч. 1 ст. 309 КК України).