Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Середа, 29 червня, 04:25:39

В Італії є один Рим, а на Чернігівщині - десять

24.10.2012   14:51Агенцiя

На Чернігово-Сіверщині багато цікавих назв місцевостей, населених пунктів, але серед них найбільш інтригує топонім Рим. На Чернігово-Сіверщині багато цікавих назв місцевостей, населених пунктів, але серед них найбільш інтригує топонім Рим.

Уперше згадується в літописах давнє місто під такою назвою у 1096 р. Є рядок про нього і в “Слові о полку Ігоревім”:
“Се у Римъ кричатъ подъ саблями половецкими”.

У “Літописі руському” за Іпатіївським списком оповідається, що після поразки князя Ігоря половці “пішли приступом до [города] Римова, а римовичі заперлися в городі. І коли вони вилізли на заборола, то тут, за божим промислом, упали дві городниці з людьми прямо до ворогів, і на інших городян найшов страх. І котрі ж городяни вийшли з города і билися, ходячи по римівському болоту, то ті уникнули полону, а хто зостався в городі, то ті всі взяті були”. Після татаро-монгольської навали 1239 р. від цього міста нічого не залишилося.

Але… на Чернігіво-Сіверщині, з’ясовується, не один Рим. Між селами Лихолітки, Ставиське та Сивухи Козелецького району є урочище Рим (колись там був хутір з однойменною назвою). Біля села Кіпті цього району є ліс Рим. У “Календарі Чернігівської губернії на 1893 р.” згадується хутір Рим поблизу Шабалинова Сосницького повіту. Є також урочища з такою назвою біля Перепису Городнянського району, Рим Перший і Рим Другий поблизу села Антоновичі Чернігівського району. У донесенні Прилуцькій полковій канцелярії красноколядинського сотника за 1654 р. згадується Рим Іваницької сотні (колишній хутір Рими Южненської сільради). Є і два поля, які називають Рим, у Чернігівському районі.

Одне поблизу села Довжика, а друге – біля Андріївки. Тож нам вдалося відшукати на Чернігівщині аж десять Римів! Зрозуміло, подібна назва урочищ, населених пунктів не випадкова. Як на нашу думку, така велика кількість Римів свідчить про певний логічний зв’язок між ними. Який? Можливо, під час небезпеки 1239 р. багато мешканців літописного Римова втекли в ліси подалі від загарбників. А тому й далі нові засновані поселення називали Римами.

Ясна річ, загадкова назва породжує й інші версії. У тюркських мовах “рим” означає “щасливе передвістя”. Припускаємо, що Римів могло бути містом тюрків, які після 1060 р. оселилися під Києвом та на Переяславщині (південь нинішньої Чернігівщини підпорядковувався їй). Отож численні Рими – можливі невеликі поселення найнятих князями тюркських військовиків, які несли свою службу.

Павленко Сергій, "Голос України"

http://www.golos.com.ua/Article.aspx?id=270324

Останні новини Чернігівщини

У Прилуках атестати про завершення навчання отримали 297 випускників

У Прилуках атестати про завершення навчання отримали 297 випускників 18:45

28 червня у Прилуках відбулося вручення атестатів випускникам – 2022. Цьогоріч своє навчання у закладах загальної середньої освіти міста завершили 297 дітей.

Прилуцька поліція затримала місцевого мешканця за нанесення тяжких тілесних ушкоджень своїй сусідці

Прилуцька поліція затримала місцевого мешканця за нанесення тяжких тілесних ушкоджень своїй сусідці 18:32

Оперативники Прилуцького районного відділу поліції затримали чоловіка, який у п’яному вигляді в ході раптово виниклої сварки поранив ножем 42-річну сусідку.

У Чернігові стартує проєкт #МістоСили

У Чернігові стартує проєкт #МістоСили 18:26

У Чернігові стартує проект підтримки волонтерів, педагогів, соціальних працівників, психологів, медиків - тобто представників професій, які працюють з людьми і для людей.

У Чернігові погасили поштову марку «Українська мрія»

У Чернігові погасили поштову марку «Українська мрія» 18:15

Марка «Українська мрія» у продажу від сьогодні, 28 червня.

На Чернігівщині СБУ викрила поплічника окупантів, який у соцмережах виправдовував збройну агресію рф

На Чернігівщині СБУ викрила поплічника окупантів, який у соцмережах виправдовував збройну агресію рф 13:18

Співробітники Служби безпеки України викрили мешканця одного з прикордонних населених пунктів Чернігівщини, який у соцмережах виправдовував збройну агресію рф.