Перші українські кіборги. У бібліотеці ім. М. Коцюбинського вшанували героїв Крут
Напередодні Дня пам’яті Героїв Крут у бібліотеці ім. М. Коцюбинського пройшла лекція відомих чернігівських науковців, співробітників Інституту національної пам'яті, Сергія Бутка та Сергія Горобця. Говорили про подвиг захисників України та про розвінчання міфів, якими «обріс» бій під Крутами.

Чи можна вважати трагедією успішний оборонний бій, який мав для України важливі стратегічні наслідки? Історик Сергій Бутко переконаний, що ні. «Один з міфів про Крути, який міцно засів у свідомості багатьох наших громадян, – те, що під Крутами відбулася різанина дітей. Насправді це був успішний бій, армія Муравйова понесла значні втрати. Це 300 чоловік убитими і до 1300 поранених. У той час як наші втрати – 250 людей, разом з пораненими і полоненими. Убитих – 70 – 100 чоловік». – розповідає Сергій Бутко.
Оборонці Крут затримали російські війська на чотири дні. Це дало можливість організувати відступ із Києва, а також дало змогу уряду УНР підписати Брестський мирний договір та заручитися підтримкою Німеччини у війні протии більшовиків. Тож перша українсько-російська війна завершилася перемогою України. І велика заслуга в цьому – саме оборонців Крут.
Український письменник Євген Маланюк зазначив, що в Крутах народився новий українець. Недарма тепер оборонців Крут по аналогії із захисниками Донецького аеропорту називають «першими кіборгами».
Сили в бою під Крутами дійсно були нерівні. Кількатисячній арміїі Муравйова протистояли протистояли чотири сотні Першої Української юнацької (юнкерської) школи ім. Б. Хмельницького (400–450 курсантів і 20 старшин (офіцерів) та перша сотня (116–130 осіб) новоствореного добровольчого Помічного Студентського куреня січових стрільців. До них приєдналися ще близько 80 добровольців з підрозділів місцевого Вільного козацтва із Ніжина. Близько тридцяти учнів та студентів потрапили в полон до більшовиків і були розстріляні. Уже в березні 1918 їх перепоховали на Аскольдовій могилі в Києві. Це поклало початок міфу про те, що під Крутами армії більшовиків протистояли лише недосвідчені діти та студенти.
«Говорячи про бій під Крутами часто забувають, що цьому передував ще цілий ряд боїв, які розпочалися 19 січня боями у Макошиному, – розповідає Сергій Горобець. – Також був заколот робітників-росіян у майстернях Конотопа та героїчна триденна оборона нашими військами Бахмача».
Бій під Крутами – це бій за майбутнє, і Україна стала можливою саме завдяки армії – наголошують історики.
Участь у заході до Дня пам'яті героїв Крут взяли учні Чернігівського ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою та Чернігівського професійного ліцею залізничного транспорту.
Останні новини Чернігівщини

4 липня цей день в Україні і світі 07:48
ДЕНЬ 1227 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 1227 RUSSIAN AGRESSION

Судитимуть браконьєра, який незаконно вполював лося на Прилуччині 16:39
Прокурорами Прилуцької окружної прокуратури скеровано до суду обвинувальний акт стосовно жителя міста Прилуки за фактом вчинення незаконного полювання на звірів, які занесені до Червоної книги України (ч. 1 ст. 248 КК України).

ТОП-10 найзатребуваніших вакансій від місцевих роботодавців 16:36
Робота є. Зокрема, й на Чернігівщині. Наразі у базі даних обласної служби зайнятості налічується 1924 вакансії.

Правоохоронці підвели підсумки роботи 1 півріччя 2025 року протидії злочинності у бюджетній сфері Чернігівщини 16:33
Сьогодні в Чернігівській обласній прокуратурі відбулась робоча нарада з керівниками правоохоронних органів регіону. На нараді були присутні керівник Чернігівської обласної прокуратури Станіслав Гущесов, начальник Головного управління Національної поліції в Чернігівській області Іван Іщенко та начальник Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області Олександр Кондрашов.

Олена Шуляк: Антикорупція, цифровізація, ринок землі – головні реформи протягом останніх років 16:31
У нещодавньому інтерв’ю "Вокс Україна" очільниця "Слуги Народу" та народна депутатка Олена Шуляк зазначила, що, на її переконання, найбільш відчутні результати команда влади, зокрема й партія "Слуга Народу", демонструє в трьох напрямах реформування держави: розвитку антикорупційної інфраструктури, цифровій трансформації та впровадженні земельної реформи.