Чернігівські археологи шукають місце Лиственської битви
У цьогорічному сезоні чернігівські археологи шукали місце Лиственської битви, наслідком якої став поділ стародавньої Русі на два князівства – Київське і Чернігівське.
Про це повідомив керівник експедиції, аспірант Інституту історії, етнології та правознавства ім. О.Лазаревського ЧНПУ ім. Т. Шевченка Олександр Бондар.
“Ми досліджували село Малий Листвен Ріпкинського району та його околиці. Обстежили понад 20 га території, але поки що безрезультатно. У літописі не сказано, на якій відстані від села відбувалася битва. Ми припускаємо, що в радіусі п’яти кілометрів”, – сказав Бондар.
За словами археолога, пошук місць давніх битв – дуже копітка справа. Адже перед початком розкопок потрібно вивчити багато карт, супутникових знімків, виготовити 3D-модель місцевості тощо. У даному випадку роботу ускладнюють дві речі: те, що річка Білоус, неподалік якої відбулася битва, змінила своє русло, і що давньоруське поселення Листвен знаходиться під сучасною забудовою.
“Поки що ми обстежили тільки один берег річки. А другий – повністю під сучасним селом. На місці битви зараз можуть стояти хати”, – зазначив Бондар.
Визначати місце доленосної для чернігівського краю битви археологи зможуть, звичайно, тільки за знахідками. Однак, відкопати багато речей не розраховують. Адже в середньовіччя після бою на полі майже нічого не залишалося. Дорогу зброю та інші вироби з металу ретельно збирали спеціальні “трофейні команди”. Отже, засвідчити бій під Лиственом можуть у кращому випадку кілька увіткнутих у землю і зламаних стріл, кольчужне кільце та ще якісь дрібниці. На їх пошук, можливо, підуть роки, і дослідники це розуміють. Адже місце знаменитої Куликівської битви їхні колеги шукають уже 30 років.
Довідка. Лиственська битва (1024) – це бій між військами князя Ярослава Мудрого та його брата князя Мстислава Володимировича. Здобувши перемогу, останній запропонував супротивникові мирну угоду, в результаті якої утворилося два князівства. Лівобережну Русь із Черніговом узяв собі Мстислав, правобережну з Києвом – Ярослав. Під владу Ярослава Мудрого землі Чернігівського князівства перейшли тільки в 1036 році після смерті князя Мстислава.
Наталія Потапчук, УКРІНФОРМ
Останні новини Чернігівщини
Три школи Чернігівщини отримають майже 60 мільйонів гривень держсубвенції на модернізацію харчоблоків 11:38
У трьох закладах загальної середньої освіти області модернізують кухні за кошти держсубвенції. Відповідно до рішення Кабінету Міністрів від 25 червня 2025 року № 602-р на ці потреби спрямують близько 60 мільйонів гривень.
На Чернігівщині поліцейські оголосили підозри членам організованої злочинної групи, які організували роботу нарколабораторії промислових масштабів 11:16
Слідчі поліції Чернігівщини встановили факти злагодженої протиправної діяльності зловмисників у складі організованої злочинної групи.
Виконання бюджету у 2025 році: звіт за підсумками І кварталу 09:55
26 червня 2025 року на засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради начальниця фінансового управління Олена Лисенко представила звіт про виконання бюджету Чернігівської міської територіальної громади за І квартал поточного року.
«Пліч-о-пліч всеукраїнські шкільні ліги»: Чернігівщина з 2 медалями 09:32
Минулого тижня завершилися спортивні змагання «Пліч-о-пліч всеукраїнські шкільні ліги» сезону 2024/2025 років.
У Чернігові поліцейські оперативно затримали грабіжника 08:49
Співробітники кримінальної поліції Чернігівського райуправління поліції «за гарячим слідом» встановили 24-річного чоловіка, причетного до відкритого заволодіння мобільним телефоном з ломбарду в Чернігові.