Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 2 грудня, 08:15:52

Чернігівські археологи шукають місце Лиственської битви

11.09.2012   10:38Агенцiя

У цьогорічному сезоні чернігівські археологи шукали місце Лиственської битви, наслідком якої став поділ стародавньої Русі на два князівства – Київське і Чернігівське.

Про це повідомив керівник експедиції, аспірант Інституту історії, етнології та правознавства ім. О.Лазаревського ЧНПУ ім. Т. Шевченка Олександр Бондар.

“Ми досліджували село Малий Листвен Ріпкинського району та його околиці. Обстежили понад 20 га території, але поки що безрезультатно. У літописі не сказано, на якій відстані від села відбувалася битва. Ми припускаємо, що в радіусі п’яти кілометрів”, – сказав Бондар.

За словами археолога, пошук місць давніх битв – дуже копітка справа. Адже перед початком розкопок потрібно вивчити багато карт, супутникових знімків, виготовити 3D-модель місцевості тощо. У даному випадку роботу ускладнюють дві речі: те, що річка Білоус, неподалік якої відбулася битва, змінила своє русло, і що давньоруське поселення Листвен знаходиться під сучасною забудовою.

“Поки що ми обстежили тільки один берег річки. А другий – повністю під сучасним селом. На місці битви зараз можуть стояти хати”, – зазначив Бондар.

Визначати місце доленосної для чернігівського краю битви археологи зможуть, звичайно, тільки за знахідками. Однак, відкопати багато речей не розраховують. Адже в середньовіччя після бою на полі майже нічого не залишалося. Дорогу зброю та інші вироби з металу ретельно збирали спеціальні “трофейні команди”. Отже, засвідчити бій під Лиственом можуть у кращому випадку кілька увіткнутих у землю і зламаних стріл, кольчужне кільце та ще якісь дрібниці. На їх пошук, можливо, підуть роки, і дослідники це розуміють. Адже місце знаменитої Куликівської битви їхні колеги шукають уже 30 років.

Довідка. Лиственська битва (1024) – це бій між військами князя Ярослава Мудрого та його брата князя Мстислава Володимировича. Здобувши перемогу, останній запропонував супротивникові мирну угоду, в результаті якої утворилося два князівства. Лівобережну Русь із Черніговом узяв собі Мстислав, правобережну з Києвом – Ярослав. Під владу Ярослава Мудрого землі Чернігівського князівства перейшли тільки в 1036 році після смерті князя Мстислава.

Наталія Потапчук, УКРІНФОРМ

Останні новини Чернігівщини

На Чернігівщині + 15 «Класів безпеки» 14:27

У рамках Всеукраїнського проєкту в Чернігівському районівпродовж тижня відкрито 15“Класів безпеки”.

В’ячеслав Чаус вступився за сумлінних платників податків: Відчепіться від бізнесу! 14:24

Тема створення додаткових бар’єрів для бізнесу Головним управлінням ДПС в Чернігівській області знайшла своє продовження у сьогоднішньому брифінгу в медіацентрі ОВА.

Завдали шкоду довкіллю на 32 мільйони гривень: правоохоронці скерували до суду провадження про забруднення земель 14:22

Слідчі Головного управління Нацполіції в області завершили досудове розслідування у двох кримінальних провадженнях щодо забруднення земель у Прилуцькому районі небезпечними відходами нафтовидобувної галузі. Матеріали проваджень з обвинувальними актами передано прокурору для направлення до суду.

Ніжинська поліція розслідує обставини травмування чоловіка на залізничних коліях 14:20

Вчора, близько 21:30, до поліції надійшло повідомлення про те, що у Носівці на залізничному вокзалі потяг травмував людину.

Виконавчий комітет встановив тарифи на опалення і гарячу воду для абонентів КП «ТКЕ». Для населення вони не змінюються

Виконавчий комітет встановив тарифи на опалення і гарячу воду для абонентів КП «ТКЕ». Для населення вони не змінюються 14:18

30 листопада виконавчий комітет Чернігівської міської ради погодив встановлення тарифів на теплову енергію, її транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії, послуги з постачання гарячої води КП «ТКЕ», яке здійснює господарську діяльність на ТЕЦ.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини