Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Середа, 23 вересня, 20:31:41

Чернігівські археологи шукають місце Лиственської битви

11.09.2012   10:38Агенцiя

У цьогорічному сезоні чернігівські археологи шукали місце Лиственської битви, наслідком якої став поділ стародавньої Русі на два князівства – Київське і Чернігівське.

Про це повідомив керівник експедиції, аспірант Інституту історії, етнології та правознавства ім. О.Лазаревського ЧНПУ ім. Т. Шевченка Олександр Бондар.

“Ми досліджували село Малий Листвен Ріпкинського району та його околиці. Обстежили понад 20 га території, але поки що безрезультатно. У літописі не сказано, на якій відстані від села відбувалася битва. Ми припускаємо, що в радіусі п’яти кілометрів”, – сказав Бондар.

За словами археолога, пошук місць давніх битв – дуже копітка справа. Адже перед початком розкопок потрібно вивчити багато карт, супутникових знімків, виготовити 3D-модель місцевості тощо. У даному випадку роботу ускладнюють дві речі: те, що річка Білоус, неподалік якої відбулася битва, змінила своє русло, і що давньоруське поселення Листвен знаходиться під сучасною забудовою.

“Поки що ми обстежили тільки один берег річки. А другий – повністю під сучасним селом. На місці битви зараз можуть стояти хати”, – зазначив Бондар.

Визначати місце доленосної для чернігівського краю битви археологи зможуть, звичайно, тільки за знахідками. Однак, відкопати багато речей не розраховують. Адже в середньовіччя після бою на полі майже нічого не залишалося. Дорогу зброю та інші вироби з металу ретельно збирали спеціальні “трофейні команди”. Отже, засвідчити бій під Лиственом можуть у кращому випадку кілька увіткнутих у землю і зламаних стріл, кольчужне кільце та ще якісь дрібниці. На їх пошук, можливо, підуть роки, і дослідники це розуміють. Адже місце знаменитої Куликівської битви їхні колеги шукають уже 30 років.

Довідка. Лиственська битва (1024) – це бій між військами князя Ярослава Мудрого та його брата князя Мстислава Володимировича. Здобувши перемогу, останній запропонував супротивникові мирну угоду, в результаті якої утворилося два князівства. Лівобережну Русь із Черніговом узяв собі Мстислав, правобережну з Києвом – Ярослав. Під владу Ярослава Мудрого землі Чернігівського князівства перейшли тільки в 1036 році після смерті князя Мстислава.

Наталія Потапчук, УКРІНФОРМ

Останні новини Чернігівщини

Виявлено 115 нових випадків COVID-19

Виявлено 115 нових випадків COVID-19 16:41

За даними Управління охорони здоров’я Чернігівської ОДА станом на 23 вересня в області зафіксовано 115 нових випадків COVID-19.

Перші випадки вандалізму з’явились на Чернігівщині

Перші випадки вандалізму з’явились на Чернігівщині 12:32

З моменту офіційного старту виборчої кампанії 5 вересня спостерігачі ОПОРИ фіксували випадки пошкодження політичної реклами на Чернігівщині, а саме 3 білборди заляпані фарбою та розмальований сітілайт виявили представники ОПОРИ в місті Чернігові.

Патрульні допомогли чоловікові, який перебував у безпорадному стані

Патрульні допомогли чоловікові, який перебував у безпорадному стані 12:24

Близько 23-ї години, на лінію 102 надійшло повідомлення, що людина потребує допомоги.

Упродовж минулої доби рятувальниками ліквідовано 5 пожеж, одну людину травмовано

Упродовж минулої доби рятувальниками ліквідовано 5 пожеж, одну людину травмовано 12:16

Минулої доби підрозділи обласного Управління ДСНС 5 разів залучались до ліквідації пожеж, 2 з яких виникли у житловому секторі громадян, 2 в природних екологічних системах та 1 на об'єкті.