Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

П`ятниця, 19 квітня, 07:00:28

Чернігівські археологи шукають місце Лиственської битви

11.09.2012   10:38Агенцiя

У цьогорічному сезоні чернігівські археологи шукали місце Лиственської битви, наслідком якої став поділ стародавньої Русі на два князівства – Київське і Чернігівське.

Про це повідомив керівник експедиції, аспірант Інституту історії, етнології та правознавства ім. О.Лазаревського ЧНПУ ім. Т. Шевченка Олександр Бондар.

“Ми досліджували село Малий Листвен Ріпкинського району та його околиці. Обстежили понад 20 га території, але поки що безрезультатно. У літописі не сказано, на якій відстані від села відбувалася битва. Ми припускаємо, що в радіусі п’яти кілометрів”, – сказав Бондар.

За словами археолога, пошук місць давніх битв – дуже копітка справа. Адже перед початком розкопок потрібно вивчити багато карт, супутникових знімків, виготовити 3D-модель місцевості тощо. У даному випадку роботу ускладнюють дві речі: те, що річка Білоус, неподалік якої відбулася битва, змінила своє русло, і що давньоруське поселення Листвен знаходиться під сучасною забудовою.

“Поки що ми обстежили тільки один берег річки. А другий – повністю під сучасним селом. На місці битви зараз можуть стояти хати”, – зазначив Бондар.

Визначати місце доленосної для чернігівського краю битви археологи зможуть, звичайно, тільки за знахідками. Однак, відкопати багато речей не розраховують. Адже в середньовіччя після бою на полі майже нічого не залишалося. Дорогу зброю та інші вироби з металу ретельно збирали спеціальні “трофейні команди”. Отже, засвідчити бій під Лиственом можуть у кращому випадку кілька увіткнутих у землю і зламаних стріл, кольчужне кільце та ще якісь дрібниці. На їх пошук, можливо, підуть роки, і дослідники це розуміють. Адже місце знаменитої Куликівської битви їхні колеги шукають уже 30 років.

Довідка. Лиственська битва (1024) – це бій між військами князя Ярослава Мудрого та його брата князя Мстислава Володимировича. Здобувши перемогу, останній запропонував супротивникові мирну угоду, в результаті якої утворилося два князівства. Лівобережну Русь із Черніговом узяв собі Мстислав, правобережну з Києвом – Ярослав. Під владу Ярослава Мудрого землі Чернігівського князівства перейшли тільки в 1036 році після смерті князя Мстислава.

Наталія Потапчук, УКРІНФОРМ

Останні новини Чернігівщини

 150 мільйонів гривень держсубвенції на ремонт та будівництво укриттів у школах Чернігівщини: подати заявку можна вже сьогодні

150 мільйонів гривень держсубвенції на ремонт та будівництво укриттів у школах Чернігівщини: подати заявку можна вже сьогодні 17:03

Наш регіон – один із 8 в Україні, який, відповідно до рішення Кабінету Міністрів України, отримає кошти від держави на облаштування безпечних умов у закладах освіти.

Фестиваль Взаємності як Простір для діалогу: Унікальна платформа для взаємного інспірування

Фестиваль Взаємності як Простір для діалогу: Унікальна платформа для взаємного інспірування 16:54

Театральний „Фестиваль взаємності“ об’єднає чеських та українських митців у п’яти містах України. ǿетою фестивалю є поєднання культурних наснаг Чеської Республіки та України через мистецьке вираження та підтримку діалогу й взаєморозуміння серед митців обох країн.

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу 10:04

Протягом минулої доби зареєстровано 5 небезпечних подій техногенного та природного характеру, а саме: 1 дорожньо-транспортна пригода та 4 пожежі. Внаслідок цих подій 1 особа постраждала. Внаслідок ракетного обстрілу травмовано 77 осіб, з них 4 дитини, підтверджено загибель 18 осіб.

У Чернігові завершено пошуково-рятувальну операцію на місці ворожої атаки 09:59

Станом на ранок 18 квітня відомо вже про 18 загиблих людей, постраждали 78 осіб, з них 4 дітей.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини