Літературознавець, письменник, культурний і громадський діяч із Чернігівщини Анатолій Погрібний
1942, 3 січня – в селі Мочалище на Чернігівщині народився Анатолій Григорович Погрібний, літературознавець, письменник, культурний і громадський діяч. Доктор філологічних наук, професор Київського та Українського Вільного (Німеччина) університетів. Автор понад 1000 статей, близько 20 монографій. Лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка (2006).
![](/uploads/19866-m.jpg)
На його світогляд вплинуло знайомство в 1960-х із письменником Борисом Антоненком-Давидовичем, чи не єдиним хранителем духовної єдності діячів «Розстріляного Відродження» та «шістдесятників». Як згадував Анатолій Погрібний, коли письменник дав йому заборонену на той час книжку «Смерть» (1928), він повернувся до гуртожитку і «почав чекати, коли хлопці, з якими я жив (усього нас було четверо), вляжуться спати. Коли ж дочекався, то, накрившись простирадлом, включив на тумбочці лампу – і цілу ніч читав. Потрясіння було неймовірне, адже дошкульнішого твору, який би ось так під корінь викривав фальш комуністичної ідеології, її першозасновкову ворожість для українства, у нашій літературі, здається, і по сьогодні нема».
Наприкінці 1980-х активно поринув у громадсько-політичну роботу. Був серед організаторів «Товариства української мови» (пізніше – «Просвіта»), Народного руху за перебудову, Конгресу української інтелігенції. Депутат уперше демократично обраної Київради (1990). Тоді ж піднімав над Києвом синьо-жовтий прапор, координував акції на допомогу студентам, що у жовтні 1990-го брали участь у «революції на граніті».
На посаді заступника міністра освіти (1992-1994) відмовився від службового авто, активно проводив українізацію шкіл, ініціював проведення Першого з’їзду педагогічних працівників України.
Коментуючи українізаторську діяльність «народного професора», Олександр Хоменко влучно зауважив: «Часом складається враження, що Анатолій Погрібний виконує в одній особі ті обов’язки, які в розвиненому суспільстві мусять виконувати цілі академічні інституції».
Вів цикл авторських радіопередач «Якби ми вчились так, як треба…», спрямований на зміну культурно-мовної сфери в Україні, який мав величезний успіх і, замість кількох випусків, тривав 10 років.
«Він був найщирішим, найпалкішим українцем, – свідчив Юрій Мушкетик. – Він ішов цією дорогою беззастережно, його залякували, йому погрожували, але він ішов, не шкодуючи ні сил, ні здоров’я… Багатьом він повернув віру в Україну, повернув віру в те, що наша держава буде жити, вона безсмертна».
Помер 9 жовтня 2007-го у Києві.
Сергій Горобець, Український інститут національної пам’яті
Останні новини Чернігівщини
Артисти філармонійного центру привітали з іменинами Тетян 15:47
Традиційно у січні колективи та солісти Чернігівського обласного філармонійного центру вітають з іменинами Тетян. 15 січня 2025 року вони подарували глядачам, а найперше — іменинницям, концертну програму “Зіркова віхола”, присвячену дню Тетяни.
Стійкість під час війни: у Чернігові погасили поштову марку «I’m Fine:)» 15:43
Сьогодні вводиться в обіг поштова марка «I’m Fine:)», створена на основі однойменної художньої інсталяції, яка була представлена на культовому фестивалі Burning Man у США влітку минулого року.
НСЗУ: Безоплатна стоматологічна допомога військовослужбовцям під час лікування в стаціонарі 15:41
Наголошуємо, якщо військовослужбовець перебуває на стаціонарному лікуванні або реабілітації і потребує зуболікування чи зубопротезування, він має право їх отримати і ці послуги будуть оплачуватися закладу, який надав їх за договором з НСЗУ.
![Для ветеранів, військових та їхніх родин запускають безплатний ІТ-курс з основ DevOps](/uploads/33971-s.jpg)
Для ветеранів, військових та їхніх родин запускають безплатний ІТ-курс з основ DevOps 15:38
Український ветеранський фонд, рекрутингова платформа Lobby X та ІТ-компанія SoftServe оголошують про старт набору на безплатний курс "DevOps Fundamentals" для ветеранів, ветеранок, військових, членів їхніх сімей та сімей загиблих захисників та захисниць.
Олександр Кондрашов: Ревізори Чернігівщини запобігли незаконному витрачанню під час публічних закупівель понад 1 млрд грн 12:32
Завдяки проведеним Управлінням контрольним заходам у 2024 році до бюджетів повернуто 73 млн грн. Про це повідомив начальник Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області Олександр Кондрашов.