Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Середа, 8 липня, 07:46:33

До теми однієї місцевої навколоісторичної та навколокультурологічної дискусії...

16.11.2017   08:54Агенцiя

Кам’яний блок із зображеннями звіра та птаха у плетиві був знайдений у 1948 р. в Борисоглібському соборі у Чернігові. Археолог В.А. Богусевич доводив, що звір на камені – язичницький бог-звіроптах Семаргл.

Втім, враховуючи західноєвропейські (ломбардські) аналоги білокам’яному різьбленню Борисоглібського собору, сучасні дослідники вважають «чернігівськое страхіття» драконом.

Дракони у середньовічних західноєвропейських «Бестіаріях» (від лат. bestia, «звір») дійсно до нього подібні – із такою ж собачою головою, тілом змія, двома лапами та довгим закрученим хвостом (вважалось, що сила дракона саме у хвості).

У християнській символіці дракон, змій є уособленням Зла, але піднесений до гори має протилежне значення. У середньовіччі він асоціювався з Мідним Змієм Моісея (Чис. 21:9) та Вознесінням (Ин. 3:14-15). Саме у цій якості даний образ міг бути використаним в ХІІ ст. у архітектурному декорі чернігівського Борисоглібського собору.

Цікаво, що зображення дракона та птаха у плетиві зустрічається і в інших творах мистецтва давнього Чернігова. Так, вони є на уламку давньоруської ювелірної форми, знайденої у 2015 р. під час розкопок чернігівської фортеці-дитинця. Нажаль, зберігся лише уламок...
 
У середньовіччі символіка звірів була неоднозначною та дуже складною. З точки зору людей сучасності не завжди явною. Але випадкових образів у декорації храмів не могло бути.... Доречі, була ще думка, що тварини на камені - емблеми місцевих князів, нащадків Святослава. Гербів у тодішніх князів ще не було, але популярні символи побутували.
 

Черненко Альона

Останні новини Чернігівщини

Водолази підняли з водойми тіло потопельника, також рятувальники проводять пошуки іншого чоловіка, який міг потонути

Водолази підняли з водойми тіло потопельника, також рятувальники проводять пошуки іншого чоловіка, який міг потонути 07:41

Невтішна статистика загибелі людей під час відпочинку на водоймах є наслідком недотримання, незнання або ж відвертого ігнорування елементарних заходів безпеки.

Тимчасові зміни у роботу громадського транспорту м. Чернігова

Тимчасові зміни у роботу громадського транспорту м. Чернігова 07:33

3 8:00 год. 8 липня до 20:00 год. 15 липня 2020 року відбудеться перекриття руху транспорту по вул. Шевченка від вул. Олега Міхнюка до вул. Олександра Молодчого (рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 07.07.2020 року № 264).

8 липня - День родини

8 липня - День родини 07:25

Деякі наукові теорії стверджують, що саме форма сім’ї могла протягом багатьох століть визначати загальний напрям еволюції основоположних макросоціальних систем.

Цвіт папороті шукали в бібліотечному саду

Цвіт папороті шукали в бібліотечному саду 17:12

Напередодні свята Івана Купала у бібліотеці ім. М. Коцюбинського пройшов літературно-містичний вечір.