Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Середа, 8 грудня, 02:50:21

Меморіальна дошка Олександру Карпинському у Петрушині

16.08.2017   10:28

У Петрушині Чернігівського району на день села відкрили меморіальну дошку на честь земляка, відомого громадського діяча, благодійника і мецената Олександра Павловича Карпинського (1835-1883).

Шість років успішно очолював Чернігівську губернську земську управу. Один із засновників Чернігівської громадської бібліотеки (яка сьогодні відома як Чернігівська обласна універсальна наукова бібліотека імені В.Г. Короленка). Входив до числа засновників і був першим директором Чернігівського міського банку. Утримував стипендіантів Чернігівської земської учительської семінарії.

Сприяв заснуванню «Петрушинсько-Чорторийського ощадно-позикового товариства» (1873 р.), першого в Чернігівському повіті і одного з перших у Чернігівській губернії. Ініціював відкриття в Петрушині двокласного міністерського початкового народного училища з п’ятирічним терміном навчання та забезпечив його належне фінансування.

Поступово його ім’я загубилось у нашаруваннях історії, тим більше, що за радянської влади колишні дворяни були не в пошані. Місцеві старожили пам’ятали лише про «поміщика Карпинського», який переїхав до Чернігова. Оповідали, що про петрушинських людей у нього залишились найкращі спогади. Він відпустив на волю без викупу трьох своїх кріпаків і, аби зробити для селян щось приємне, посприяв, аби саме в Петрушині відкрилося міністерське училище. Так у 1875 р. у непримітному поліському селі відкрився навчальний заклад, який понад чверть століття залишався найбільш престижним навчальним закладом всього Чернігівського повіту, а навчатися сюди ходили учні навіть із доволі віддалених сіл – Івашківки, Тупичева.

Однак пошуки істориків дозволили відновити біографію справжнього Лицаря, людини благородної і щедрої душі, яка всі сили і всі кошти віддала справі покращення життя простого народу, підняттю його культурного та освітнього рівня.

За ініціативи краєзнавця Сергія Горобця наприкінці липня побачив світ біографічний нарис про О.П. Карпинського, що відкрив серію «Відомі петрушинці». Всі 200 примірників видання були безкоштовно розповсюджені в Петрушині з метою якнайширшого поширення інформації про славетного земляка. А 12 серпня спільними зусиллями сільської ради, бібліотеки і вчителів у приміщенні Петрушинської школи відбулося відкриття меморіальної дошки на честь Олександра Павловича, яку представили односельцям директор школи Володимир Дмитрович Сериченко і колишня вчителька Наталія Павлівна Костюк.

Жителі села із цікавістю сприйняли призабуте ім’я, активно обговорювали постать Олександра Павловича Карпинського та його трагічну долю.

Тим часом Сергій Горобець планує продовжити відкриття маловідомих сторінок минулого села, в якому колись працював учителем історії: «Незабаром сучасному Петрушину виповниться 400 років. За ці майже чотири століття в селі мешкали, за приблизними підрахунками, десь 25 тисяч людей. Серед яких було чимало яскравих і видатних особистостей. Є плани присвятити їм наступні випуски серії нарисів «Відомі петрушинці», а також увічнити пам’ять про них новими меморіальними дошками. Таке повернення до своїх коренів має на меті підтримати селян у нинішні непрості часи, допомогти їм зберегти свою ідентичність і пишатися належністю до села, що має яскраву історію і славне своїми неординарними земляками. Адже якщо ми хочемо аби наступні покоління пам’ятали про нас, то й самі повинні шанобливо ставитися до своїх попередників». 


Олександр Майшев

Останні новини Чернігівщини

8 грудня у Чернігівській області оголошено днем жалоби за загиблими у ДТП під Брусиловом

8 грудня у Чернігівській області оголошено днем жалоби за загиблими у ДТП під Брусиловом 19:06

Про це йдеться у розпорядженні голови ОДА № 1080 від 7 грудня 2021 року.

За минулу добу в Чернігівській області виявлено 175 нових випадків COVID-19

За минулу добу в Чернігівській області виявлено 175 нових випадків COVID-19 18:24

За даними Управління охорони здоров’я Чернігівської ОДА, станом на 7 грудня в області зафіксовано 175 нових випадків COVID-19. Зокрема 81 — у Ніжинському районі, 72 — у Чернігівському (в тому числі 59 — у Чернігові) та 22 — у Корюківському. 59 захворілих госпіталізовані.

 Змістовно від МОЗ: Як зберегти психічне здоров’я під час пандемії COVID-19

Змістовно від МОЗ: Як зберегти психічне здоров’я під час пандемії COVID-19 14:54

Не перший рік весь світ живе в умовах нової реальності, коли пандемія COVID-19 вплинула на всі сфери суспільного життя. Вона також впливає і на тих, хто не хворів на COVID-19. Втома від карантину, втрата рідних та друзів, зміна формату роботи, поширення фейків та негативно забарвленої інформації чинять вплив на психічний стан людей. Реакція на пандемію COVID-19 з боку психічної системи людини є цілком нормальною.

Зіткнення автобуса і автофургона поблизу Чернігова з чисельними жертвами - зареєстровано кримінальне провадження

Зіткнення автобуса і автофургона поблизу Чернігова з чисельними жертвами - зареєстровано кримінальне провадження 14:25

Чернігівська обласна прокуратура здійснює процесуальне керівництво у кримінальному проваджені за фактом порушення правил безпеки дорожнього руху, що спричинило загибель кількох осіб (ч. 3 ст. 286 КК України).

Більше сотні небезпечних предметів намагалися пронести до судів жителі Чернігівщини у листопаді

Більше сотні небезпечних предметів намагалися пронести до судів жителі Чернігівщини у листопаді 14:22

На початку кожного місяця, судові охоронці Чернігівщини проводять розширену нараду щодо підведення підсумків діяльності та постановки завдань на наступний період. Не став винятком й грудень.