Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Середа, 29 червня, 03:06:55

Нові археологічні дослідження Чернігівщини

13.04.2016   08:04Агенцiя

12 квітня в Чернігівському історичному музеї імені В.В. Тарновського відкрилася виставка “Нові археологічні дослідження Чернігівщини”.

Вона створена до Міжнародного Дня пам’яток і визначних місць і репрезентує найбільш цікаві знахідки польового сезону 2015 року. Представлені матеріали розкопок 10-ти археологічних експедицій – Чернігівської, Мезинської, Новгород-Сіверської, Ніжинської, Виповзівської, Седнівської, Батуринської, Любецької, Лиственської та Лівобережної.

У 2015 році археологічні дослідження проводились:

– на території Дитинця та в Іллінській церкві в Чернігіві. Керівник О.Є. Черненко (Чернігівський національний педагогічний університет імені Т.Г. Шевченка);

– біля с. Деснянське Коропського району. Керівники О.Є. Черненко, Р.М. Луценко (Чернігівський національний педагогічний університет імені Т.Г. Шевченка).

– у м. Новгород-Сіверський. Керівники О.Є. Черненко, І.С. Кедун (Чернігівський національний педагогічний університет імені Т.Г. Шевченка, Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя);

– у м. Ніжин. Керівник І.С. Кедун (Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя);

– біля с. Виповзів Козелецького району. Керівники О.П. Моця, В.М. Скороход (Інститут археології НАН України, Чернігівський національний педагогічний університет імені Т.Г. Шевченка);

– у смт Седнів Чернігівського району. Керівники О.П. Моця, В.М. Скороход (Інститут археології НАН України, Чернігівський національний педагогічний університет імені Т.Г. Шевченка);

– у м. Батурин Бахмацького району. Керівник Ю.М. Ситий (Чернігівський національний педагогічний університет імені Т.Г. Шевченка);

– у смт Любеч Ріпкинського району. Керівник О.М. Веремейчик (Чернігівський національний педагогічний університет імені Т.Г. Шевченка);

– у с. Малий Листвен та с. Суличівка Ріпкинського району. Керівник О.М. Бондар (Чернігівський національний педагогічний університет імені Т.Г. Шевченка, Чернігівський історичний музей імені В.В. Тарновського);

– на території Варвинського, Городнянського та Ріпкинського районів. Керівники Г.В. Жаров, Р.В. Терпиловський (ДП “Старжитності Полісся).

IMG_4077 копияЧернігівська експедиція проводила роботи на території Чернігівського дитинця. Серед знахідок – унікальна ювелірна форма кінця ХІІ ст. із зображенням птаха та дракона для виготовлення браслетів-наручів. Окрім того, були проведені архітектурно-археологічні обміри Іллінської церкви ХІІ ст., де зафіксовані графіті ХVІІ ст.

Новгород-Сіверська експедиція реалізувала комплекс робіт в ур. Замкова гора (Замок) та на території ур. Заручав’я. Найбільш цікаві її знахідки – хрестик та монети ХІV–XVII ст.

Мезинська експедиція продовжила розкопки (на території Мізинського національного природного парку. З-поміж здобутого нею – тигель X ст.

IMG_4042На городищі та посаді Виповзівського археологічного комплексу досліджені споруди давньоруського часу. Серед знахідок – скроневе кільце волинського типу, різноманітні скляні намистини Х ст.

У Любечі на городищі Монастирище продовжили дослідження фундаментів трапезної церкви Іоакима і Анни кінця ХVII – XVIII ст.

Із розкопок поселення Магерки-І в Ніжині походять хрестик та перстень ХІ ст.

Продовжилися роботи на городищі-ІІ у с. Малий Листвен Ріпкинського району.

У смт Седнів досліджені укріплення ХІV ст. на городищі Трифоновщина, де знайдені пластини із заклепками від пластинчатого обладунку.

IMG_4054Вперше представлені частини орнаментованих посудин доби бронзи (середини 3 тисячоліття до н.е. та XVII–XVI ст. до н.е.) з розкопок на території Варвинського, Городнянського та Ріпкинського районів. Ці знахідки є унікальними для Чернігівщини.

Експонуються також реконструкції прикрас та деталей костюма X–ХІ ст. з приватних колекцій Ярини Коркодим та Войтека Шанека, виготовлені у Швеції та Польщі.

Загалом на виставці представлені понад 150 предметів. Експозиція доповнена фотографіями розкопок та окремих знахідок.

Під час відкриття керівники експедицій представили презентації розкопок та розповіли про найбільш цікаві об’єкти.

Дослідження проводилися відповідно до Обласної цільової програми.

Останні новини Чернігівщини

У Прилуках атестати про завершення навчання отримали 297 випускників

У Прилуках атестати про завершення навчання отримали 297 випускників 18:45

28 червня у Прилуках відбулося вручення атестатів випускникам – 2022. Цьогоріч своє навчання у закладах загальної середньої освіти міста завершили 297 дітей.

Прилуцька поліція затримала місцевого мешканця за нанесення тяжких тілесних ушкоджень своїй сусідці

Прилуцька поліція затримала місцевого мешканця за нанесення тяжких тілесних ушкоджень своїй сусідці 18:32

Оперативники Прилуцького районного відділу поліції затримали чоловіка, який у п’яному вигляді в ході раптово виниклої сварки поранив ножем 42-річну сусідку.

У Чернігові стартує проєкт #МістоСили

У Чернігові стартує проєкт #МістоСили 18:26

У Чернігові стартує проект підтримки волонтерів, педагогів, соціальних працівників, психологів, медиків - тобто представників професій, які працюють з людьми і для людей.

У Чернігові погасили поштову марку «Українська мрія»

У Чернігові погасили поштову марку «Українська мрія» 18:15

Марка «Українська мрія» у продажу від сьогодні, 28 червня.

На Чернігівщині СБУ викрила поплічника окупантів, який у соцмережах виправдовував збройну агресію рф

На Чернігівщині СБУ викрила поплічника окупантів, який у соцмережах виправдовував збройну агресію рф 13:18

Співробітники Служби безпеки України викрили мешканця одного з прикордонних населених пунктів Чернігівщини, який у соцмережах виправдовував збройну агресію рф.