Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Понеділок, 19 квітня, 06:25:05

Олександр Майшев про фільм Ігора Левенка "Чернігівський рубіж 1941-1943"

26.09.2013   10:59Агенцiя

20-22 вересня 2013 року 70-річчя визволення Чернігова від нацистської навали міський телеканал «Дитинець» відзначив презентацією цікавого документального фільму власного виробництва «Чернігівський рубіж 1941-1943».

Він привернув  увагу глядачів обласного центру свіжим і цікавим документальним висвітленням, здається вже дуже далекої  й ніби такої відомої теми, як Чернігів у роки війни СРСР із нацистською Німеччиною.
Однією з  головних особливостей цього документального  фільму, на нашу думку, є те, що його створили саме представники молодої  генерації кінодокументалістики, мешканці та патріоти Чернігова.
Автор і режисер  кінострічки – Ігор Левенок. До речі, це його перша творча робота у царині документального кіно.

У творчу групу  створення фільму ввійшли: режисери монтажу Олександр Чепурний та Сергій Проценко; дизайнер Сергій Ширманов; звукорежисер Валерій Благой; ціла команда операторів: Андрій Чередняк, Андрій Лісун, Дмитро Фальчевський, Петро Ярмоленко, Сергій Ломоса; текст читали Андрій Хорунжий та Сергій Галамага. Генеральний продюсер кінострічки – Олександр Ломако.

Про рівень наукової цінності цього фільму й говорить те, що його творці запросили бути науковим консультантом Сергія Лепявка, також мешканця Чернігова, доктора історичних наук, професора Ніжинського державного університету ім. Миколи Гоголя, провідного наукового співробітника Українського інституту національної пам’яті. Якось представляти відомого в Україні та міжнародний наукових колах чернігівського історика мабуть зайве.

У фільмі взяли  участь і розповіли про ті часи науковці: вже згаданий Сергій Лепявко; Сергій Бутко, науковий співробітник Українського інституту національної пам’яті; Олена Лисенко, директор Чернігівського пошукового агентства по створенню науково-документальних серіалів «Книга Пам’яті» та «Реабілітовані історією»; місцеві краєзнавці Людмила Студьонова, яка представляє старшу генерацію, та Дмитро Сіліч, представник вже молодої генерації.

Дуже важливо, що у фільмі своїми спогадами про  війну поділилися ветерани війни  Володимир Бабушкін, Микола Ірха, Герард Кузнєцов.

У цій творчій роботі використані матеріали Центрального державного кінофотофоноархіву України  імені Г. С. Пшеничного, Державного архіву Чернігівської області, військово-історичного  музею – відділу Чернігівського обласного історичного музею  ім. Василя Тарновського, приватних колекцій Дмитра Сіліча, Володимира Руденка, Костянтина Угодовського, Сергія Лепявка тощо.
Документальна кінострічка складається з трьох  частин: 1) початок війни та оборона  Чернігова в 1941 році; 2) обласний центр  у роки окупації у вересні 1941 – вересні 1943 років; 3) визволення Чернігова у вересні 1943 року.

На мою думку, творчій групі Ігоря Левенка вдалося без лакування і штучних  фанфар показати сучасникам Чернігів у війні в усіх проявах, реально показати героїзм захисників Вітчизни і не тільки… Виграшно виглядає у фільмі й довідки-досьє на ключових персонажів кінострічки, що корисно для кращого розуміння осіб і подій.

Вперше глядачі  познайомилися з кінохронікою та фотокартками того часу, раніше невідомими громадськості.

Привертає увагу, що тема катастрофічного бомбардування обласного центру 23-25 серпня 1941 року здається вперше гідно висвітлена. Нехай українці та світова громадськість знає, що Чернігів був на четвертому місці серед найбільш зруйнованих загарбниками міст Радянського Союзу після Севастополя, Волгограда (тодішня назва – Сталінград) і Воронежа.
Також варто  щиро подякувати автору, що не забув  і про Корюківську трагедію 1943 року. Загалом «Чернігівський рубіж 1941-1943» вирізняється своєю гуманістичною  спрямованістю, людським виміром, для молодих митців доля людей у центрі уваги.
Вважаю, що переповідати сюжет цього успішного документального  фільму буде невдячною справою, його краще подивитися.

Автор цього  відгуку, після обміну вражень від  перегляду кінострічки, підтримує  думку багатьох глядачів, що його необхідно демонструвати у кінотеатрах міста, на телебаченні, а головне, передати для використання під час навчально-виховного процесу у школи міста, заклади культури та розмістити у віртуальному просторі.

Олександр Майшев 
член Національної спілки журналістів України

Останні новини Чернігівщини

Традиційна кухня: 7 українських страв квітня

Традиційна кухня: 7 українських страв квітня 12:36

Для нашого регіону характерна велика кількість рослинної їжі. Українська кухня — це варіння, тушкування, запікання, смаження, пряження.

Смачні рецепти вихідного дня: сирна паска

Смачні рецепти вихідного дня: сирна паска 12:19

За два тижні Великдень. А отже, варто продумувати страви, які будете готувати. Пропонуємо рецепт сирної паски, що традиційно готується на свято Великодня.

Гороскоп на наступний тиждень з 19 по 25 квітня

Гороскоп на наступний тиждень з 19 по 25 квітня 11:50

Гороскоп для всіх знаків зодіаку на наступний тиждень з 19 по 25 квітня 2021 року

18 квітня - Міжнародний день пам’яток та історичних місць

18 квітня - Міжнародний день пам’яток та історичних місць 10:14

Цей День встановлений в 1983 році Асамблеєю Міжнародної ради з питань охорони пам’ятників і визначних місць (ІКОМОС), створеної при ЮНЕСКО. Відзначається з 18 квітня 1984 року.