Нове про лауреатів державних премій
Кожне видання, яке створюється науковцями Чернігівського обласного історичного музею ім. В. В. Тарновського, з нетерпінням очікується науковою громадою Чернігівщини та звичайними шанувальниками історії рідного краю.

У 2009 році побачив світ довідник “Чернігівці – лауреати державних премій”. Автори-упорядники довідника Т. П. Журавльова, Л. П. Ларіонова, С. М. Сергеева та редакційна колегія в складі С.Л.Лаєвського, Л. П. Линюк, С. М. Лихачевої відкрили чернігівцям призабуті сторінки з біографій наших відомих земляків.
Однак, науковці не зупинилися на досягнутому. Розуміючи те, що виявлені дані про лауреатів численних державних премій є неповними, пошук призабутих імен було продовжено.
І ось торік вийшло друге видання довідника, виправлене і доповнене 29 нарисами про чернігівців.
Державні премії СРСР, УРСР, України, імені Т. Г. Шевченка в різні періоди історії створювалися та вручалися від імені держави за видатні досягнення у певній галузі діяльності, а також за високі здобутки у соціалістичному змаганні. Довідник містить нариси про 219 лауреатів премій, які народилися на Чернігівщині, а також тих, хто працював у нас, або за роботи, виконанні для Чернігівської області. Найбільше лауреатів народилося в місті Чернігові – 18 та Менському районі – 15, а ще 84 – у селах і містечках 21-го району області.
Укладачі встановили, що лише чернігівці одержали 266 премій. Наприклад, п’ятьма Сталінськими преміями був відзначений театральний художник із Чернігова Федір Федоровський, трьома – оперний співак із Козелецького району Георгій Нелєппа, по дві – отримали кіномитець із Сосниці Олександр Довженко, фізик із Козелецького району Олександр Тудоровський та хімік із Борзнянського району Василь Коршак. Звичайно, що краєзнавців Чернігівського району цікавила в довіднику інформація про своїх земляків: картопляра з Анисова Олексія Дмитренка, письменника з Петрушина Володимира Дрозда, полярника з Клочкова Миколу Кліменка, державного діяча з Олишівки Віталія Масола, картопляра з Роїща Петра Сердюка.
Своїм розумом та працею вони створили ефективні та прогресивні технології використання вторинних ресурсів виробництва у народному господарстві країни, механізованих засобів вирощування картоплі в наших селах, досліджували кригу Північного Льодовитого океану, новим словом у романістиці став роман-епопея “Листя землі”.
Лауреати державних премій УРСР та України після прийняття відповідного рішення в урочистій обстановці з рук першої особи держави отримували диплом та нагрудний знак, а також грошову винагороду.
Унікальне видання викликає повагу й гордість за славетних земляків нашого Чернігівського краю.
Сподіваємося, що довідник матиме свої чергові перевидання з доповненням прізвищ нових лауреатів наступних років XXI та інших століть.
Андрій Курданов, голова Чернігівської районної організації краєзнавців
Останні новини Чернігівщини
Ліцей №12 отримав сучасне обладнання для занять з робототехніки від міста-побратима Градець-Кралове 17:27
У межах партнерства між Черніговом та містом-побратимом Градець-Кралове (Чеська Республіка) Чернігівський ліцей №12 отримав цінну допомогу — сучасні навчальні набори для занять з робототехніки.
Семенівська та Гончарівська громади отримали сучасні автівки за підтримки міжнародних партнерів 16:44
Минулого тижня Стабілізаційна платформа, яка працює на замовлення Федерального міністерства закордонних справ Німеччини, передала фургони Volkswagen Crafter Семенівській та Гончарівській громадам.
Викрали дівчину, вимагаючи повернути неіснуючий борг, – підозрюються двоє жителів Ніжина 16:12
За процесуального керівництва Ніжинської окружної прокуратури повідомлено про підозру двом жителям міста Ніжина у вимаганні, вчиненому за попередньою змовою групою осіб,в умовах воєнного стану та незаконному викраденні людини (ч. 4 ст. 189, ч. 2 ст. 146 КК України).
Поліція в обличчях: «На варті справедливості в умовах війни» – історія слідчої поліції з Новгорода-Сіверського Галини Острик 15:34
Капітан поліції Галина Острик — слідча слідчого відділення Новгород-Сіверського райвідділу поліції.