Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Четвер, 25 квітня, 05:26:24

Відбулася наукова конференція до 175 річчя від дня народження Василя Васильовича Тарновського

05.04.2013   14:29Агенцiя

1 квітня 2013 року виповнилося 175 років від дня народження Василя Васильовича Тарновського (1838–1899) – відомого українського громадського діяча, колекціонера, мецената.

Свою колекцію він подарував місту Чернігову, де 1902 року відкрився Музей українських старожитностей В.В. Тарновського, спадкоємцем якого став Чернігівський історичний музей імені В.В. Тарновського.
 
Протягом 1–3 квітня відбулася наукова конференція “Колекціонування українських старожитностей як складова частина українського національного руху і національного відродження ХІХ – початку ХХ століть”, присвячена ювілею українського патріота, організована Чернігівським історичним музеєм.

До участі в ній зголосилися 52 доповідачі – науковці академічних інституцій і вишів, архівісти, музейні працівники з Дніпропетровська, Ізмаїла, Канева, Качанівки, Києва, Кривого Рогу, Львова, Одеси, Полтави, Прилук, Рівного, Сум, Чернігова, Чигирина, Ялти. Урочистості і водночас щиросердності надала конференції участь у ній нащадків родини Тарновських – киянки І.М. Трач-Тарновської, внучатої племінниці В.В. Тарновського та Т.А. Хайн з Великої Британії, правнучки мецената.

На пленарному і секційних засіданнях було заслухано і обговорено 29 доповідей, що охоплювали широке коло тем, пов’язаних з родиною Тарновських, діяльністю В.В. Тарновського, його зібранням, приватними та музейними колекціями України тощо. З особливим зацікавленням учасники конференції, а надто чернігівці та нащадки Василя Тарновського, сприйняли доповідь про використання матеріалів про культурно-просвітницьку і меценатську діяльність В.В. Тарновського у викладанні дисциплін історико-культурологічного циклу в Кримському гуманітарному університеті.

Третього дня учасники конференції прибули до Національного історико-культурного заповідника “Качанівка” – колишнього маєтку Тарновських, де підвели підсумки роботи, ознайомилися з проектом пам’ятника В.В. Тарновському, оглянули експозиції та навіть пограли на роялі ХІХ ст.

Учасники конференції взяли участь у відкритті виставки “Жертволюбна на національні справи людина...”, назва якої запозичена з листа І. Нечуя-Левицького до О. Білозерської-Куліш: ці слова стосуються В.В. Тарновського. Епістолярій родини Тарновських, документи, світлини, речі з колекції, видання, що побачили світ завдяки фінансовій та організаційній підтримці Василя Васильовича дають уявлення про внесок В. Тарновського в розвиток української культури, науки, музейництва, розповідають про формування його світогляду і доброчинні справи.

Окрім зібрання Чернігівського історичного музею, на виставці представлені унікальні мініатюрні портрети батьків Василя Васильовича, надані Національним художнім музеєм України.

Ще одна виставка, що була презентована в рамках конференції, стала, так би мовити, однією з доповідей, – “Автографи В.В. Тарновського-молодшого в документах Державного архіву Чернігівської області”. Колеги-архівісти створили змістовну експозицію, в якій представили документи про діяльність В.В. Тарновського – мирового посередника та повітового предводителя дворянства, про історію створення в Чернігові Музею українських старожитностей. Особливу увагу присутніх викликала духівниця В. Тарновського, якою він заповідав своє унікальне зібрання Чернігову.

Загалом, дружня атмосфера і неформальне спілкування, що панували на конференції, яку підтримав Департамент культури і туризму, національностей та релігій облдержадміністрації дали позитивні наслідки, у тому числі й у вирішенні суто наукових проблем. Доповіді і повідомлення будуть видрукувані у черговому випуску “Скарбниці української культури”.

Людмила Линюк

Останні новини Чернігівщини

365 пожеж в природній екосистемі Чернігівщини з початку року: чому виникають та як запобігти 18:11

«До речі, це майже в два рази більше, ніж за аналогічний період минулого року (186 надзвичайних ситуацій), – повідомив на брифінгу в офіційному медіацентрі ОВА Олександр Бобро, заступник начальника Головного управління із запобігання надзвичайним ситуаціям ГУ ДСНС України в області. – 356 із них – суха трава та сміття на відкритих територіях, а 9 пожеж – це лісові масиви та насадження».

Бізнес, який постраждав під час ракетних ударів 17 квітня, може отримати грант на відновлення від МОМ 18:08

Міжнародна організація з міграції (МОМ) в рамках проєкту «Життєздатність+ Економічна інтеграція внутрішньо переміщених осіб та постраждалих від війни», що фінансується Федеральним міністерством економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) через Банк розвитку KfW, допоможе чернігівським підприємцям.

На Чернігівщині до 11 років позбавлення волі засуджено двох російських військових, які катували та жорстоко поводились з цивільним 18:03

Поліція завершила досудове розслідування та скерували до суду провадження, щодо двох російських військовослужбовців, які 6 березня 2022 року затримали цивільного місцевого мешканця у селі Слобода Чернігівського району. Чоловіка тяжко побили та погрожували спалити живцем.

Майстер–клас для спортивної спільноти Чернігівщини від володаря першої олімпійської медалі на Чернігівщині Олександра Батюка 18:01

Цьогоріч виповнюється сорок років з часу проведення XIV Зимових Олімпійських ігор у місті Сараєво (на той час Соціалістична Федеративна Республіка Югославія). Тоді у далекому 1984 році на цих престижних міжнародних змаганнях наш земляк, відомий український лижник Олександр Батюк виборов срібло у складі команди з лижної естафети 4х10 км.

На Чернігівщині запрацювали одразу дев’ять поліцейських станцій 11:39

Сьогодні в Остерській ТГ та ще у восьми громадах області розпочали роботу нові поліцейські станції. Допомагати, дбати про безпеку і захищати місцевих мешканців відтепер будуть дев’ять поліцейських офіцерів громад.