Яскрава “Калета” Академічного народного хору
Які ж зимові свята без “Калети” від Чернігівського академічного народного хору?.. Це музичне театралізоване дійство задає тон циклу традиційних зимових концертних програм у Чернігівському обласному філармонійному центрі. “Творчі традиції Сіверського краю дуже різноманітні, адже в них переплелися мистецькі аспекти різних регіонів, різних культур, — підкреслює художній керівник та головний диригент хору, заслужений діяч мистецтв України Володимир Коцур. — Чернігівський академічний народний хор зберігає традиції рідного краю — у піснях, музиці, танцях”.
3 грудня 2023 року Академічний народний хор представив оновлену програму “Калета” (“Вечорниці на Андрія”). “Магічний дух та українська душа” — це й є диво “Калети”: “Андрій-Калета по землі ходить — долі визначає”. Збиралися дівчата й хлопці в хаті молодиці-одиначки — пісень поспівати, ігри поводити. Починалися вечорниці.

“На вечорницях гуляти, Андрія справляти, на дівочу долю ворожити, щоб у дівках не сидіти” — це відтворення глибинних традицій і обрядів українського народу у театралізованому дійстві “Калета”. Як і завжди, ще у холі глядачів зустрічали добрі господині з щедрим частуванням. На сцені ж панувала запальна гра у ворожіння. Все, як здавна було: дівчата разом гадали на судженого та готували хлібину з білого борошна — “калету”, що символізує Сонце, якого так не вистачає взимку. А згодом хлопці долучалися до дійства: вартовий “пан Калетинський” намагався не дати моторним “панам Коцюбинським” (парубкам на коцюбі) вкусити від коржа, підвішеного на червоній мотузці. Звісно, хліб-таки ділили. А артисти народного хору ще й поділилися ним з глядачами.
Музичне театралізоване дійство “Калета” на сцені філармонійного центру стало яскравим відтворенням давніх звичаїв українців — веселим, дивовижним, сповненим справжньої народної поезії.


Прес-центр Чернігівського обласного філармонійного центру
фестивалів та концертних програм
Останні новини Чернігівщини
Координація гуманітарної відповіді на гендерно зумовлене насильство: підсумки засідання робочої групи 10:22
26 лютого під головуванням директора Департаменту сім’ї, молоді та спорту облдержадміністрації відбулося засідання робочої групи з питань координації гуманітарної відповіді на гендерно зумовлене насильство у Чернігівській області. Учасники говорили про напрями захисту постраждалих осіб в умовах воєнного стану та плани дій на поточний рік.
«До роковин вторгнення: 36 днів окупації Тупичева» 09:18
«У вас не оккупация - у вас спецоперация с восстановления мира. …Через пару-тройку дней ми возьмем Чернигов, тогда ми вам тут все наладим», - це говорили російські військові у Тупичеві на Чернігівщині – селі, яке 36 днів було в окупації.
Виплата одноразової грошової допомоги дітям-сиротам з-поміж випускників навчальних закладів: прокурорами заявлено позови 09:12
Захист прав та інтересів дітей є безумовним пріоритетом у роботі органів Чернігівської обласної прокуратури.
Загроза повені і безпекова ситуація: на Новгород-Сіверщині працював Дмитро Синенко 08:52
У Новгород-Сіверському районі сьогодні перебував заступник голови ОДА Дмитро Синенко. Він, зокрема, провів засідання місцевої комісії з питань ТЕБ та НС.
27 лютого: цей день в Україні і світі 08:50
День 1465 Російська агресія - Day 1465 Russian aggression