У Чернігові громадськість відзначила День Захисників і Захисниць України
1 жовтня біля пам’ятного каменя «Борцям за волю України», який розташований неподалік Катерининської церкви в Чернігові, проведено громадський захід на честь Покрови Пресвятої Богородиці, Дня Захисників і Захисниць України, Українського козацтва.
Традиційно, з 1992 року, на цьому місці збираються борці за незалежність України в XX столітті — рухівці — учасники боротьби за відновлення незалежності України наприкінці 1980-х — початку 1990-х років, просвітяни, активісти українського державотворення та Помаранчевої Революції 2004 року і Революції Гідності (2013–2014).
Поминальну літію за всіма воїнами, що боролися за свободу, незалежність та територіальну цілісність України, провів отець Петро Чернігівської єпархії Православної Церкви України.
Хвилиною мовчання вшанували пам’ять Захисників і Захисниць України всіх поколінь, поклали квіти до пам’ятного каменя «Борцям за волю України».
«Сьогодні, тобто на 10-му році російсько-української війни та другому році відкритого повномасштабного збройного вторгнення російського агресора в Україну, ми вперше за новоюліанським календарем святкуємо Покрову Пресвятої Богородиці, День Українського козацтва, День Захисників і Захисниць України. І це правильно. Нагадую, що 14 жовтня будемо відзначати День постання Української повстанської армії. Ця дата залишається незмінною, адже 30 жовтня 1947 року її встановив український підпільний парламент — Українська Головна Визвольна Рада, який діяв в 1944–1954 роках», — повідомив Сергій Черняков, ведучий заходу, вчений секретар Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній», борець за незалежність України в XX столітті.
«Теперішнє святкування на державному рівні, яке повністю підтримується суспільством, результат кропіткої роботи українських патріотів за останні понад 30 років… У цьому безумовно є і Ваш вагомий внесок. Як і активна участь у реалізації державної політики у сфері відновлення та збереження національної пам’яті Українського народу ще задовго до того, як було створено Український інститут національної пам’яті. Також ми вдячні за Вашу активну та безкомпромісну боротьбу в сфері декомунізації та деколонізації, дерусифікації. Проте, попереду ще багато роботи. Відновлення та збереження національної пам’яті Українського народу — сфера національної безпеки України, а тим більше у час війни з російським агресором», — наголосив Сергій Бутко, представник Українського інституту національної пам’яті в Чернігівській області.
«Добре те, що нами зроблено. Проте, зупинятися не можна. Війна за Україну проти російського агресора насамперед відбувається в духовній сфері, стосується уявлень та переконань кожного громадянина. Вже на другому місці власне збройна боротьба мотивованих людей. В усі часи тих, хто йде попереду спільноти та торує шлях мало. Тому значення нашої громадянської роботи так важливо, нам тяжко, але надихають перемоги на благо вільної та незалежної України», — підкреслив Василь Чепурний, власний кореспондент газети «Голос України» у Чернігівській області, почесний голова Чернігівського обласного об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка, борець за незалежність України в XX столітті.
«Погоджуюся з думками, що лунають на нашому сьогоднішньому зібранні. Водночас звертаю увагу, що поруч із пам’ятним каменем «Борцям за волю України» знаходиться пам’ятний знак «Борцям за волю та незалежність України», встановлений у 2009 році і тепер знаходиться в аварійному стані. Він повністю виконав свою місію… На тому місці важливо владі і громаді вже зараз запланувати встановлення нового гідного пам’ятника на честь борців за волю та незалежність України, її Захисникам і Захисницям всіх поколінь, підкреслити їх органічну спадкоємність», — зауважив Сергій Соломаха, громадський діяч, борець за незалежність України в XX столітті.
«До речі, сьогодні і День знань. Це тільки підкреслює важливість освітянської, просвітницької роботи на фронті інформаційно-психологічної боротьби з російським агресором. Суспільство має знати вітчизняну історію, знати і пишатися Захисниками та Захисницями України всіх поколінь», — нагадала Ганна Галковська, вчителька та активістка «Просвіти», громадська діячка.
Захід на цій локації завершився традиційним виконанням Державного Гімну України.
Потім від імені зібрання Ігор Коцюбинський, учасник захисту України від російської агресії в 2014–2015 роках у лавах 1-ї танкової бригади Сухопутних військ ЗСУ, громадський діяч, та Сергій Бутко поклали квіти до Меморіальної стели «Герої не вмирають! Вічна пам’ять Героям!». Ігор Коцюбинський показав на стелах фотокартки бійців його підрозділу, які в той час віддали своє життя за Україну та розповів про них.
«Козацькому роду нема переводу», — під таким гаслом також сьогодні Андрій Глухенький, просвітянин, завідувач відділу наукових досліджень Антонієвих печер та пам’яток археології Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній», разом із заступником завідувача відділу Олегом Васютою вшанували пам’ять Степана Подобайла, уродженця Носівки на Чернігівщині, учасника Визвольної війни українського народу під проводом Богдана Хмельницького у XVII столітті, полковника Чернігівського полку, наказного гетьмана Лівобережної України. Вони поклали квіти до пам’ятного знаку Степану Подобайлу, яка встановлений у 1999 році і розташований біля Іллінської церкви в Чернігові.
Олександр Майшев,
член Національної спілки журналістів України
Останні новини Чернігівщини
На Ніжинщині поліцейські затримали жінку, яка підозрюється у вбивстві своєї матері 17:17
Оперативники кримінальної поліції відділення №3 (м. Борзна) Ніжинського райуправління поліції затримали 56-річну мешканку Борзни, яка завдала своїй матері смертельних тілесних ушкоджень. Жінку помістили до ізолятора тимчасового тримання.
У Чернігові дитина випала з вікна: поліція розслідує обставини травмування хлопчика 16:37
Співробітники Чернігівського районного управління поліції розслідують обставини, за яких хлопчик 2022 року народження випав з вікна другого поверху. Наразі дитину госпіталізовано до лікарні.
«Пліч-о-пліч: згуртовані громади»: Новгород-Сіверська громада отримала від партнерів зі Львівщини пожежний автомобіль 16:16
Днями в межах проєкту «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» Новгород-Сіверську ТГ відвідала делегація Мурованської територіальної громади Львівської області на чолі із сільським головою Богданом Свистуном.
Поліція розслідує обставини ДТП в Корюківському районі, в якій травмувалися двоє неповнолітніх пасажирів 15:42
Поліцейські розслідують кримінальне провадження за фактом ДТП на автодорозі Холми-Жукля Корюківського району, внаслідок якої постраждали двоє неповнолітніх.
«Просвіт пам’яті»: медики Михайло-Коцюбинської громади вшанували загиблого колегу 15:11
Молодший сержант Олексій Шестаков народився 9 березня 1976 року у Донецьку. Там же у 1992 році закінчив школу. Після навчання у Донецькому державному медичному університеті молодий стоматолог у 1998 році приїхав до Чернігова проходити інтернатуру за розподілом в Чернігівській міській лікарні.