Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 27 липня, 03:24:41

#Лютий #Опір #Прилуки — новий документальний проєкт Суспільне Чернігів

28.02.2023   21:20Агенцiя

Як росіяни збиралися йти на Київ через Прилуки, чому змінилися їхні плани? Кому в Прилуках телефонував Валерій Залужний та хто знищив дивізіон «Іскандерів», який прямував на столицю? 5 березня о 17:00 на ютуб-каналі Суспільне Чернігів — прем’єра документального проєкту #Лютий #Опір #Прилуки.

Фільм побудований на спогадах учасників бойових дій, які обороняли Прилуцький район на Чернігівщині у лютому та березні 2022 року. Команда проєкту зібрала свідчення, як українські воїни нищили еліту російських військ — гранатометами із засідок, мінометами, байрактарами, авіацією і навіть трофейними російськими танками. Це були як професійні українські військові, так і цивільні, що були змушені взяти до рук зброю.

«Герої фільму — високомотивовані громадяни своєї країни, патріоти, які свідомо пішли на захист рідного міста, країни. Вони об’єдналися і спільно змогли змінити плани росіян із захоплення Києва, змусили ходити незручними шляхами, грузнути у болотах, блукати полями, здаватися в полон, боятися кожного шурхоту, бо скрізь на них чекали засідки. Один із моїх героїв сказав, що ми не обираємо часи в які живемо, але обираємо, якими нам в них бути. Їхній вибір — боротися й не зупинятися до самої перемоги», — каже авторка проєкту, спецкореспондентка Суспільне Чернігів, яка працює у Прилуках, Надія Мартишко.

Документальний проєкт Суспільне Чернігів покаже місця ключових подій та боїв біля Прилук.
«Є багато крутих історій про те, як українські захисники не лише змусили росіян обійти Прилуки, а й постійно “віджимали” російську техніку, проріджували колони, які йшли на Київ. Це при тому, що 24 лютого в арсеналі оборонців міста найпотужнішою зброєю були протитанкові засоби», — згадує Надія Мартишко.

Загалом, ідея розказати про те, як оборонялися Прилуки та сусідні громади, з’явилася в перші дні після звільнення півночі України — торік навесні. З початку квітня за три наступні тижні Надії Мартишко вдалося відстежити маршрут руху росіян: купи паленої ворожої техніки свідчили про активні бойові дії на цьому напрямку. Водночас в інформаційному просторі не було достатньої інформації про те, що саме відбувалося довкола Прилук. В самих Прилуках люди залишалися у постійній напрузі, подекуди чули вибухи навколо, бачили літаки. Інформація про бойові дії та рух російських колон була на рівні чуток.

«В ті дні я працювала в деокупованих селах Ічнянської громади, крізь які йшли російські колони. Була у Великій Дорозі, Новому Бикові. Будинки, які росіяни розстрілювали під час відступу, — згарища ще тліли. На фоні історій людей, їхніх спогадів про пережите, про воєнні злочини росіян, стало цікаво — як працювали ЗСУ, місцева територіальна оборона, які обставини й події змусили окупантів залишити Чернігівщину», — каже журналістка.

Зйомки документального проєкту #Лютий #Опір #Прилуки про оборону Прилук розпочалися восени 2022 року.

«11 жовтня 2022 року вдалося домовитися з місцевою територіальною обороною про першу зйомку. На той момент хотіла відзняти матеріал до Дня захисників та захисниць України. Тоді місцеві оборонці безпосередньо на місці бою розповіли, як з автоматами протистояли російським танкам — це було буквально на підступах до міста. Їхні спогади та мотивація вразили до глибини душі. Наступні два дні ми із перших вуст записали розповіді про всі бойові виходи, в яких брали участь бійці територіальної оборони. Багато матеріалу надали військові, цивільні. Є ексклюзивні відео безпосередньо бойових дій, зокрема із дронів», — пригадує Надія Мартишко.

На цьому команда Суспільне Чернігів вирішила не зупинятися й продовжила зйомку інших військових формувань, які працювали на Прилуччині. Найскладнішим був пошук контактів безпосередніх учасників — багато хлопців та дівчат продовжили службу й виконували бойові завдання, частина з них — не хотіли згадувати весняні події. Фінальною зйомкою у листопаді стала розмова командиром 54-го окремого розвідувального батальйону, який на той час керував обороною Прилук та бойовими діями в межах району.
«За цей час у команді з двома операторами зібрали близько 15 годин матеріалу, більшість — спогади військових. Зйомки намагалися проводити безпосередньо на тих локаціях, де були бойові дії — Срібнянська, Сухополов’янська, Ічнянська громади. Наприклад, у квітні знімала спалений танк, який лежав у канаві неподалік Крупичполя, а в листопаді записала інтерв’ю у танкіста, який вижив після підбиття цього танка! Це був “затрофеєний” російський танк Т-72. Намагалася максимально зберегти й передати той настрій, який отримала під час зйомок. Бо ці хлопці просто неймовірні, розказати про них світу — це мінімум, що я можу для них зробити», — підсумовує авторка проєкту.

#Лютий #Опір #Прилуки — вже другий фільм від команди Суспільне Чернігів, що докладно розповідає про історію оборони Чернігівщини. Перша стрічка — «Битва за Чернігів» мала три серії, які зібрали понад 3 мільйони переглядів на ютуб-каналі Суспільне Чернігів.

Останні новини Чернігівщини

Чернігівська область — на п'ятому місці в Україні за кількістю пошкоджених через російські обстріли культурних пам’яток

Чернігівська область — на п'ятому місці в Україні за кількістю пошкоджених через російські обстріли культурних пам’яток 12:19

Культурна спадщина є невід'ємною частиною національної ідентичності та історичної пам'яті кожного народу. Вона втілює в собі багатовікові традиції, досягнення мистецтва, архітектури та науки, відображаючи унікальний шлях розвитку суспільства.

У січні-червні 2024 року місцеві бюджети Чернігівщини поповнились на 4,3 млрд гривень податків та зборів

У січні-червні 2024 року місцеві бюджети Чернігівщини поповнились на 4,3 млрд гривень податків та зборів 12:03

У Головному управлінні ДПС у Чернігівській області повідомили, що до місцевих бюджетів усіх рівнів Чернігівської області за січень-червень 2024 року надійшло 4,3 млрд грн від сплати податків і зборів. Із загальної суми в обласний бюджет спрямовано 0,6 млрд грн, решту коштів отримали бюджети територіальних громад.

 Вербування підлітків ворогом для скоєння диверсій: кіберполіція попереджає про небезпеку в інтернеті

Вербування підлітків ворогом для скоєння диверсій: кіберполіція попереджає про небезпеку в інтернеті 10:10

Кіберполіція України інформує про небезпеку вербування російськими спецслужбами для вчинення диверсій, зокрема – підпалів автомобілів українських військовослужбовців.

Медиків Чернігова привітали з професійним святом 10:06

У Чернігові працівників і працівниць закладів охорони здоров’я нагородили з нагоди Дня медичного працівника України, який відзначається 27 липня.

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу 10:04

Протягом минулої доби зареєстровано 8 пожеж. Внаслідок цих подій 3 особи постраждало.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини