Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Середа, 22 травня, 20:29:49

Круглий стіл у Чернігові до 85-річчя від дня народження В’ячеслава Чорновола

26.12.2022   15:39Агенцiя

22 грудня 2022 року в Чернігові, в Музеї боротьби за відновлення незалежності України на Чернігівщині, проведено круглий стіл до 85-річчя від дня народження В’ячеслава Чорновола (1937-1999).

Спікерами заходу були рухівці, які долучилися до відновлення незалежності України в 1989-1992 роках.

«Ми проводимо круглий стіл у приміщенні Чернігівської обласної організації Народного Руху України, яке знаходиться тут з лютого 1990 року. Його обов’язково відвідував і В’ячеслав Чорновіл під час своїх поїздок наше місто, проводив тут зустрічі», — нагадав модератор заходу Сергій Черняков, вчений секретар Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній».

«24 грудня 1937 року у селі Єрки на Черкащині народився В’ячеслав Максимович Чорновіл, державний, громадський і політичний діяч, журналіст, народний депутат України I–III скликань, один із лідерів українського правозахисного руху, багаторічний керівник Народного Руху України, Герой України. Саме про нього і будемо сьогодні згадувати. Для мене серед багатьох його чеснот, талантів та звершень особливо близькими є організаційні здібності цієї великої людини. Він був одним із організаторів Установчого з’їзду Руху 8-10 вересня 1989 року, який проводився саме у Києві попри спротив комуністичної влади», — вказав він.

«Роль у боротьбі за незалежність та внесок в українське державотворення Чорновола була величезною. Але ж він був й надзвичайно талановитим журналістом. Про це чомусь нерідко забувають. Не тільки його публіцистика часів дисидентства, але й випуск редагованої ним газети «ЧасТime», у якій і я мав честь публікуватися – підтверджують високий рівень Чорновола-журналіста», — наголосив Василь Чепурний, власний кореспондент газети «Голос України» та почесний голова Чернігівського обласного об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка.

«Водночас пам'ять про Чорновола не потребує творення з нього ікони. Він сам був категорично проти такого ставлення – згадаймо, як противився відзначенню його 60-річного ювілею. Відтак, заради України, за яку боровся Чорновіл, маємо обдумувати його стратегічні прорахунки, щоб не повторилися. Скажімо, його ідея федералізації України в час боротьби за незалежність чи відмова від широкої участі у владі після перемоги Кравчука на виборах президента. Обдумувати, щоб не повторити помилок видатного чоловіка», — застеріг він.

«У час, коли про незалежність України і розвал комуністичної імперії мріяли тільки великі романтики, В’ячеслав Чорновіл шукав засоби руйнування наймогутнішої у світі репресивно-тоталітарної системи. І те, що серед цих засобів була також ідея федералізації, не має нічого дивного. Більш того, це підтверджує, що федералізм – це ефективний інструмент руйнації унітарної держави. Сам Чорновіл невдовзі відкинув ідею федералізації України як зброю проти комуністичної імперії. Він був принциповим і непохитним прихильником соборності України. Більше того, він категорично виступав проти надання Кримській області статусу автономної, прозорливо попереджаючи, що це інструмент впливу російського імперіалізму на Україну, загроза її соборності», — заперечив наявність стратегічного прорахунку Сергій Соломаха, громадський діяч.

«Я, вже як член демократичної депутатської групи «Чернігів» у Чернігівській міській раді в 1990-1994 роках, постійно використовував у роботі, напрацьовані на Галичині, і, в першу чергу Львівською обласною радою, яку очолював В’ячеслав Чорновіл з березня 1990 року, ідеї та практичні здобутки розвитку місцевого самоврядування», — підкреслив він.

«Абсолютна вірність Україні. Блискучий оратор, який вмів чітко і простими словами доносити до широких верств слухачів свої думки. Залізна воля у досягненні поставлених цілей та завдань. Ось мої мабуть перші найсильніші враження про В’ячеслава Чорновола з вересня 1989 року, які з роками тільки зміцнювалися. Він дуже добре розумів сутність російського імперіалізму як у формі СРСР, так і у вигляді Російської Федерації, важливість активної зовнішньої політики незалежної України для формування та зміцнення міжнародної підтримки безпеки й розвитку країни. Про це свідчіть його редакційна політика газети «ЧасТime». Маємо пам’ятати застереження в 1997 році: «Над Україною нависає зловісна двоголова тінь російського імперіалізму, який тільки й чекає остаточного колапсу нашого суспільства, щоб запустити хижі пазурі в живе тіло нашого народу», — зазначив Сергій Бутко, представник Українського інституту національної пам’яті в Чернігівській області.

Сергій Горобець, Український інститут національної пам’яті

Останні новини Чернігівщини

Підтримка військових та зміцнення фортифікаційних споруд довкола Чернігова: загальноміська нарада

Підтримка військових та зміцнення фортифікаційних споруд довкола Чернігова: загальноміська нарада 11:58

6 млн грн перераховано 13-ій бригаді Національної гвардії України «Хартія» з бюджету Чернігівської міської територіальної громади.

У Прилуках поліцейські відкрили два кримінальні провадження за спроби нетверезих водіїв відкупитися від відповідальності 11:38

На вихідних патрульні Прилуцького районного відділу поліції викрили 56-річного кермувальника мопеда, який мав явні ознаки алкогольного сп’яніння, а також п’яного «майстра дрифту» на легковику марки «ВАЗ».

До підприємців, які здійснювали продаж алкоголю та тютюну неповнолітнім, застосовано штрафні санкції та анульовано ліцензії

До підприємців, які здійснювали продаж алкоголю та тютюну неповнолітнім, застосовано штрафні санкції та анульовано ліцензії 11:35

Головним управлінням ДПС у Чернігівській області спільно з працівниками Головного управління Національної поліції в Чернігівській області здійснюється відпрацювання суб’єктів господарювання, які всупереч вимог законодавства, здійснюють реалізацію алкогольних напоїв та тютюнових виробів особам, які не досягли 18-річного віку, що свідчить про порушення ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

 Школи Чернігівщини отримають 150 мільйонів гривень держсубвенції на будівництво 5 та ремонт 2 протирадіаційних укриттів

Школи Чернігівщини отримають 150 мільйонів гривень держсубвенції на будівництво 5 та ремонт 2 протирадіаційних укриттів 11:07

Серед відібраних комісією МОН України проєктів – Прилуцькі ліцеї № 2 та 14, Бахмацький ліцей № 1, Тупичівський ліцей і Корюківський ліцей № 2 (будівництво укриттів) та Сухополов'янський і Талалаївській ліцеї (капремонт укриттів).

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини