Як у Москалях від москалів унікальні вишиванки рятували
Війна в Україні показала справжніх українців навіть у селі Москалі, яке за 30 кілометрів від Чернігова.

До війни тут був приватний музей українських старожитностей - кілька хат і понад три тисячі рукотворів хрестиком і гладдю. Краєзнавець Юрій збирав їх упродовж 30 років: шукав, купував - іноді селяни їх самі приносили, йдеться в ТСН.
У село Москалі на півночі українського кордону окупанти зайшли у перші ж дні повномасштабного вторгнення. Юрій дуже боявся, що все знищать, тож коли побачив за вікном російську техніку - одразу почав ховати свої скарби. А далі був місяць окупації.
«Напоготові був, якщо виносить до льоху, готувався рятувати від розграбунку, пожежі. Ховатись мені не можна було, я залишався вдома, а може щось десь загасити», - каже чоловік.
Троє дітей, дружина, родичі і сусіди - врятувати колекцію допомагали усі хто залишився у селі. Для схованок обладнали кілька льохів. Туди клунок за клунком зносили вишиванки та рушники. Але найцінніший скарб колекціонер заховав подалі від дороги, якою їхали окупанти.
Поки рашисти в окупації крали з осель українців холодильники та унітази, колекціонер вишиванок з Чернігівщини вивіз і заховав унікальну колекцію старовинних вишиванок із візерунком білим по білому. Їх у колекції понад три десятки. Юрій показує візерунок вишиванки, який найбільше ховав від рашистів з коловратом. Давній символ сонця в Україні з давнини був оберегом, але її зараховують до свастики. Такої української вишивки у колекціонера багато.
Юрій не лише колекціонує, він і сам автор сотень вишитих рушників та вишиванок. Усі сорочки вдома для дітей і подушки - це його рук справа. Вишивання, каже Юрій, то дар і він його успадкував від прадіда.
Під час війни він не припиняє працювати і разом з донькою створює нові рушники. Їх називає воєнними.
«Раніше дивувало мене, коли попадались рушники Другої світової. Думав, хіба до того людям було, а от довелось і мені на власній шкурі це відчути»,- розповідає чоловік.
Тепер в селі, де зберігається колекція, інші клопоти через їхню назву, якій понад 370 років. Москалі отримали офіційну назву через російських солдатів, які під час війни Московії з литовцями залишилися тут жити.
«Назва села походить від військовослужбовців, які 1508 року залишились на тій території. Військовослужбовців тоді називали москалі - це солдати», - пояснюють люди.
Окрім вишиваних експонатів, ховали від рашистів і жовто-блакитну назву села з тризубом. Зараз після деокупації селяни думають, коли той час, аби назву повертати на місце, і чи повертати взагалі.
Останні новини Чернігівщини


Обстріли прикордоння, повістки білорусам та російські десантники у Брянській області: ситуація на ранок 2 липня за зведенням Генштабу 12:05
Генеральний штаб ЗСУ розповів про оперативну ситуацію на північних кордонах України, зокрема, у Чернігівській області. Інформація подана станом на 6 ранку 2 липня 2022 року.

2 липня - цей день в Україні і світі 12:02
2 липня відзначають Всесвітній день НЛО, Міжнародний день кооперативів, Міжнародний день спортивного журналіста і Міжнародний день Дніпра.

Наводять лад у всіх укриттях Чернігова, а також забезпечать їх генераторами та ємностями для води. Виконавчий комітет погодив відповідну програму 17:08
Усі укриття у Чернігові вже приводять до ладу. Виконавчий комітет Чернігівської міської ради погодив Програму удосконалення мережі найпростіших укриттів на 2022-2023 роки.

Допомога продовжує надходити до Чернігівщини 17:07
Військова агресія російської федерації завдала шкоду не тільки життю і здоров’ю людей, а й інфраструктурі населених пунктів.