Як у Москалях від москалів унікальні вишиванки рятували
Війна в Україні показала справжніх українців навіть у селі Москалі, яке за 30 кілометрів від Чернігова.

До війни тут був приватний музей українських старожитностей - кілька хат і понад три тисячі рукотворів хрестиком і гладдю. Краєзнавець Юрій збирав їх упродовж 30 років: шукав, купував - іноді селяни їх самі приносили, йдеться в ТСН.
У село Москалі на півночі українського кордону окупанти зайшли у перші ж дні повномасштабного вторгнення. Юрій дуже боявся, що все знищать, тож коли побачив за вікном російську техніку - одразу почав ховати свої скарби. А далі був місяць окупації.
«Напоготові був, якщо виносить до льоху, готувався рятувати від розграбунку, пожежі. Ховатись мені не можна було, я залишався вдома, а може щось десь загасити», - каже чоловік.
Троє дітей, дружина, родичі і сусіди - врятувати колекцію допомагали усі хто залишився у селі. Для схованок обладнали кілька льохів. Туди клунок за клунком зносили вишиванки та рушники. Але найцінніший скарб колекціонер заховав подалі від дороги, якою їхали окупанти.
Поки рашисти в окупації крали з осель українців холодильники та унітази, колекціонер вишиванок з Чернігівщини вивіз і заховав унікальну колекцію старовинних вишиванок із візерунком білим по білому. Їх у колекції понад три десятки. Юрій показує візерунок вишиванки, який найбільше ховав від рашистів з коловратом. Давній символ сонця в Україні з давнини був оберегом, але її зараховують до свастики. Такої української вишивки у колекціонера багато.
Юрій не лише колекціонує, він і сам автор сотень вишитих рушників та вишиванок. Усі сорочки вдома для дітей і подушки - це його рук справа. Вишивання, каже Юрій, то дар і він його успадкував від прадіда.
Під час війни він не припиняє працювати і разом з донькою створює нові рушники. Їх називає воєнними.
«Раніше дивувало мене, коли попадались рушники Другої світової. Думав, хіба до того людям було, а от довелось і мені на власній шкурі це відчути»,- розповідає чоловік.
Тепер в селі, де зберігається колекція, інші клопоти через їхню назву, якій понад 370 років. Москалі отримали офіційну назву через російських солдатів, які під час війни Московії з литовцями залишилися тут жити.
«Назва села походить від військовослужбовців, які 1508 року залишились на тій території. Військовослужбовців тоді називали москалі - це солдати», - пояснюють люди.
Окрім вишиваних експонатів, ховали від рашистів і жовто-блакитну назву села з тризубом. Зараз після деокупації селяни думають, коли той час, аби назву повертати на місце, і чи повертати взагалі.
Останні новини Чернігівщини

«Без подарунків не залишиться ніхто». Малечу з Чернігова запрошують написати листа Санті 10:39
Мережа освітньо-культурних просторів Гончаренко центр відкрила резиденцію Санти для дітей віком від 5 до 14 років. Упродовж грудня малеча може надсилати свої листи зимовому чарівнику, а наприкінці року кожна дитина отримає відповідь Санти та подарунок.

Журналісти Чернігівщини вчилися писати грантові заявки на медійні проекти 10:36
Протягом двох днів журналісти Чернігівської області вчилися писати грантові заявки на медійні проекти, їх реалізовувати та правильно звітувати.
Забруднення земель та зловживання службовим становищем: правоохоронці скерували до суду провадження щодо чиновника Носівської міськради 10:26
На Чернігівщині слідчі поліції завершили досудове розслідування та передали прокурору Чернігівської обласної прокуратури для направлення до суду матеріали кримінального провадження з обвинувальним актом щодо посадовця, причетного до забруднення понад 3,4 га землі та безпідставної сплати з місцевого бюджету більш як 350 тисяч гривень приватній фірмі.
У Прилуках відкривається мандрівна виставка «На Зламі» 10:25
14 грудня в м. Прилуках у приміщенні Прилуцького краєзнавчого музею Східноукраїнський центр громадських ініціатив презентує мандрівну виставку «На Зламі».
ХІІ «Розумовські зустрічі» в Чернігові 10:20
У колі друзів, колег із атмосферою взаємоповаги йвзаємопідтримки 30 листопада – 1 грудня 2023 р. в Чернігові пройшли ХІІ«Розумовські зустрічі». Цього року присвячувалися вони 1000–літтю Великого Князівства Чернігівського (відзначатиметься в 2024 р.).