Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Четвер, 7 грудня, 09:48:57

На Чернігівщині рахуватимуть збитки, завдані екосистемі

13.05.2022   11:33Агенцiя

За період повномасштабного вторгнення росії територія Чернігівської області неодноразово потерпала від обстрілів та бомбардувань.

Складові екосистеми, що зазнали найбільшого навантаження, — це лісові території, ґрунти та повітря.

Так, 3 та 8 березня в результаті ракетно-артилерійського обстрілу російськими військами нафтобази ДП «Комбінат Айстра», що в місті Чернігові, загорілася резервуарна група, де містилося понад 7 тисяч кубічних метрів дизельного пального та більш ніж 5 тисяч кубічних метрів керосину. Згорання нафтопродуктів спричинило забруднення повітря та ґрунтів нафтоводяною сумішшю.

14 березня внаслідок ворожого обстрілу пошкоджено насосну станцію подачі метанолу на майданчик газозабірного пункту у селі Олишівка Чернігівського району. Цього ж дня російські війська пошкодили насосну станцію КП «Чернігівводоканал», що здійснювала забір, очищення та постачання води у Чернігівській області. Отже, можливе забруднення небезпечними речовинами повітря та ґрунтів у першому випадку, водних ресурсів — у другому. 

Руйнування інфраструктури та промислових об’єктів може призводити до потрапляння забрудників у водні об’єкти. Водночас зруйновані очисні споруди та насосні станції не спроможні очищати воду та постачати її далі.

Украй важливою складовою екосистеми області є і її природно-заповідний фонд — 677 об’єктів загальною площею 262,75 тисячі гектарів (до речі, Чернігівщина є лідером за кількістю заповідних територій серед областей). Це — 2 національні природні парки, 3 регіональні ландшафтні парки, 459 заказників, 139 пам’яток природи, зоологічний парк, 2 дендрологічні парки, 19 парків-пам’яток садово-паркового мистецтва, 52 заповідні урочища.

За інформацією адміністрацій парків, їхні території в результаті бойових дій не пошкоджені. 

Стосовно тваринного світу — зазвичай у квітні в Україні починається «сезон тиші», адже саме на цей час припадає шлюбний період багатьох диких тварин і птахів. Саме ведення активних бойових дій та як результат — виникнення пожеж — становлять у «сезон тиші» загрозу для природи, адже тварини гинуть, а середовища їхнього існування зникають. 

Шкоду, заподіяну цим територіям, потрібно буде оцінити для подальшого відшкодування втрат біорізноманіття.

Що ж до шкоди, завданої лісовій галузі, то порахувати її в повному обсязі неможливо. Понад місяць на території Чернігівщини тривали бойові дії, і лісові території ще досі розміновують та очищують від військової техніки. Однак, після звільнення області від окупантів, там, де це можливо, продовжувалася реалізація програми Президента України «Зелена країна» та висаджувалися саджанці дерев. 

Так, за місяць лісокультурної кампанії підприємства, підпорядковані Держлісагентству, висадили на своїх територіях майже 6,4 мільйона саджанців.

Ще один момент — цьогоріч на території Чернігівщини спостерігається вихід води на заплаву річок, відповідно риба має доступ до додаткових площ природних нерестовищ. Це є гарним природним фактором. Нагадаємо: з 11 квітня в області діє заборона на вилов риби під час нересту. 

У зв’язку з введенням воєнного стану не було можливості проводити повноцінні перевірки щодо завданої шкоди. Після відбору зразків проб та проведення розрахунків Державною екологічною інспекцією у Чернігівській області будуть визначені збитки, заподіяні довкіллю. 

Зазначимо, що обсяг викидів забруднювальних речовин в атмосферне повітря від російських бомбардувань, а також розмір завданої такими викидами шкоди розраховуватимуться за спеціальною методикою, що набрала чинності наприкінці квітня поточного року.

Визначення шкоди та збитків здійснюватиметься за багатьма напрямками, в тому числі — за лісовим та природно-заповідним фондами, надрами, акваторією. 

Всі матеріали формуватимуться в окрему справу, яка зберігатиметься в уповноважених органах, що здійснюють державний нагляд (контроль) у сфері охорони навколишнього природного середовища. 

Крім того, уряд затвердив нові спеціальні такси для обчислення розміру шкоди природно-заповідному фонду України.

За повідомленням Департаменту екології та природних ресурсів
Чернігівської обласної військової адміністрації

Останні новини Чернігівщини

«Пліч-о-пліч Всеукраїнські шкільні ліги»: серед школярів області відбудуться змагання з чотирьох видів спорту

«Пліч-о-пліч Всеукраїнські шкільні ліги»: серед школярів області відбудуться змагання з чотирьох видів спорту 12:51

Перше засідання організаційного комітету щодо реалізації на Чернігівщині у 2023-2024 навчальному році проєкту «Пліч-о-пліч Всеукраїнські шкільні ліги» відбулось сьогодні під головуванням заступниці начальника ОВА Жанни Шерстюк.

До Дня святого Миколая діти загиблих Героїв отримують вітання та подарунки від громади Чернігова 12:47

До Дня Святого Миколая громада Чернігова підготувала привітання та подарунки для дітей, один з батьків яких загинув у російсько-українській війні, під час виконання службового обов'язку. Управління культури та туризму за підтримки Чернігівської міської ради організовує заходи для дітей різної вікової категорії.

Гроші ходять за людиною… 12:35

Це, зокрема, і про професійне навчання за сприяння служби зайнятості. У тих, хто не має затребуваної на ринку праці професії, є можливість отримати її безкоштовно. Так, діють програми з професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації, зокрема, як шляхом видачі сертифікатів безробітним, так і з наданням ваучерів для певних категорій населення.