Як постраждала інфраструктура "Чернігівводоканалу" і коли чекати на відновлення водопостачання?
Знищені насосні станції, пробиті авіабомбами резервуари з водою, пошкоджені уламками труби та заміновані свердловини.

Така зараз ситуація з інфраструктурою, що забезпечує водопостачання у Чернігові. Через прицільні обстріли російської армії в місті повністю знищені 3 з 5 великих водонасосних станцій. Через такі руйнування вода є у третини домогосподарств міста, каже керівник КП "Чернігівводоканал" Сергій Малявко. Збитки, завдані російською агресією, він оцінює в мільярди гривень.
Коли ситуація з водопостачанням у Чернігові покращиться, дізнавалося Суспільне.
Посічені уламками дерева, розбиті будівлі та трансформатори, згоріла автівка, пробиті резервуари з водою. Такий вигляд має найбільш ушкоджена водонасосна станція на околиці Чернігова. Вона забезпечувала водою третину міста.
Територію насосної станції російська армія методично розстрілювала з усіх видів озброєння. Через один із авіаударів там загинули п’ятеро людей: охоронець та співробітник підприємства разом з родиною. Вони ночували на станції, бо сподівалися, що на об’єкті буде безпечніше, ніж вдома біля Чернігова.
"Вночі був авіаудар, вони були в будівлі і вирішили перебігти в підземний бетонний резервуар і там заховатись. Коли вони туди переміщувались, стався вибух бомби і всі вони загинули", – розповідає директор "Чернігівводоканалу" Сергій Малявко.
Нині співробітники водоканалу прибирають територію станції. Щоб відновити її роботу, треба сотні мільйонів гривень, каже Малявко.
"Резервуари, машинний зал, електроніку, систему управління – це буде коштувати десь близько 800-900 мільйонів гривень".
Пошкоджень зазнали й інші об’єкти інфраструктури, від яких залежить, чи буде водопостачання по всьому місту. Одна з насосних станцій опинилася в зоні бойових дій з перших днів вторгнення. Весь цей час на ній чергували шестеро людей.
Електромонтер Анатолій Луцай каже, поки не зникла електрика, в перервах між обстрілами, вони намагалися слідкувати за обладнанням. Під час бомбардувань ховалися у підвалі та рахували кількість прильотів.
"Боялись, але працювали! 15 числа – мій останній день, вже напруги не було, ми просто дивилися за насосним обладнанням. І от якраз у той день 64 прильоти було. Ми тут заховались і сиділи, то аж обсипалося. Ми думали, то петарди хтось під ноги кидає, а виявилося, що то снайпер нас проганяє!".
Загалом же, через прицільні обстріли російської армії в місті повністю знищені 3 з 5 великих водонасосних станцій. Запустити повноцінну роботу вцілілих поки не можуть. Перша причина – відсутність електрики. Друга – частина свердловин досі заміновані. До того ж якщо дати високий тиск води, пошкоджені внаслідок обстрілів труби будуть давати витоки.
"Це як поранена людина. Якщо кров витікає, треба її зупинити. Так і з водою", – говорить фахівець зі зв’язків з громадськістю КП "Чернігівводоканал" Ігор Грищенко.
Нині, сказав Сергій Малявко, централізоване водопостачання має 30% домогосподарств Чернігова.
"Здебільшого, це частини міста і будинки, які розташовані біля наших мережевих свердловин, і, переважно, це перший, третій, п’ятий поверх".
Найгірша ситуація – на околицях міста, де були активні бойові дії. Мікрорайон Масани забезпечувала водою знищена авіаударами насосна станція. Квартира чернігівки Інни Колесник без води понад місяць. Зараз воду економить, але двом людям на день треба щонайменше 30 літрів.
"І це економно, ми не перемо, не миємось".
Жінка каже, доводилося набирати воду і зі струмка неподалік, зараз же виручають сусіди з приватних будинків.
"В перші дні я навіть не знаю, скільки тон води роздав. Зараз менше, але спочатку людей по 300-500 приходило", – говорить чернігівець Володимир Довгун.
Суттєвого покращення в забезпеченні Чернігова водою, сказав Ігор Грищенко, містянам чекати поки не варто.
"Тижні за 2 ситуація покращиться, але там, де були масовані обстріли і атаки, це не буде так швидко".
Останні новини Чернігівщини
На Ніжинщині поліцейські затримали жінку, яка підозрюється у вбивстві своєї матері 17:17
Оперативники кримінальної поліції відділення №3 (м. Борзна) Ніжинського райуправління поліції затримали 56-річну мешканку Борзни, яка завдала своїй матері смертельних тілесних ушкоджень. Жінку помістили до ізолятора тимчасового тримання.
У Чернігові дитина випала з вікна: поліція розслідує обставини травмування хлопчика 16:37
Співробітники Чернігівського районного управління поліції розслідують обставини, за яких хлопчик 2022 року народження випав з вікна другого поверху. Наразі дитину госпіталізовано до лікарні.
«Пліч-о-пліч: згуртовані громади»: Новгород-Сіверська громада отримала від партнерів зі Львівщини пожежний автомобіль 16:16
Днями в межах проєкту «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» Новгород-Сіверську ТГ відвідала делегація Мурованської територіальної громади Львівської області на чолі із сільським головою Богданом Свистуном.
Поліція розслідує обставини ДТП в Корюківському районі, в якій травмувалися двоє неповнолітніх пасажирів 15:42
Поліцейські розслідують кримінальне провадження за фактом ДТП на автодорозі Холми-Жукля Корюківського району, внаслідок якої постраждали двоє неповнолітніх.
«Просвіт пам’яті»: медики Михайло-Коцюбинської громади вшанували загиблого колегу 15:11
Молодший сержант Олексій Шестаков народився 9 березня 1976 року у Донецьку. Там же у 1992 році закінчив школу. Після навчання у Донецькому державному медичному університеті молодий стоматолог у 1998 році приїхав до Чернігова проходити інтернатуру за розподілом в Чернігівській міській лікарні.