Змістовно від МОЗ: Чи необхідно робити комп’ютерну томографію при підозрі на Covid-19?
З таким питанням часто звертаються ті, хто занедужав, мають підозру на коронавірусну хворобу (Covid-19) і, зрозуміло, не хочуть втратити час для встановлення правильного діагнозу і призначення необхідного лікування.
Зробити висновок – чи необхідне хворому направлення на комп’ютерну томографію (КТ) – може виключно лікар.
Проте відповісти стосовно доцільності проведення КТ при підозрі Covid-19 та зорієнтувати, на що саме необхідно звернути увагу можемо, звернувшись до останніх найактуальніших медичних досліджень.
Наразі фахові медичні джерела* сходяться у тому, що стандартна, і навіть низькодозова КТ органів грудної клітини (ОГК) має кращу чутливість за рентгенографію легень. Однак це у жодному разі не означає, що його можна використовувати скринінговий (масовий) метод для всіх.
Навпаки КТ призначається лікарем:
· тільки за показами, при відповідних симптомах і неможливості забезпечити ПЛР-діагностику,
· у разі негативного ПЛР-тесту у пацієнтів із вираженими ознаками захворювання, дихальною недостатністю при важкому загальному стані.
Крім того, пацієнтам із невираженими ознаками захворювання у задовільному стані не слід призначати КТ ОГК або, тим більше, рентгенографію легень, оскільки відсутність змін на КТ не означає відсутність захворіння на ковід.
Перш за все, коли пацієнт захворів, слід звертати увагу на:
· загальний стан,
· дихальну недостатність,
· відслідковувати покази температури тіла та сатурації – насичення крові киснем (наразі термометри і пульсоксиметри доступні в аптеках)
· за підозри на ковід забезпечити ПЛР-тестування.
При погіршенні стану, можливо, призначити КТ ОГК в амбулаторних умовах, і якнайкраще – низькодозовий протокол, який за променевим навантаженням дорівнює всього двум рентгенографіям легень, оскільки, вірогідно, КТ ще слід буде повторювати для відстеження динамічних змін.
Щодо повторень КТ ОГК: пацієнтам із високим та середнім ступенями тяжкості здебільшого призначають два повторних дослідження – на 21й день та через пів року, але кожен випадок індивідуальний, іноді потрібно навіть ввести внутішньовенно контрастну речовину під час КТ для виключення загрозливого для життя ускладнення – тромбоемболії легеневої артерії.
Також хочемо підкреслити, що чисельні дослідження і публікації доводять користь від використання портативного УЗД, як в стаціонарі так і в амбулаторних умовах, для щоденного відслідковування перебігу хвороби взагалі без променевого навантаження.
Пресслужба Міністерства охорони здоров'я
Останні новини Чернігівщини
Поліцейський з Чернігівщини став чемпіоном України з кікбоксингу 12:26
Наприкінці березня в Києві відбувся Чемпіонат України з кікбоксингу ISKA. Він зібрав близько 700 спортсменів з 22 областей України. Водночас ці змагання стали відбірковим етапом до Чемпіонату Європи та Чемпіонату світу, що відбудуться цього року в Німеччині та Іспанії відповідно.
Маємо спільними зусиллями забезпечити безперебійний зв’язок в обласному центрі: Сергій Зенченко – на зустрічі з мобільними операторами та комунальниками 11:44
Стабільна робота екстрених служб та критичної інфраструктури обласного центру, а, як наслідок, і безпека чернігівців, особливо у разі тривалих відключень світла, залежить від безперебійної роботи мобільного зв’язку та інтернету.
Поліція Чернігівщини інформує: з 1 квітня встановлено нерестову заборону на вилов водних біоресурсів 11:22
З метою створення сприятливих умов для природного відтворення водних біоресурсів відсьогодні на переважній більшості рибогосподарських водних об’єктів України розпочинається традиційна весняно-літня нерестова заборона.
Ігор Соловей — призер міжнародного турніру зі стрільби у Вроцлаві 10:47
У польському Вроцлаві завершились міжнародні змагання зі стрільби кульової 15TH GRAND PRIX OF WROCŁAW AND LOWER SILESIA, що тривали з 25 по 29 березня.
Учениця з Коропа здобула диплом ІІ ступеня на Всеукраїнській учнівській олімпіаді з біології 10:36
Успіхи чернігівських школярів на всеукраїнському рівні вкотре доводять, що наполегливість допомагає долати будь-які виклики.