Як на Чернігівщині шанують героїв і знешкоджують «відлуння» війни
Мальовниче село Світанок на Чернігівщині щороку відвідують дипломатичні представники Чехії та Словаччини.

Адже саме тут, за 800 метрів від населеного пункту на станції «Яхнівка», 14 жовтня 1943 року нацисти розбомбили військовий ешелон з технікою, боєприпасами й особовим складом 1-ї окремої Чехословацької бригади. У результаті бою загинули 54 чехословацькі воїни, які поховані у братській могилі на території селища.
Нині вклонитись загиблим воїнам сюди прибули координатор проєктів ОБСЄ в Україні Посол Генрік Вілладсен, Надзвичайний і Повноважний Посол Словацької Республіки в Україні Марек Шафін, військово-повітряний Аташе Посольства Чеської Республіки в Україні Мартін Канія, голова Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту Міноборони України генерал-лейтенант Микола Мальков, голова Ніжинської районної адміністрації Григорій Ковтун та інші посадові особи.
Учасники візиту поклали до братської могили квіти, долучилися до панахиди за загиблими, відвідали унікальний Музей Українсько-Чесько-Словацької дружби та побували на місці бою.
– Вони готувалися тоді до звільнення Києва. Перші танки, які ввійшли до Києва, були саме чехословацькі, – сказав Надзвичайний і Повноважний Посол Словацької Республіки в Україні Марек Шафін. – Дуже приємно, що братська могила наших воїнів доглянута, що в Україні пам’ять про них і їхній подвиг шанують.
77 років минуло з тих часів, але «відлуння» війни у вигляді небезпечних боєприпасів і досі виштовхує на поверхню земля. Тож нині тут працює група розмінування навчального Чернігівського центру Державної спеціальної служби транспорту Міністерства оборони України. Вже знайдено понад 700 вибухонебезпечних предметів, з яких 281 – 82-мм реактивний снаряд М-8 до «Катюш» та 456 детонаторів.
Як зазначив інструктор інженерно-саперного взводу Вадим Фролов, у землі трапляються не тільки снаряди й підривники, а також рештки потягу, вагонів та ящиків від боєприпасів. Вони перебувають на глибині від 50 см до півтора метра. Тож робота досить копітка. Військові обережно вилучають небезпечні предмети, вивозять і знешкоджують.
На завершення заходу з нагоди Дня захисника України військовий оркестр навчального центру привітав жителів та гостей Світанку зі святом і подарував їм чудовий музичний виступ.
Останні новини Чернігівщини
Де робити, аби добре заробити? 15:34
Відповідь на це запитання знають у службі зайнятості. На початок липня у базі вакансій обласної служби зайнятості налічувалось близько двох тисяч пропозицій від роботодавців області. І серед них є ті, хто навіть у воєнний стан готовий платити працівникам високу заробітну плату. В ТОП-10 високооплачуваних вакансій регіону увійшли:
Найкраще знають математику: що відомо про результати учасників НТМ 15:09
В основних сесіях національного мультипредметного тесту на Чернігівщині взяли участь 7 259 осіб. Явка становить 93,2%.
Виробники переробної промисловості можуть отримати до 16 млн грн гранту на відновлення після обстрілів у межах політики програми «Зроблено в Україні» 14:43
Кабінет Міністрів України на засіданні 7 липня 2025 року затвердив нову редакцію Порядку реалізації програми «Гранти для переробних підприємств». В межах програми запроваджено новий напрям – гранти на відновлення виробничих потужностей для переробних підприємств, які постраждали від збройної агресії росії. Тепер вони можуть отримати до 16 млн грн на закупівлю, доставку та монтаж обладнання.
У Чернігові поліцейські оперативно затримали грабіжника 14:10
Співробітники кримінальної поліції Чернігівського райуправління поліції «за гарячим слідом» встановили 35-річного чоловіка, причетного до відкритого заволодіння грошима пенсіонерки в Чернігові.
Рада ветеранів при Чернігівській ОДА: завершено прийом заяв 13:38
На Чернігівщині триває формування оновленого складу Ради ветеранів при обласній державній адміністрації.