Які порушення допускають замовники в публічних закупівлях в Чернігівській області. ВІДЕО
Громадський моніторинг виявив порушення у більше, ніж 150 публічних закупівлях, які здійснювались в Чернігівській області. Такі результати оприлюднили представники Центру політичних студій і аналітики.

15 жовтня відбулася презентація результатів громадського моніторингу публічних закупівель, який проводився Центром політичних студій та аналітики спільно з громадською організацією Центр “Ейдос”.
Моніторинг проводився протягом 2018-2019 років та включав в себе закупівілі, які оприлюднювали розпорядники бюджетних коштів в Чернігівській області за цей період. Основними інструментами, які використовували для здійснення моніторингу, були сайт системи “Прозоро”, публічний модуль аналітики bi.prozorro.org, а також аналітичний сервіс “Youcontrol”.
За словами представників організації, серед порушень, які були виявлені під час моніторингу найчастіше зустрічаються уникнення замовниками процедури відкритих торгів, коли замовники ділять предмет закупівлі на декілька допорогових частин (87 процедур).
Також серед частих порушень були відсутність специфікацій до оприлюднених договорів (16 закупівель), вимоги про оприлюднення цінової пропозиції учасника до початку аукціону у торгах з публікацією англійською мовою (14 закупівель), 13 закупівель містили неправомірні вимоги до учасниківпереможців торгів (наприклад, надати довідки щодо інформації, яка знаходиться у відкритих реєстрах і яку замовник відповідно до законодавства повинен перевіряти самостійно); 15 закупівлях мали порушення щодо складання форм документів ( не накладення електронного цифрового підпису, відсутність вказівок на джерело фінансування та порядок розрахунків, в 5 процедурах було виявлено неправильне визначення предмету закупівлі; в 2 закупівлях- замовники не вірно обрали процедуру закупівлі (процедура звітування замість “відкритих торгів”).
Крім того, було виявлено антиконкурентні узгоджені дії між учасниками закупівель харчування для шкіл та садочків в Козелецькому районі, коли учасники зареєструвались для участі в торгах лише для того, щоб забезпечити перемогу в тендері “потрібному” підприємству. Такі дії є порушенням законодавства.
По всім вищезазначеним порушенням представники організації зверталися до контролюючих органів з метою усунення порушень. Так до Північного територіального офісу Державної аудиторської служби було направлено 50 звернень, ще 15 звернень було надіслано безпосередньо самим замовникам, та 2 звернення щодо антиконкурентних дій учасників торгів направлено до Антимонопольного комітету України.
Не дивлячись на те, що ще на початку 2018 року набрав чинності Закон № 2265-19 «Про внесення змін до Закону України "Про публічні закупівлі" та деяких інших законів України щодо здійснення моніторингу закупівель» і Державна аудиторська служба та її територіальні органи отримали повноваження щодо моніторингу публічних закупівель на всіх стадіях, у 2018 році факти ДАСУ в Чернігівській області не проводила моніторинг закупівель, тож на звернення надіслані в цей період представники організації отримали формальні відписки. Але вже з 2019 року, коли ДАСУ почали активно здійснювати функцію моніторингу закупівель, на звернення отримано відповідну реакцію.
Так за результатом звернень до ДАСУ: 9 договорів було розірвано після проведеної перевірки, 11 закупівель було відмінено у зв'язку з неможливістю усунути порушення, по 9 закупівлям було внесено зміни до тендерної документації. Крім того 4 замовника самостійно внесли зміни до ТД в закупівлі після звернення до них.
Також після розгляду справи колегією Антимонопольного комітету щодо змови учасників торгів в Козелецькому районі при закупівлях харчування для шкіл та садочків було встановлено порушення законодавства та накладено на винних осіб адміністративний штраф.
Тож, проведення громадського моніторингу є однією з можливостей впливу на дотримання розпорядниками бюджетних коштів законодавства при проведенні публічних закупівель та можливостей зробити цей процес більш прозорим та ефективним.
Останні новини Чернігівщини
Сприяв незаконній порубці дерев у заповіднику: на Чернігівщині поліцейські скерували до суду справу посадовця лісгоспу, який спричинив державі мільйонних збитків 16:42
Слідчі поліції під процесуальним керівництвом Чернігівської обласної прокуратури завершили досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом неналежного виконання мешканцем Чернігівського району своїх посадових обов’язків, що сприяло незаконній порубці лісу в заповіднику. Збитки, завдані державі, сягають понад 13 мільйонів гривень.
Підготовка до зими, нова система оповіщення та відновлення житла — серед тем загальноміської наради 16:08
8 липня 2025 року під головуванням заступника Чернігівського міського голови Віктора Геращенка відбулася загальноміська нарада за участю керівників структурних підрозділів та комунальних підприємств Чернігівської міської ради.
Де робити, аби добре заробити? 15:34
Відповідь на це запитання знають у службі зайнятості. На початок липня у базі вакансій обласної служби зайнятості налічувалось близько двох тисяч пропозицій від роботодавців області. І серед них є ті, хто навіть у воєнний стан готовий платити працівникам високу заробітну плату. В ТОП-10 високооплачуваних вакансій регіону увійшли:
Найкраще знають математику: що відомо про результати учасників НТМ 15:09
В основних сесіях національного мультипредметного тесту на Чернігівщині взяли участь 7 259 осіб. Явка становить 93,2%.
Виробники переробної промисловості можуть отримати до 16 млн грн гранту на відновлення після обстрілів у межах політики програми «Зроблено в Україні» 14:43
Кабінет Міністрів України на засіданні 7 липня 2025 року затвердив нову редакцію Порядку реалізації програми «Гранти для переробних підприємств». В межах програми запроваджено новий напрям – гранти на відновлення виробничих потужностей для переробних підприємств, які постраждали від збройної агресії росії. Тепер вони можуть отримати до 16 млн грн на закупівлю, доставку та монтаж обладнання.