Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 13 липня, 00:24:55

У Чернігові змінено Правила приймання стічних вод

05.04.2019   09:48Агенцiя

У Чернігові прийняті нові Правила приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення міста Чернігова (надалі – Правила). Документ пройшов регуляторну процедуру і затверджений виконавчим комітетом міської ради 4 квітня.

Як проінформувала на засіданні виконкому начальник виробничо-технічного відділу КП «Чернігівводоканал» Світлана Ленько, починаючи з 2003 року (саме тоді затверджувалися попередні Правила) у Чернігові змінилися і стан очисних споруд, і склад стічних вод. Зокрема, у зв’язку з тим, що люди почали економити і споживання води зменшилося, стоки стали більш концентрованими та агресивними.

Тож у нових Правилах змінені вимоги по декількох показниках забруднень. Наприклад, по хлоридах та сульфатах нормативи збільшено (послаблення вимог), а по БСК5 та ХСК* – навпаки, зменшено (підвищення вимог). Також вдосконалюється порядок контролю за скидами.

Питання зміни тарифів на послугу з водовідведення Правилами не зачіпається. Проте, тут є інші важливі зміни.

Чіткі, та, мабуть, більш жорсткі вимоги прописані в Правилах для приймання рідких відходів від споживачів, які не приєднані до системи централізованого водовідведення міста Чернігова (це стосується як підприємств, так і населення Чернігова).

Всі вигрібні ями в місті мають бути тільки герметичними. Відповідно до Правил, улаштування, експлуатація водонепроникних вигрібних ям, септиків та збирання рідких відходів з об'єктів, які не приєднані до системи централізованого водовідведення міста Чернігова, повинно здійснюватися згідно з "Державними санітарними нормами та правилами утримання територій населених місць" затверджені наказом Міністерства охорони здоров'я України 17.03.2011 р. №145 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 5 квітня 2011 р. за №457/19195 та іншими нормативно-правовими актами, будівельними і санітарними нормами та правилами.

Це – загальноєвропейська практика, яка унеможливлює забруднення ґрунтових та артезіанських вод. На сьогоднішній день у більшості господарств вигрібні ями не є водонепроникними і через це всі нечистоти, проходячи в ґрунт, забруднюють ті запаси води, які є на території нашого міста.

Більш жорсткими стали вимоги для перевізників рідких побутових відходів. Відтепер перевезення рідких відходів від місця їхнього збору до зливальних станцій (пунктів) повинно здійснюватися виключно спеціально обладнаними для цього транспортними засобами (асенізаційними машинами), які унеможливлюють їх розливання та розпилення, а також забезпечують зручність під час їх завантаження та вивантаження. Це унеможливить скиди стічних вод поза межами станції зливу.

Проблема скидання стічних вод до дощової каналізації міста або у прилеглі водойми – загальновідома. Задля її вирішення Споживач або суб’єкт господарювання, який скидає рідкі відходи до системи централізованого водовідведення міста Чернігова через зливальні станції повинен укласти Договір про надання послуг з водовідведення з надавачем послуг з приймання рідких відходів від Споживачів. У разі не укладення договорів у Споживача завжди можна буде спитати, куди саме він діває свої стічні води. І це рішення має позитивно вплинути на екологічну безпеку Чернігова.

Після набирання чинності Правилами, надавачі послуг з приймання рідких відходів на зливальних станціях (пунктах) повинні розбавляти рідкі відходи водою у співвідношенні 1:1. Рідкі відходи після розбавлення водою на зливальних станціях (пунктах) повинні задовольняти вимогам до складу та властивостей стічних вод, що скидаються до системи централізованого водовідведення міста Чернігова, які викладені у додатку 3 Правил.

Відчутно Правила змінилися щодо підприємств, які скидають забруднені різними домішками стічні води в систему загальноміської каналізації.

Так, наприклад, тепер кожне підприємство має скидати стічні води до системи централізованого водовідведення міста Чернігова тільки через окремий випуск з обов'язковим облаштуванням контрольного колодязя, розташованого у місці, погодженому з Водоканалом. На сьогоднішній день деякі підприємства скидають стічні води до одного колодязя, що унеможливлює визначення гранично допустимих концентрацій (ГДК) по кожному підприємству окремо. Це дозволяло їм оспорювати рішення щодо нарахування платежів за перевищення ГДК.

Для великих підприємств з’явилася можливість (і це передбачено законодавством) сплачувати за перевищення ГДК менше - до 80% від оплати, яка встановлюється відповідно до Порядку визначення розміру плати. Для цього лише потрібно укласти додаткову угоду з Водоканалом, та сплачувати суми за перевищення ГДК не після проведення перевірок, які відбуваються, як правило, раз на квартал, а щомісячно.

Також у Правилах уперше з’явилася ще одна новація. У них тепер чітко зазначено, що не допускається скидання рідких стічних вод через зливальні станції (пункти) від Споживачів, на об’єктах яких здійснюються виробничі процеси, передбачені переліком виробничих процесів, при здійсненні яких Споживач повинен мати локальні очисні споруди для попереднього очищення стічних вод згідно з додатком 1 до Правил. Сьогодні підприємства міста і навіть області намагаються «утилізувати» агресивні відходи виробництва, скидаючи їх за копійки через станції зливу. В той же час витрати на очищення цих стоків лягають додатковим навантаженням на тарифи. Тобто, хтось отримує надприбутки за рахунок мешканців міста.

 Прийняті виконкомом Правила є позитивним кроком у напрямку екологічної безпеки нашого міста. Нові Правила набудуть чинності з дня їх оприлюднення в друкованому ЗМІ (орієнтовно – 11 квітня, газета «Чернігівські новини: Сім днів»).

 З повним текстом Правил можна ознайомитися після набрання ними чинності на сайті Чернігівської міської ради у розділі «Рішення виконкому» та на сайті КП «Чернігівводоканал» у розділі «Нормативна база» - «Рішення місцевих органів влади». Наразі текст правил розміщено на сайті Чернігівської міської ради у розділі «Проекти рішень виконкому».

Довідково

На сьогодні стан природних та  стічних вод в Україні значно погіршився. Це обумовлено розвитком науково-технічного прогресу та недбалим ставленням людини до оточуючого середовища. Існують методи, які дозволяють ідентифікувати забруднюючі речовини та визначити такі важливі характеристики води, як хімічне та біохімічне споживання кисню.

*Біохімічне споживання кисню (БСК5) - це кількість кисню в міліграмах, потрібна для окиснення органічних речовин, що містяться в 1 л води, аеробними бактеріями до СО2 і Н2О впродовж 5 діб без доступу повітря і світла.

Хімічне споживання кисню (ХСК) визначається як кількість кисню, яка необхідна для хімічного окислення в одиниці об’єму води органічних і мінеральних речовин. У природних водах ХСК обумовлено наявністю гумінових речовин, сірководню, сульфітів, заліза(II).

Було встановлено, що чим більше у воді органічних речовин, тим більше необхідно кисню для їх окиснення.


Прес-служба Чернігівської міської ради

Останні новини Чернігівщини

Поліція розслідує обставини смертельної ДТП у Ніжинському районі 16:12

11 липня близько 17-ї години до поліції надійшло повідомлення про те, що на трасі М-02 « Кіпті-Глухів-Бачівськ» поблизу Батурина сталася дорожньо-транспортна пригода, внаслідок якої загинула людина.

Підлітки зі Сновщини взяли участь у менторській програмі "Покоління Перемоги" 15:39

Досягати спільних цілей навчилися десятикласники та десятикласниці Сновської громади під час участі в менторській програмі «Покоління перемоги» від GoGlobal. Крім цього, надолужили прогалини зі шкільних предметів, удосконалили свої комунікаційні навички та підтягнули фінансову грамотність.

Майже мільярд гривень компенсацій: на Чернігівщині триває реалізація програми «єВідновлення» 15:15

Програма «єВідновлення», яка передбачає надання компенсації за пошкоджене та зруйноване житло, реалізується в області більше року. За цей час на Чернігівщині нараховано компенсацій на майже мільярд гривень.

Чотири ліцеї та 23 гімназії. У Чернігові перепрофілювали заклади загальної середньої освіти 14:33

Тобто, змінили тип шкіл та затвердили їхні статути у новій редакції. Відповідне рішення затверджене на 41-й (позачерговій) сесії Чернігівської міської ради VIIІ скликання 10 липня.

Чернігівські поліцейські розкрили крадіжку грошей з втраченої банківської картки 13:48

Оперативники Чернігівського райуправління поліції викрили зловмисницю, яка привласнила знайдену банківську картку, а потім викрала з неї 180 тисяч гривень.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини