Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Середа, 28 вересня, 13:40:43

У Чернігівській міській лікарні № 2 підписано майже 50 тисяч декларацій із пацієнтами – це 70% від можливого

05.01.2019   12:39

Медична реформа крокує швидкими темпами. Одним із пунктів масштабної трансформації медичної системи є вільний вибір свого сімейного лікаря та підписання з ним декларації на отримання медичної допомоги. Будь-яка новація – це завжди безліч пояснень. На найактуальніші питання відповідає заступник головного лікаря з поліклінічної роботи Чернігівської міської лікарні № 2 Інна Сорокіна.

− Для тих, хто до сьогодні залишається необізнаним у питаннях реформи: про які рівні надання медичної допомоги йдеться?
− Медична допомога поділяється на три рівні – первинну, вторинну та третинну. Первинна медицина – це педіатр, сімейний лікар і лікар-терапевт. Вони вирішують питання в межах своєї компетенції. Диплом сімейного лікаря передбачає ведення пацієнта від народження і до закінчення його перебування на землі; більш активне лікування патології інших сфер людського організму (неускладненої неврологічної, офтальмологічної, ЛОР-патології та іншіих). Сімейні лікарі нашої поліклініки складають дві третини від загального числа лікарів первинної ланки надання медичної допомоги. Вимога держави полягає в тому, що для отримання безкоштовного пакету послуг пацієнт має підписати декларацію із власноруч обраним сімейним лікарем або ж терапевтом. Спеціалізована медична допомога другого рівня може бути амбулаторною або ж стаціонарною за направленням лікаря первинної ланки. Чернігівська міська лікарня №2 має як первинну, так і вторинну ланки. Крім того, реформа передбачає заклади для надання реабілітаційної та хоспісної допомоги.
Медзаклади третинного рівня – це обласні медичні заклади та заклади республіканського значення, які надають спеціалізовану допомогу.

− Скільки осіб підписали декларацію із сімейними лікарями?
− На цей час у поліклінічному відділенні Чернігівської міської лікарні №2 підписано майже 50 тисяч декларацій із пацієнтами, які мешкають як на території, що обслуговується Чернігівською міською лікарнею, так і за її межами. Це майже 70% від тієї кількості пацієнтів, які закріплені за медичним закладом. Наші пацієнти – люди, що живуть і працюють у місті, та ті, хто працює в Чернігові, але зареєстрований за його межами. Особливо взимку спостерігається багато людей, хто підписав декларацію щодо отримання медичної допомоги сам, а також заохотив до обслуговування в нашій поліклініці своїх батьків. Ми цілком розуміємо таке рішення і завжди йдемо назустріч. Майже 600 декларацій підписано сімейними лікарями з батьками підлітків.

– Дехто вважає, що ті, хто не підписав декларацію до 1 січня, потраплять у так званий «червоний список» і будуть змушені сплачувати за послуги?
− На сьогодні «червоних списків» як таких не існує. Ті, хто підписав декларацію, умовно знаходяться в «зеленому списку». Всі інші – а наразі йдеться про 25 тисяч пацієнтів – умовно знаходяться в «червоному». Панікувати не слід: на пацієнтів із «червоного списку» йде державне фінансування. Отже, медична допомога надається на тих умовах, які в нас існують на сьогодні. На жаль, наші люди досить неорганізовані. Багато хто схаменувся лише наприкінці року. Лише тільки 28 грудня відбулося підписання 300 декларацій! У передсвяткові дні на потребу пацієнтів було залучено більшу кількість реєстраторів для оформлення декларацій. Хочу наголосити, що підписати декларацію з лікарем можна впродовж шести наступних місяців – аж до 1 липня.

– Чи прив’язана медицина сьогодні до реєстрації місця проживання?
− Реєстрація пацієнта на сьогодні не є головною умовою. Пацієнт має абсолютно вільний вибір лікаря. Лікар із пацієнтом самостійно домовляються, як вони будуть вибудовувати алгоритм взаємодії.


− Що потрібно для заповнення декларації?
− Для оформлення декларації треба прийти до поліклініки із паспортом, ідентифікаційним кодом та мобільним телефоном. Щоб уникнути шахрайства, на номер мобільного телефона пацієнта при реєстрації буде приходити спеціальний код. Після чого договір роздруковується у двох примірниках. Пацієнт повинен буде підписати два примірники декларації: один залишиться в нього, а другий – у поліклініці.
Щодо іноземних громадян – вони повинні мати при собі медичну страховку на термін перебування в нашій країні. Наша держава, як і будь-яка інша, гарантує надання термінової медичної допомоги іноземному пацієнтові безкоштовно.
Амбулаторна ж допомога не є терміновою. Як правило, стани здоров’я пацієнтів не потребують невідкладних дій щодо порятунку життя людини. У 70% – це планова допомога при хронічних хворобах.
Втім ніхто нікому ще жодного разу не відмовив у наданні будь-якої медичної допомоги.

− Як змінити сімейного лікаря після дати N, якщо він, наприклад, не сподобався?
– Якщо в пацієнта із лікарем існують якісь розбіжності щодо наданої послуги, він має про це зазначити лікарю. Після цього слід визначитися з іншим лікарем і вже потім звернутися до медичних реєстраторів, які приймають у кабінеті №208 та конференц-залі поліклініки. Окрім цього, декларацію може оформити медична сестра новообраного вами лікаря. Жодних проблем щодо переукладання декларації не виникало. Ми поважаємо ваш вибір. Втім треба чітко усвідомлювати, що кількість пацієнтів, яких будь-то сімейний лікар або ж терапевт може обслуговувати, регламентована державою.

− Про яку кількість йде мова?
−Для сімейного лікаря – 1800 пацієнтів, для терапевта – 2000. На цей час 14 лікарів вже дійшли цієї межі.

– Які безоплатні послуги на сьогодні надає сімейний лікар?
− До списку входять послуги, які надають лікарі первинної медичної допомоги: вимірювання АТ, ваги, зросту; консультація зі здорового способу життя та інше… А також базові аналізи та дослідження. Із повним переліком можна ознайомитися як на сайті МОЗ України, так і в поліклінічному відділенні. Інформація викладена у формі легкозрозумілої інфографіки. Зокрема, безкоштовно можна зробити ЕКГ, загальний аналіз крові, сечі, перевірити рівень холестерину, глюкози у крові. Швидкі тести допоможуть виявити ВІЛ-інфекцію, вірусни гепатити, перевірити рівень тропоніну в крові. Кожен із цих аналізів чи досліджень можна пройти у вашого лікаря або за його призначенням. До важкохворих прийде медична сестра та зробить забір крові або ЕКГ вдома.

− Як часто можна змінювати сімейного лікаря впродовж року?
− У будь-який момент пацієнт може змінити лікаря й підписати нову декларацію. Як приклад: скажімо, пацієнт – студент. Він може підписати декларацію на термін навчання – на 8 місяців – у будь-якій поліклініці міста. По закінченні терміну навчання студент може укласти нову декларацію з лікарем за місцем проживання в районі області. Повернувся навчатися до Чернігова – знову може укласти декларацію на обслуговування. На сьогодні є категорія пацієнтів, яка за певних причин змінила свого сімейного лікаря вже тричі.

−Як бути, якщо сімейний лікар піде у відпустку або з інших причин буде відсутній?
– На офіційному сайті Чернігівської міської лікарні №2, а також на сторінці медзакладу в соціальній мережі «Фейсбук» постійно оприлюднюється інформація щодо відсутності лікарів та тих, хто може їх замінити. Інформація оновлюється щоп’ятниці. Більш того, якщо лікар відсутній, пацієнтові пропонується два лікарі на вибір.

– На яких підставах лікар може відмовити пацієнтові? Чи були такі випадки?
− Якщо лікар рекомендує, а пацієнт не виконує призначень – це привід розірвати декларацію. На жаль, є такі пацієнти, котрі не хочуть виконувати рекомендації лікаря. Прикро, але є така категорія населення, яка взагалі не звертається за медичною допомогою. До лікарні вони попадають вже у вкрай важкому стані, коли це питання вже не в компетенції сімейного лікаря. На цю категорію ми вплинути не можемо. Тому вкотре закликаємо до свідомості таких людей.

− З якими проблемами ви стикаєтеся найчастіше при підписанні декларацій?
– У нас багато виникає проблемних ситуацій, коли пацієнти влітку підписували свої декларації в районах. При цьому вносили номер телефону фельдшера, комбінацію цифр телефону якого на сьогодні не в змозі пригадати. Переробити таку декларацію досить складно технічно, навіть попри те, що програми з урахуванням цих нюансів постійно вдосконалюються. “Завдяки” своїм же помилкам пацієнт змушений знову надавати пакет відсканованих документів. За зрозумілих причин укладання декларації відтерміновується в часі. Втім ми активно працюємо над подоланням цієї проблеми.

– Як обслуговуватимуться люди, які не уклали угоди навіть після 1 липня? Чи не будуть це оплачувані послуги?

– Без первинної медичної допомоги ніхто не залишиться. Пацієнт, який не задекларував свою потребу на медичне обслуговування, звертатиметься до чергового лікаря. Втім варто знати, що з 1 липня за кожен візит до чергового лікаря, можливо, доведеться заплатити. Наразі державою обраховуються розцінки.

– Якою є оплата лікарів, які, скажімо, набрали найбільшу та найменшу кількість пацієнтів? Це суттєва різниця?
− За одну людину Національна служба здоров'я України (НСЗУ) передбачає 370 гривень на рік. При цьому терапевт повинен підписати декларації максимум з 2000 пацієнтами, сімейний лікар – з 1800. Тобто за базовим тарифом за 2000 пацієнтів передбачатиметься 740 тис. грн. Лікарня, у якій працює лікар первинки, з цієї суми вирахує податки, комунальні послуги, зарплату медсестри, санітарки, функціонування медичної інформаційної системи тощо. На ці гроші купують миючі деззасоби, оснащення, реактиви, препарати невідкладної допомоги, паливо для медичного транспорту тощо. Лікарю залишиться на зарплату до 19 тисяч гривень на місяць, сестрі медичній – біля 6-7 тисяч. Але підкреслюю: це за умови, що лікар має необхідну кількість пацієнтів. За пацієнтів, які хворіють частіше – діти й літні люди, НСЗУ перераховує більше. Існує постанова з коригуючими коефіцієнтами, які залежать від віку людини. Тому 370 гривень – це базовий тариф. Найбільший коефіцієнт встановлено за медобслуговування дітей у віці від нуля і до п'яти років – він дорівнює 4. Тобто НСЗУ направляє 1480 гривень на рік за кожну дитину, батьки якої підпишуть декларацію. Для дітей від шести і до 17 років коефіцієнт становить 2,2, або ж 814 грн на рік. Пацієнти віком 40−64 роки − це 444 гривні на рік при коефіцієнті 1,2. За людей старших за 65 років – 740 грн. Для гірських регіонів додатково застосовуватиметься коефіцієнт 1,25. За пацієнтів, які не підпишуть декларацію з лікарем медзакладу, до якого вони були прикріплені до реформи, лікарня отримає 120 гривень на рік без коригувальних коефіцієнтів. Це тимчасова ставка, поки всі українці не підпишуть декларації. Україна перейде на нову систему фінансування медицини з 2020 року. Платитиме і контролюватиме якість медпослуг Національна служба охорони здоров'я.

– Вже відомо, що у 2019 році сімейний лікар матиме право підписати більше декларацій, аніж рекомендовано. Чи отримують сьогодні якісь преференції або ж, навпаки, існують стримуючі важелі від держави щодо тих лікарів, які вже набрали більшу за норму кількість пацієнтів?
− Дійсно, у 2019 році сімейні лікарі й терапевти зможуть набирати більше пацієнтів. Якщо кількість пацієнтів за деклараціями в лікаря первинної медичної допомоги перевищує рекомендований ліміт до 10%, обслуговування цих пацієнтів буде сплачено за тарифом 370 грн/рік на людину, без застосування вікових коефіцієнтів, про що ми говорили вище.
У нашій поліклініці існує дефіцит лікарів первинної ланки, який на сьогодні складає 30%. Щоби наші пацієнти не залишилися без медичної допомоги першого рівня, нам довелося мобілізувати всі можливості. Ми залучили до питання всіх вузьких фахівців, хто, окрім спеціалізації, має ще й терапевтичний фах. Додатково укладають декларації з пацієнтами кардіологи, пульмонологи, інші фахівці. Це актуально для людини похилого віку, яка отримує в одній особі і сімейного лікаря, і, наприклад, кардіолога. Втім навіть залучена категорія лікарів не покриє проблему кількості звернень. Тому для деяких пацієнтів виникне проблема в майбутньому. Прогнозовано в лютому ситуація буде напруженою: більшість лікарів вже набрали необхідну кількість пацієнтів, втім завжди знайдуться люди, які матимуть бажання звернутися саме до певного лікаря, а можливості потрапити будуть обмежені.

− Хто ці лікарі, що набрали найбільшу кількість пацієнтів у медичному закладі?
− У поліклініці нараховується вже чотирнадцять лікарів, які набрали свою норму. Є лікарі, які набрали більше пацієнтів і зробили це до жовтня. Це ті фахівці, які користуються авторитетом серед пацієнтів. Серед них – Красюк Ольга Іванівна, Юльчиєва Світлана Іванівна, Мохонько Андрій Володимирович. Набрала велику кількість пацієнтів Сусло Наталія Володимирівна, яка щойно вийшла з декретної відпустки. Люди чекали на неї. Добре себе зарекомендувала Левченко Олена Василівна, яка вже добирає встановлену межу. Основна частина лікарського складу теж активно вирішує питання.

– Як складаються відносини між сімейними лікарями, адже реформа спонукає до конкуренції?
− Дійсно, конкуренція між лікарями щодня зростає. І це нормальна практика. Якщо ти пропрацював більше 25 років, маєш величезний досвід, втім за останніх 9 місяців не набрав потрібну кількість пацієнт, то це багато про що свідчить… Вкрай радіємо за молодих перспективних сімейних лікарів, які, можливо, в силу своїх літ не мають великого досвіду, проте всією душею вболівають за свого пацієнта, розвиваються, постійно удосконалюють свої знання, користуються повагою пацієнтів.

− На Вашу думку, чи покращилось державне забезпечення лікарів?
− Вважаю, що покращилось. Тієї кількості коштів, яку отримала поліклініка за останній рік, в неї не було ніколи. А я в амбулаторній практиці майже 40 років, тож є з чим порівнювати. Лікарі з впровадженням медичної реформи почали нарешті отримувати гідну оплату своєї праці. Прикро визнавати, але реформа прийшла запізно. Ми втратили дуже багато часу. Молодь у державну медицину не йде. Молоді лікарі здебільшого залишаються в Києві, йдуть у приватні медичні заклади, фармацевтичні компанії, їдуть працювати за кордон. Підготувати фахівців Чернігівщина теж не може, адже в області відсутній медичний заклад. А отже область – особливо чернігівська первинка – відчуває дефіцит лікарів. Втім маємо надію, що ситуація поступово, але буде змінюватись лише на краще. Чим більше якісних сучасних послуг, кожна з яких буде мати свою вартість, буде надавати лікарня, тим більше грошей вона заробить. А отже можна говорити про нівелювання системи благодійних внесків, на яку змушені в умовах недостатнього державного фінансування йти медичні заклади.

– Як потрапити до лікаря вторинної ланки?
− Перспективно звернення до лікарів-спеціалістів, призначених сімейним лікарем, будуть оплачуватися Національною службою здоров'я України. Держава також оплачуватиме візити без направлення до гінеколога та психіатра. Фінансування вторинної і третинної ланки за новою моделлю розпочинається у 2019 році в Полтаві і буде вводитися поступово з 2020 року. Якщо пацієнт звертається до лікарів-спеціалістів за власним бажанням, він самостійно має сплатити за цей візит. Вже оприлюднені проекти наказів, де вводиться реформування вторинної ланки, там же прописані послуги й зазначена вартість, наприклад, ультразвукового дослідження, ендоскопічного дослідження, якщо не направляє сімейний лікар.

Останні новини Чернігівщини

У Михайло-Коцюбинській територіальній громаді на Чернігівщині запрацювала поліцейська станція 09:42

27 вересня у селищі Михайло-Коцюбинське відкрили поліцейську станцію.

У Чернігові вшанували пам'ять загиблих захисників України 09:35

Чернігівський міський голова Владислав Атрошенко разом із родинами загиблих військовослужбовців у російсько-українській війні вшанували пам'ять наших захисників і захисниць, які віддали своє життя за незалежну Україну.

Влада робить усе можливе для повернення полонених — уповноважена Президента з питань забезпечення прав захисників України у Чернігові

Влада робить усе можливе для повернення полонених — уповноважена Президента з питань забезпечення прав захисників України у Чернігові 09:28

У період із лютого по вересень цього року правоохоронними органами Чернігівської області зареєстровані кримінальні провадження за фактами безвісного зникнення 193 військовослужбовців та представників інших воєнізованих формувань України.

Шевченківці на «Вересневих самоцвітах» у місті Кропивницький

Шевченківці на «Вересневих самоцвітах» у місті Кропивницький 09:24

Історія творчих контактів Чернігівського драмтеатру ім. Т.Г.Шевченка з Кіровоградщиною має глибоке коріння. В далекому 1926 р. у м. Зінов’євськ (колишній Єлисаветград, нині Кропивницький) на базі будинку культури заводу «Червона зірка» був створений Робітничо-селянський український пересувний драматичний театр імені Т.Г. Шевченка, який у 1933 р. за наказом Наркомпросу направили для обслуговування населення новоутвореної Чернігівської області.

Топ-10 актуальних високооплачуваних вакансій на Чернігівщині

Топ-10 актуальних високооплачуваних вакансій на Чернігівщині 09:21

Шукаєте роботу з високим заробітком? У базі вакансій обласної служби зайнятості є й високооплачувані.