Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Четвер, 20 червня, 16:29:03

Комунальники показали технічний стан гідроспоруд на річці Стрижень у Чернігові

29.09.2018   10:27

Стрижень відноситься до малих річок. Довжина його 32 км, басейн водозбірної площі 158 кв. км. Перепад відміток від устя до витоку – 45 м. Початок річка бере біля села Осняки в Ріпкинському районі. А впадає, як усім відомо, в р.Десну – гирло р.Стрижень знаходиться в районі вул. Берегової в м. Чернігові. По Чернігову протяжність р. Стрижень – 8,25 км.

На річці розташовані три штучно зроблені водойми. Перша – на вул.Береговій, друга – на вул.Героїв Чорнобиля і третя – на вул.Єськова. Площа водойми на вул.Береговій – 7,4 га, обсяг зарегульованої там води – 255,8 тис. куб. м. На Героїв Чорнобиля площа водойми 17,9 га, обсяг зарегульованої води – 346 тис. кубометрів. На вул.Єськова – 17,4 га, 354 тис. куб. м.

Що зроблено по річці Стрижень?

У 2007 році київським інститутом «Укрводпроект» виготовлений паспорт р. Стрижень, що включає геологічні і гідрологічні. Замовником паспорту виступало Деснянське басейнове управління.

У 2010 році розроблені техніко-економічні показники екологічного покращення р. Стрижень у межах м.Чернігова. Замовник – Управління ЖКГ Чернігівської міської ради. І на підставі цього почалися розробки проектів реконструкції гідроспоруд.

На сьогоднішній день проведені – починаючи від гирла – реконструкція шахтних водоскидів на вул.Береговій, на вул.Героїв Чорнобиля і  Єськова. Це дає змогу регулювати рівні води в наших водоймах.

Про це 27 вересня розповів під час прес-туру на гідроспоруди розповів журналістам головний інженер проектів з реконструкції шахтних водоскидів на р.Стрижень, директор ТОВ «Водпроект-Чернігів» Анатолій Клименко.

Шахтний водоскид – це бетонна споруда, яка воду запускає через верх, переливом через шахту. Це називається форсований рівень – те, що переливається всередину водоскиду. Рівень по верхньому краю бетонного колодязя називається «зарегульованим» або «нормальним четвертим рівнем».

- Під час реконструкції до вже існуючих шахтних водоскидів прибудували виносні шахти. Це камери затворів. Тепер є змога скидати воду придонну, яка найбільш забруднена, замулена, застоюється, - через ці донні водовипуски, які прямо з’єднані з водовипускними трубами. А також - регулювати рівень нижче «нормального четвертого, - пояснив Анатолій Клименко, - От уявіть, що у вас ванна, яка не має нижньої зливної пробки – отаке в нас тут було зроблено.  Донні водовипуски були передбачені, але знаходилися в непридатному стані і просто не працювали.

Донні водовипуски мають розміри метр на метр, їх один або два (на кожній дамбі по-різному).

З історії: усі три гідроспоруди побудовані в 60-70-ті роки, проектантами були київські інститути. Першою будувалася та, що на вул. Єськова.

- До реконструкції в самих шахтах придонні затвори були, але непридатні для експлуатації. Вони заіржавіли, протікали – тому були давно заварені й закидані мішками для утримання води. Відновити їх було неможливо, ситуація була напіваварійна, - вважає Анатолій Клименко. – Тому й було прийняте рішення про прибудову додаткових виносних шахт з новими затворами. Тепер затвори на всіх трьох гідроспорудах є (для надійності їх мінімум 2, щоб другий був резервним, коли перший, наприклад, буде на ремонті).

Журналістам продемонстрували, що затвор дійсно справний: відкривається і закривається.

- Як можна переконатися кожному, гідроспоруди працюють, водне дзеркало водойм чисте, - звертає увагу працівник КП АТП 2528, яке зараз обслуговує гідроспоруди. – Санітарна очистка, тобто випуск застоялої води, проводиться восени і навесні. А самі гідроспоруди від нанесеного туди водою сміття чистяться по мірі необхідності. Підпливають на човні і дістають.

- Іноді деякі люди питають, чи не забруднить випуск придонної води Десну? Але в ній обсяг води набагато більший, тому навіть безпосередньо під час випуску вже через 100 метрів усе розбавляється, - пояснює Анатолій Клименко. -На сьогоднішній день у «Водпроект Чернігів» замовлено управлінням ЖКГ розробити заходи по регулюванню цих водойм. До Нового року буде розроблена спеціальна методика з регулювання рівня водойм щоби можна було підтримувати їх санітарний стан і передбачати пропуск повеней. Що дасть змогу пропустити повені? Хоч річка й невеличка, але її загальні обсяги води бувають значні.  Оці споруди за міцністю розраховані на пропуск максимальної повені раз на сто років. Паводок у цьому році – не максимальний з теоретично можливих, для спеціаліста він був трошки вище середньої повені. А ці споруди розраховані й на більші, вони їх витримають. Навіть ця весна показала: так, було навантаження, але споруди витримали без ушкоджень», - додав він.


Прес-служба Чернігівської міської ради

Останні новини Чернігівщини

Регіональний офіс «Зроблено в Україні»: консультації фахівців 15:08

Одним із перших відвідувачів офісу «Зроблено в Україні» був Євген Смага - ветеран, який під час оборони Чернігова отримав важке поранення

Для ветеранів та їхніх родин стартує набір на безоплатне навчання в ІТ-сфері 15:06

Ветерани й ветеранки, а також військові та їхні родини можуть пройти безоплатний курс "Основи роботи з базами даних", який є спільним проєктом Українського ветеранського фонду, Lobby X та ІТ-компанії SoftServe.

Києву заборонили передавати Чернігову 25 млн грн на фортифікації. Попри це, оборона нашого міста все ж буде посилена 15:01

Міністерство фінансів України не погодило міжбюджетний трансферт, яким Київська міська рада мала передати Чернігову кошти на зміцнення та розбудову фортифікаційних споруд довкола міста. Про це повідомляє в.о. міського голови Чернігова Олександр Ломако у відео-зверненні до чернігівців, в якому йдеться, що попри таке рішення заплановані роботи все ж будуть виконані.

Жінка втратила 181 тисячу гривень: поліція застерігає громадян від шахраїв 14:58

Поліцейські закликають мешканців Чернігівщини не передавати стороннім особам жодних відомостей про свої банківські картки та уникати операцій з переказу грошей на невідомі рахунки. Представляючись співробітниками банків, шахраї випитують у потерпілих секретні дані та можуть отримати доступ до ваших рахунків.

У Ніжинському районі поліцейські затримали наркоторгівця, який збував психотропні речовини

У Ніжинському районі поліцейські затримали наркоторгівця, який збував психотропні речовини 14:56

Співробітники відділення № 3 (м. Борзна) Ніжинського райуправління поліції встановили, що 31-річний місцевий мешканець періодично збуває охочим землякам психотропні речовини власного виготовлення. Наркодилера затримано в порядку статті 208 Кримінального процесуального кодексу України.