Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Понеділок, 5 грудня, 17:37:03

Не втратити землі: як фермери Чернігівщини відстоюють право працювати

14.08.2018   14:14

Українські фермери сплачують податки, оренду за ділянки, забезпечують людей робочими місцями. Однак у різних регіонах України час від часу виникають конфлікти, що можуть заблокувати роботу сільськогосподарських підприємств. Цього разу на сполох б’ють фермери Чернігівщини.

У Бахмацькому районі вони самотужки виявили схему, мета якої – розірвати угоди на оренду земельних ділянок, котрі фермери укладали із державою. Місцева прокуратура таємно проводить перевірки, щоб знайти підстави розірвати ці угоди. Про позови фермер дізнається вже тоді, коли справа вже лежить у суді.


У чому суть справи?

Сьогодні за однією схемою постраждали щонайменше два фермери району. Так, у 2017 році земельну ділянку, орендовану у держави, втратив Іван Давидок. Апеляційний суд розірвав договір про оренду 22,4 гектарів.


“Я два роки користувався землею, розкорчовував, сіяв. Всі документи зробив, договір заключив. Та його розірвали, а землі віддали іншим людям. Касаційний суд досі не розглядає цю справу, а Держгеокадастр на цю ділянку оформив вже 12 людей. Роздали приватним особам по два гектари”, – розповідає Давидок.

А нещодавно Бахмацька місцева прокуратура сформувала позов проти ще одного фермера – Бориса Собори. Суд просять визнати недійсними договори на оренду майже 45 гектарів землі.

Так, посилаючись на судову практику, а саме на постанову Верховного Суду України, прокуратура стверджує, що ці ділянки повинен був брати не громадянин, а юридична особа, тобто фермерське господарство. І зробити це треба було обов’язково через аукціон.

Прокуратура аргументує це тим, що на момент отримання в користування земельних ділянок підприємець вже отримував ділянки без проведення земельних торгів.

За статтею 134 Земельного кодексу, передача в оренду земель держвласності здійснюється виключно шляхом проведення аукціонів, крім випадків встановлених частиною другою та третьою цієї статті кодексу. Зокрема, торги не проводяться при передачі землі громадянам для ведення фермерського господарства.

Проаналізувавши цю норму законодавства, у прокуратурі дійшли висновку, що фермерське господарство після держреєстрації має право отримати додаткові земельні ділянки виключно як юридична особа, а не як громадянин. Однак ділянки, договір оренди яких просять розірвати, Собора отримав саме як громадянин для створення нового господарства, а не для розширення раніше створеного.

Землею фермер користувався уже два роки, сплачував всі необхідні платежі державі, і жодних претензій не було. Тим паче, договір про оренду укладали на підставі законних дозволів, які він отримав від Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області у 2016 році. Фермери вважають: підстави надумали, щоб забрати землю та знищити фермерство як клас.

“Наша прокуратура подає позов на обласне управління Держгеокадастру про визнання наказів недійсними. Фермер залишається без земельних ділянок, хоч і виконав всі необхідні для отримання умови. Ми проходили всі процедури. Всі договори підписували в Держгеокадастрі. Прийшов час, і почали просто віджимати землі”, – каже Борис Собора.

Сільськогосподарські підприємці впевнені, якщо у таких випадках мовчати, а прокуратура виграє черговий суд, без землі по черзі залишаться всі.


Перевірки фермерів проводять таємно. Чому

Тож районом прокотилася хвиля “дивних” перевірок, які ініціював керівник місцевої прокуратури Федір Котченко. Шукає, за що можна зачепитися, щоб потім розірвати договір на оренду землі.

Так, справу фермера Собори він “досліджував” кілька місяців. А коли позов треба було подавати в область, прокурор пішов на тиждень у відпустку, а замість себе поставив виконувача обов’язків. Останній і підписав позовну заяву.

Крім того, районна прокуратура таємно перевіряє договори земельних ділянок навіть між фермером та його братом, сестрою, племінницею та невісткою.

Фермери впевнені, що у таких перевірках чітко видно корупційну складову та замовний характер. А дії керівника районної прокуратури Федора Котченка просять визнати недопустимими та зупинити замовні перевірки договорів. Офіційні звернення щодо цього готують до генерального прокурора Юрія Луценка та прем’єр-міністра Володимира Гройсмана.


Як фермери вирішили із цим боротися?

За офіційними даними, у районі працюють 52 сільськогосподарських підприємця. Для того, щоб зберегти свої землі та продовжувати там працювати, люди вирішили згуртуватися і спробувати подолати проблему разом.

Щоб дізнатися, що за “дивні” перевірки проводять щодо їхніх договорів, фермери звернулися за роз’ясненням до місцевої прокуратури, відділу Держгеокадастру та адміністрації. Аби висловити свою позицію, провели збори.

Щоправда, представники прокуратури на запрошення не з’явилися, а у Держгеокадастрі пояснили: не можуть відмовити у запиті на інформацію, яка необхідна для перевірки.

У районній адміністрації запропонували створити таку собі Спілку фермерів, за допомогою якої люди змогли б відстоювати свої права разом. Юридично оформлять її як громадську організацію “Асоція фермерів та приватних землевласників Бахмацького району”.

Розраховують, що новостворена організація зможе захищати свої інтереси, зокрема, і в суді. А ще представники місцевої влади пообіцяли, що інформуватимуть голову Асоціації про проведення будь-яких перевірок документів.

Самі ж фермери впевнені, якщо не згуртуються, їх “ніхто не захистить”.


http://www.coop-union.org.ua/?p=8921

Останні новини Чернігівщини

4 грудня - цей день в Україні та в світі

4 грудня - цей день в Україні та в світі 11:34

ДЕНЬ 284 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 284 RUSSIAN AGRESSION

Чернігівщина повертається до графіків відключення електроенергії «чотири через чотири»

Чернігівщина повертається до графіків відключення електроенергії «чотири через чотири» 17:30

Від сьогодні АТ «Чернігівобленерго» знову запровадило графіки погодинних відключень електроенергії «чотири через чотири»

На Чернігівщині за тиждень госпіталізовано 57 осіб з COVID-19

На Чернігівщині за тиждень госпіталізовано 57 осіб з COVID-19 17:28

За даними Управління охорони здоров’я Чернігівської ОВА, станом на 2 грудня в області зареєстровано 964 активних випадки коронавірусної хвороби.

3 грудня - цей день в Україні та в світі

3 грудня - цей день в Україні та в світі 17:22

ДЕНЬ 283 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 283 RUSSIAN AGRESSION

За втручання прокуратури до спеціального фонду охорони навколишнього природного середовища стягнуто майже 1,5 млн. грн.

За втручання прокуратури до спеціального фонду охорони навколишнього природного середовища стягнуто майже 1,5 млн. грн. 17:20

Рішенням Господарського суду Чернігівської області від 30.11.2022 задоволено позов прокурора та зобов’язано постійного лісокористувача відшкодувати майже 1,5 млн. грн шкоди,

АНОНСИ ПОДІЙ