Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Середа, 8 лютого, 10:21:06

Стрижень - одна з основних складових екологічної рівноваги Чернігова

12.07.2012   10:10Агенцiя

На сьогодні ситуація з річкою Стрижень, що протікає містом, викликає особливу турботу екологів та всієї громадськості.

р. Стрижень

р. Стрижень

З метою поліпшення екологічного стану р. Стрижень, що протікає в межах м. Чернігова, на замовлення Чернігівської обласної організації Українського товариства охорони природи, держпідприємством “Водземпроект” ВАТ ЧПВІ “Чернігівводпроект” розроблений проект землеустрою щодо встановлення меж прибережної захисної смуги (ПЗС) ріки.

Технічні рішення, що передбачаються даним проектом, з урахуванням причин незадовільного стану р. Стрижень, направлені на досягнення максимального ефекту у вирішенні поставленого завдання. Головною метою встановлення ПЗС р. Стрижень є обмеженої господарської діяльності, недопущення забудови в її межах.

Зауваження Держуправління охорони навколишнього природного середовища в області до даного проекту щодо дотримання природоохоронних вимог були враховані розробником проекту, а саме збільшені розміри ПЗС; надана інформація щодо здійснення відповідними органами правомірності користування вже існуючих земельних ділянок в межах нормативної прибережної смуги.

Відповідно до чинного законодавства, а саме ст. 88 Водного кодексу України та ст. 60 Земельного кодексу України, проектом землеустрою встановлено прибережну захисну смугу у межах існуючого населеного пункту з урахуванням конкретних умов, що склалися.

Відповідно до ДБН-95** “Містобудування. Планування та забудова міських і сільських поселень”, у межах існуючого населеного пункту з урахуванням конкретних умов, що склалися, проектом землеустрою встановлено зону заборони будівництва.

В січні 2010 р. Держуправлінням проведено консультації з громадськістю щодо вирішення проблем з благоустрою річки Стрижень у м. Чернігові, проекту землеустрою щодо встановлення меж прибережної захисної смуги, за участю представників управління житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради, ДП “Чернігівводпроект”, обласної організації Українського товариства охорони природи.

Відповідно до положень Орхуської конвенції “Про доступ до інформації, участь громадськості в процесі прийняття рішень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля” для врахування громадських інтересів проект також мав обговорення на прес-конференції в Орхуському центрі при Держуправлінні в грудні 2010 р. (питання: виконання робіт, передбачених Техніко-економічним обґрунтуванням (ТЕО) “Поліпшення екологічного стану р. Стрижень в м. Чернігові”, в т. ч. встановлення прибережних захисних смуг вздовж річки). В прес-конференції брали участь представники міської ради, ДП “Водземпроект” ВАТ ЧПВІ “Чернігівводпроект”, Держекоінспекції в Чернігівській області, Деснянського басейнового управління водних ресурсів, громадських організацій, регіональних мас-медіа.

Захід висвітлювався в місцевих ЗМІ, на сайті Держуправління, зауважень та пропозицій від громадськості після цього до Держуправління не надходило.
Для врахування думки громадськості, проект обговорювався на засіданні Громадської ради при Держуправлінні.

Виділення коштів з обласного природоохоронного фонду на поліпшення екологічного стану р. Стрижень в м. Чернігів розглядалось облдержадміністрацією, депутатами обласного рівня на засіданнях постійних комісій обласної ради та затверджувалось на відповідній сесії.

На сьогодні ситуація з річкою Стрижень, що протікає містом, викликає особливу турботу екологів та всієї громадськості. Техніко-економічним обгрунтуванням “Поліпшення екологічного стану р. Стрижень в м. Чернігові”, виконаним організацією, що має належне ліцензування на проведення відповідних робіт (ДП “Водземпроект” ВАТ ЧПВІ “Чернігівводпроект”), визнано найбільш небезпечні чинники забруднення ріки – скиди неочищених дощових вод з території міста, різноманітне побутове сміття, викинуте мешканцями міста в яри і саму річку, втрати в мережах господарсько-побутової каналізації. ТЕО розроблено комплекс заходів, які повинні усунути причини незадовільного стану р. Стрижень.

Основним першочерговим заходом по оздоровленню р. Стрижень залишається розвиток мережі зливової каналізації та будівництво очисних споруд для очистки зливових стоків. Без вирішення цього основного питання повне оздоровлення р. Стрижень неможливе. При проектуванні прибережної захисної смуги передбачені площадки для будівництва очисних споруд зливової каналізації в районі вулиць Київська та Героїв Чорнобиля. На даний час послідовність проведення робіт, яка передбачена ТЕО, не витримується.

Довідково: Прибережні захисні смуги, відповідно до ст. 88, 89 Водного кодексу України та ст. 61 Земельного кодексу України, у межах існуючих населених пунктів встановлюються з урахуванням містобудівної документації, є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності, а їх встановлення відноситься до природоохоронних заходів.

Відповідно до ст.87 Водного кодексу виконавчі комітети місцевих Рад зобов’язані доводити до відома населення, всіх заінтересованих організацій рішення щодо меж водоохоронних зон і прибережних захисних смуг, а також водоохоронного режиму, який діє на цих територіях.


Відділ комплексного управління природоохоронної діяльності
Держуправління охорони навколишнього природного середовища
в Чернігівській області

Останні новини Чернігівщини

Чернігівські легкоатлети здобули три нагороди чемпіонату України з легкої атлетики у приміщенні серед юнаків та дівчат 10:15

Четверте загальнокомандне місце виборола команда Чернігівської області на чемпіонаті України з легкої атлетики у приміщенні серед юнаків та дівчат 2006-2007 рр.н., який проходив з 02 до 05 лютого 2023 року у м. Києві

У Броварах відбулись змагання Київської області з грепплінг: 9 медалів здобули Чернігівські спортсмени 10:12

У період з 04 до 05 лютого в місті Бровари відбувся чемпіонат Київської області з греплінгу.

 Міжнародний медичний корпус розглядає проєкти відновлення медзакладів області

Міжнародний медичний корпус розглядає проєкти відновлення медзакладів області 09:58

Наприкінці минулого тижня представники Міжнародного медичного корпусу (ММК) відвідали обласну лікарню, де за кошти організації відремонтовано приміщення фтизіатричного відділення. На цьому ММК зупинятися не збирається: варіанти подальшої співпраці медична координаторка в Україні Мішель Гоннет та координатор в Чернігівській області Ендрю Раян обговорили із заступницею начальника ОВА Жанною Шерстюк і начальником Управління охорони здоров’я ОВА Андрієм Лінником.

Надзвичайні ситуації та основні небезпечні події, які зареєстровані в області за минулу добу

Надзвичайні ситуації та основні небезпечні події, які зареєстровані в області за минулу добу 09:53

Протягом минулої доби зареєстровано 4 небезпечних події, а саме: 4 пожежі.

Схема із житлом для сироти з Ічнянщини: замість міської чи приміської квартири - хата у глухому селі 09:20

Щорічно з державного бюджету надаються субвенції місцевим бюджетам для придбання житла сиротам та дітям, позбавлених батьківського піклування. У 2021 році Чернігівщина отримала для сиріт понад 30 мільйон гривень.