Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Четвер, 25 квітня, 00:56:05

Як зміна клімату впливає на довкілля Чернігівщини

19.05.2018   09:48Агенцiя

Про це йшла мова на засіданні круглого столу, який відбувся 17 травня,в Департаменті агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів Чернігівської облдержадміністрації.

У заході взяли участь представники обласних служб і підрозділів, науковці та громадськість.

Як зазначив в.о. директора Департаменту екології та природних ресурсів ОДА Василь Новак, глобальна зміна клімату – одна з найактуальніших екологічних проблем, які стоять перед людством. Основною причиною зміни клімату є використання викопного палива та неефективне споживання енергії, що виробляється. Парникові гази, що утворюються внаслідок діяльності людини, викликають посилення парникового ефекту. Надмірна кількість газів, які формуються в результаті діяльності ТЕЦ, транспорту, сільського господарства, промисловості, а також лісових пожеж, утримують сонячне тепло в нижніх шарах атмосфери, не даючи йому повертатись до космосу.

На Чернігівщині середньорічна температура повітря за останні 10 років склала 8,4 градуса, що на 1,1 вище норми, розрахованої за багаторічний період спостережень. Якщо за даними попередніх десятиліть протягом літнього періоду кількість днів з температурою 30 градусів і вище по області становила, в середньому, 10 днів, то за останнє десятиліття вона збільшилася майже вдвічі – до 18 днів.

Крім того, на 4 % знизилася річна сума атмосферних опадів. Чернігівщина завдяки своєму географічному розташуванню та рівнинному рельєфу є однією з найбільш безпечних стосовно природних стихійних явищ територією. Та навіть тут останніми роками спостерігається помітне збільшення повторюваності небезпечних гідрометеорологічних явищ, зокрема сильних злив, гроз, граду, посилення вітру до штормових значень.

Чітко простежується тенденція до зменшення річкових повеней у зв’язку з теплішими зимами та коротшими періодами накопичення снігу, що призводить до меншого об’єму талої води навесні. Відтак, зменшується поповнення запасів ґрунтових вод, що в свою чергу створює небезпеку частішого виникнення значних посух. Однак, зростає небезпека виникнення дощових паводків у теплий період року через нерівномірність випадіння опадів та підвищення їх інтенсивності.

Як повідомив заступник начальника Деснянського басейнового управління водних ресурсів Вадим Потапенко, Чернігівщина досить добре забезпечена водою. Так, за запасами прісних підземних вод наша область знаходиться на першому місці в Україні. Проте останніми роками кількість водних об’єктів постійно зменшується та виснажується – спостерігається пересихання струмків і малих річок, обміління середніх та великих річок, зменшення площ заплавних озер, зникають ставки.

– Аби мінімізувати вплив кліматичних змін на водні ресурси, необхідно економніше використовувати воду, відновлювати природні джерела та запроваджувати крапельне зрошення, – вважає Вадим Потапенко.

За словами Василя Новака, на Чернігівщині екологічна стабільність регіону забезпечується, в першу чергу, наявністю значних площ природно-заповідних територій.

Природно-заповідний фонд області нараховує 665 об’єктів загальною площею понад 261 тисячу гектарів – майже 8 % території. По кількості заповідних об’єктів Чернігівщина посідає перше місце в Україні.

За аналізом інформації установ та підприємств області, які здійснюють дослідження навколишньо-природного середовища, інтегральна оцінка стану довкілля регіону є задовільною. Якість атмосферного повітря залишається сталим. Рівень радіаційної безпеки не перевищує мінімального рівня дії і становить, в середньому, 8-12 мкР/год. За індексом забруднення поверхневі води відповідають ІІ або ІІІ класу якості (чиста та помірно забруднена).

Серед найбільших забруднювачів довкілля області – КЕП «Чернігівська ТЕЦ» ТОВ фірми «ТехНова» та КП «Чернігівводоканал».

У 2013 році Європейська комісія прийняла комюніке «Стратегія ЄС з адаптації до зміни клімату». Країни Європейського Союзу погодилися протягом 2014-2020 років 20 % свого бюджету спрямовувати на заходи, пов’язані зі зміною клімату, в тому числі на пом’якшення та адаптацію. Дванадцять країн розробили відповідний Національний план дій.

В Україні розпорядженням Кабінету Міністрів України схвалено концепцію реалізації державної політики у сфері зміни клімату на період до 2030 року, затверджено план заходів щодо виконання Концепції та розроблено Проект Стратегії низьковуглецевого розвитку України до 2050 року.

В умовах посилення негативних проявів зміни клімату зростає значення гідрометеорологічних спостережень та досліджень. Наукові дослідження дозволяють виявляти природні та антропогенні фактори зміни клімату; надавати кількісну оцінку та прогнозувати стан кліматичної системи; визначати кліматовразливі райони. Це допомагає суспільству адаптуватися до зміни клімату та пом’якшення її негативних наслідків.

 
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Чернігівської облдержадміністрації

Останні новини Чернігівщини

365 пожеж в природній екосистемі Чернігівщини з початку року: чому виникають та як запобігти 18:11

«До речі, це майже в два рази більше, ніж за аналогічний період минулого року (186 надзвичайних ситуацій), – повідомив на брифінгу в офіційному медіацентрі ОВА Олександр Бобро, заступник начальника Головного управління із запобігання надзвичайним ситуаціям ГУ ДСНС України в області. – 356 із них – суха трава та сміття на відкритих територіях, а 9 пожеж – це лісові масиви та насадження».

Бізнес, який постраждав під час ракетних ударів 17 квітня, може отримати грант на відновлення від МОМ 18:08

Міжнародна організація з міграції (МОМ) в рамках проєкту «Життєздатність+ Економічна інтеграція внутрішньо переміщених осіб та постраждалих від війни», що фінансується Федеральним міністерством економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) через Банк розвитку KfW, допоможе чернігівським підприємцям.

На Чернігівщині до 11 років позбавлення волі засуджено двох російських військових, які катували та жорстоко поводились з цивільним 18:03

Поліція завершила досудове розслідування та скерували до суду провадження, щодо двох російських військовослужбовців, які 6 березня 2022 року затримали цивільного місцевого мешканця у селі Слобода Чернігівського району. Чоловіка тяжко побили та погрожували спалити живцем.

Майстер–клас для спортивної спільноти Чернігівщини від володаря першої олімпійської медалі на Чернігівщині Олександра Батюка 18:01

Цьогоріч виповнюється сорок років з часу проведення XIV Зимових Олімпійських ігор у місті Сараєво (на той час Соціалістична Федеративна Республіка Югославія). Тоді у далекому 1984 році на цих престижних міжнародних змаганнях наш земляк, відомий український лижник Олександр Батюк виборов срібло у складі команди з лижної естафети 4х10 км.

На Чернігівщині запрацювали одразу дев’ять поліцейських станцій 11:39

Сьогодні в Остерській ТГ та ще у восьми громадах області розпочали роботу нові поліцейські станції. Допомагати, дбати про безпеку і захищати місцевих мешканців відтепер будуть дев’ять поліцейських офіцерів громад.