Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Неділя, 28 листопада, 04:24:13

Коропська громада: "За рахунок субвенції зробили дороги у селах, де про асфальт майже забули"

26.12.2017   15:53

Рік після перших виборів об’єднаної громади – це багато чи мало? У грудні 2016 на Чернігівщині відбулися вибори у 11 громадах. Серед них – Коропська об’єднана громада, до якої увійшли селище Короп та 45 населених пунктів. Вона велика за територією, але малонаселена. Має туристичні принади та історичні пам’ятки, але все це потребує суттєвих вкладень та інвестицій. Яким був перший рік у громади і з якими планами вступає вона у 2018 рік розкажемо далі.

Перші кроки

Коропський селищний голова Віктор Журавель каже, що за перший рік зроблено багато всього і різного. В принципі як і в усіх. Але самим першим кроком одразу після об’єднання він називає створення відділу освіти та взяття на баланс громади шкіл та дитячих садочків. «Перша установча сесія громади відбулася 30 грудня 2016 року. А вже 17 січня 2017 року в нас був створений відділ освіти. Щоб не викликати ажіотажу серед педагогів, ми власні кошти спрямували в районний бюджет і наші освітяни, які в громаді, отримали зарплату вчасно. Потім пішла освітня субвенція, за рік нам вдалося трохи зекономити коштів – їх ми плануємо використати для поповнення матеріальної бази шкіл нашої громади», - розповідає Віктор Іванович.

Крім відділу освіти були створені відділи соціального захисту, культури та фінансовий. Також у січні були виготовлені печатки для всіх старост, щоб вони могли продовжувати надавати послуги жителям.


Асфальтові дороги – селам!

За рахунок державної субвенції на розвиток інфраструктури громада вирішила побудувати дороги. Але не в центральній садибі, а у селах – Риботин, Рождественське, Білка, Атюша та Карильське. На асфальт у селах, де про нього вже забули, витратили майже 11,4 мільйонів гривень. Як зазначив один із старост: «Наша сільрада не була бідною до об’єднання. У нас були нормальні доходи і надходження. Але витратити більше мільйона на дорогу – такого ми не могли собі дозволити».


Комунальне підприємство – від зубожіння до нової техніки

Взимку більшість водіїв страждає від снігу та заметах на дорогах, особливо сільських. Але у Коропській громаді з цією проблемою справляються добре.
 
Для комунального підприємства «Благоустрій» за рахунок державної субвенції на суму 2,2 мільйона закупили спецтехніку. За словами фахівців цього автопарку вистачить, щоб перевозити вантажі, розчищати дорогу від снігу та бруду, надавати послуги із завантаження та розвантаження лісу, землі, сипучих матеріалів, піддонів, відвозити сміття від господарських дворів до сміттєзвалищ, проводити косіння обочин доріг, полів з сільськогосподарськими культурами, обслуговувати дороги комунальної власності протягом року.

За словами Сергія Мурашко, директора КП «Благоустрій», ця техніка допомагатиме підтримувати порядок у громаді та заробляти гроші, надаючи послуги місцевим підприємствам та населенню.

Ще півтора року тому КП «Благоустрій» було майже банкротом. Підприємство не вилазило з боргів, в штаті було вісім працівників. Сьогодні ситуація змінилася: працює 31 робітник, оновлена техніка, проводиться активна господарська діяльність. Окрім послуг з благоустрою підприємство розвиває деревообробний напрямок і виготовляє різноманітні дерев’яні конструкції: від звичайного штахетника до альтанок.

Цікавим досвідом поділився голова громади Віктор Журавель: «Практично в кожному старостинському окрузі є робітник КП «Благоустрій», який живе і працює на території старостату. Щодня він отримує завдання з поліпшення благоустрою від старости. Але якщо потрібно зробити великий обсяг робіт, то керівник збирає усіх і задача вирішується разом».
За рік громаді вдалося привести до ладу благоустрій практично на всій території.


Роздільний збір сміття

А ще у Коропській громаді популяризують роздільний збір сміття. Почали з Коропа, звичайно. Інші села беруть приклад із центральної садиби і приєднуються. Для переробки пластикових пляшок, пакетів закупили спеціальне обладнання. Тож старання жителів з розподілу сміття не закінчуються на стадії скидання всього у один контейнер.


Економічний потенціал: туризм, агробізнес чи промисловість?

На території Коропської ОТГ працюють, як великі сільгоспвиробники: ТОВ «Агрікор Холдинг», ТОВ «Бахмач агро», ТОВ «Шабалинівське», ТОВ «Перемога», ФГ «Білі роси» та інші, так і невеликі фермерські господарства.
 
Унікальним напрямком розвитку агробізнесу є органічне сільське господарство та виробництво органічної продукції. І в Україні, і за кордоном відомі натуральні соки прямого віджиму та інша правильна продукція фермерського садівничого господарства «Золотий Пармен», яке щороку підтверджує органічність в «Органік Стандарт». А також мають сертифікати німецької фірми, бо зернову і зернобобову органічну продукцію підприємство експортує в Німеччину. Також вирощують овочі, чорну смородину.

Органічний напрямок активно в сільському господарстві підтримують і інші виробники. В планах у громади є навіть ідея створення демонстраційної органічної ферми для отримання необхідних навичок та знань діючими та потенційними фермерами.

На території громади працюють промислові переробні підприємства: ДП «Коропський сирзавод» ТОВ «СИЛ»,  ДП «Короп-м'ясо», ТОВ «Гаранттогсервіс», Коропське спеціалізоване лісогосподарське підприємство «Агролісгосп»,  ДП «Короп-пласт», ТОВ «Газбудсервіс», ПСП «Лукново», ТОВ   «МК Добробут», Коропський хлібзавод, корпорація «Проун».

Нещодавно у Коропі відкрився швейний цех ТОВ «Перше швейне підприємство «Козак», який спеціалізується на виготовленні спецодягу для військових. В 2017 році у цеху було 15 робочих місць, у наступному планується розширення штату. А, отже, будуть вакансії та робота для населення.

Для туристів Коропщина – край нерозкритих таємниць та знахідок. Є тут Мезинський заповідник, старовинні палаци, Ільїнська церква-фортеця – єдина в Україні – та інші історичні пам’ятки. На території громади працюють два музеї – Кибальчича і історико-археологічний. Тому розвиток туристичного бізнесу – один з пріоритетних напрямків розвитку.

Віктор Журавель розповідає: «Цього року музеї забрали у власність громади, плануємо розширити експозицію, зробити ремонти. Бо за останні 25 років ніхто туди і копійки не вкладав».


Проблеми сільської місцевості чи відтік кадрів?

Проблема кадрового потенціалу знайома багатьом громадам. Коропська – не виняток. Не вистачає фахівців, спеціалістів з багатьох напрямків. «На сьогодні в нас є вакансії по різним спеціальностям», - зазначає Віктор Іванович. З початку року розпочнеться відбір кадрів на роботу в ЦНАПі, ремонт та облаштування якого завершується.


Гроші в громаду

Про фінансову децентралізацію можна говорити багато, але краще порівнювати цифри. Так у 2016 році загальний бюджет всіх сільських та селищних рад дорівнював 17,5 мільйонів гривень, а після об’єднання тільки власних надходжень 39 мільйонів. «До нашої громади увійшли сім сільрад, які грошей практично не мали. І у них багато років нічого ніхто не робив. За рік ми допомогли вирішити питання з благоустрою. Ремонтували будинки культури та школи, замінювали газові котли на твердопаливні, тощо», - розповідає Віктор Журавель.

На 2018 рік рішенням Коропської селищної ради був затверджений бюджет громади, згідно якого доходи складають 91,44 мільйонів гривень, в тому числі доходи загального фонду – 89,72 мільйони, а доходи спеціального фонду – 1,73 млн.


Замість висновків

Перший рік видався складним для новоствореної Коропської громади. Багато чого вдалося зробити, на щось не вистачило коштів, а на щось, елементарно, часу. Наступного року запрацює ЦНАП та завершиться ремонт у Коропській школі, розпочнуться ремонти у інших школах, садочках  та об’єктах соціальної сфери. Головне, що є бажання працювати і робити життя громади комфортним, сучасним та привабливим.


Чернігівський Центр розвитку місцевого самоврядування
 

Останні новини Чернігівщини

Талалаївська селищна громада отримала шкільний автобус чернігівського виробництва

Талалаївська селищна громада отримала шкільний автобус чернігівського виробництва 09:34

Транспорт придбаний за рахунок зекономлених коштів державної субвенції та співфінансування з місцевих бюджетів.

У бібліотеці ім.М.Коцюбинського розповіли про збірку документів

У бібліотеці ім.М.Коцюбинського розповіли про збірку документів "Чорні дошки України. Чернігівська область" 09:23

У бібліотеці ім. М. Коцюбинського представили унікальну збірку документів та матеріалів, які проливають світло на ще одну сторінку в дослідженнях Голодомору-геноциду 1932 – 1933 років в Україні.

Чернігівська область: сапери ДСНС знищили  протитанкову міну ТМ-43

Чернігівська область: сапери ДСНС знищили протитанкову міну ТМ-43 09:16

26 листопада об 11:50 саперами групи піротехнічних робіт та підводного розмінування Аварійно-рятувального загону спецпризначення ГУ ДСНС України у Чернігівській області знищено протитанкову міну ТМ-43 часів Другої світової війни.

Під міськрадою Чернігова протестували проти продажу землі парку «Ялівщина»

Під міськрадою Чернігова протестували проти продажу землі парку «Ялівщина» 09:07

У Чернігові 25 листопада перед сесією міської ради більше сотні активістів протестували проти можливого продажу будівлі Центру туристсько-оздоровчої та виховної роботи з дітьми і молоддю та 3,5 га прилеглої території регіонального ландшафтного парку "Ялівщина".

Центри масової вакцинації в Чернігові наступного тижня змінять графік роботи

Центри масової вакцинації в Чернігові наступного тижня змінять графік роботи 09:02

Центри масової вакцинації проти COVID-19 у Чернігові наступного тижня частково змінять свій графік роботи.