Прийомна сім’я чи ДБСТ: можливість для дитини жити в родині
Погляд дитини-сироти неможливо сплутати з іншим. Він особливий — дитини, якій не вистачає турботи і любові, яку позбавили щасливого дитинства найближчі їй люди. Або жорстокі життєві обставини.

Звичайно ж, вихованці дитячих інтернатних закладів мріють, що колись до них завітають дорослі і скажуть: «Збирайся, дитинко, поїдемо додому. Ми — твої батьки».
І таких прикладів на Чернігівщині чимало. Так, на сьогодні діють 215 прийомних сімей, в яких знайшли своє дитяче щастя 330 вихованців, та 25 дитячих будинків сімейного типу, де виховується 151 дитина.
Прийомну сім’ю може створити як окрема особа, яка не перебуває у шлюбі, так і сім’я. Вони можуть взяти на виховання та спільне проживання від одного до чотирьох дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
У дитячому ж будинку сімейного типу спільно проживають з батьками-вихователями та виховуються не менш як 5 дітей цієї категорії. Найбільше ж може бути на вихованні — 10 дітей.
Порядки створення прийомної сім’ї та дитячого будинку сімейного типу і влаштування в них дітей регулюються відповідними постановами Кабінету Міністрів України.
Держава передбачила фінансову підтримку цих альтернативних форм сімейного виховання. Грошове забезпечення призначається кожному з батьків-вихователів й одному з прийомних батьків. Фінансування прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу здійснюється за рахунок державного бюджету.
Отримують державну соціальну допомогу й діти — два прожиткових мінімуми для дітей відповідного віку. За вихованцями також зберігаються раніше призначені аліменти, пенсія, інші види державної допомоги. Ці кошти переходять у розпорядження батьків-вихователів та прийомних батьків і витрачаються на утримання дітей.
Особи, які виявили бажання стати прийомними батьками, в обов’язковому порядку мають пройти навчання, організоване обласним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. До проведення спеціальних навчальних програм залучаються спеціалісти з психології, педагогіки, медицини тощо. Якщо ж хоча б один з батьків не пройшов курс підготовки потенційних кандидатів у прийомні батьки чи батьки-вихователі — родина не отримає рекомедацію на створення прийомної сім’ї чи ДБСТ.
Обласним центром СССДМ з початку року за Програмою підготовки кандидатів у прийомні батьки, батьки-вихователі, опікуни, піклувальники проведено навчання 5 осіб та 4 сімей, які бажають стати прийомними батьками, а також підготовлено 13 потенційних опікунів/піклувальників. Також організовано тренінгові курси для сімей, які вже функціонують чотири, шість чи вісім років — це також обов’язкова вимога.
До речі, прийомні сім’ї та ДБСТ не залишаються наодинці зі своїми проблемами. Всі вони перебувають під соціальним супроводом соціальних працівників, взаємодіють із службами у справах дітей. Для них передбачено комплекс послуг: і юридичних, і психолого-педагогічних, і соціально-медичних.
Зі свого боку, соцпрацівники здійснюють супервізії альтернативних сімей, контролюють, як дбають прийомні батьки та батьки-вихователі про здоров’я дітей, чи забезпечують їх усім необхідним для всебічного розвитку.
Важливо, що прийомні діти мають право підтримувати особисті контакти з родичами, якщо це не суперечить їх інтересам і не заборонено рішенням суду. Форми такого спілкування визначають органи опіки та піклування за погодженням з прийомними батьками.
Шановні громадяни!
Наразі в області 172 дитини-сироти та позбавлені батьківського піклування з числа вихованців інтернатних установ та центрів соціально-психологічної реабілітації дітей потребують першочергового влаштування в сім’ю. 41 дитина з них має інвалідність.
Якщо вам не байдужа доля цих дітей і ви готові подарувати їм щасливе дитинство — створюйте прийомні сім’ї чи дитячі будинки сімейного типу!
Вам у цьому допоможуть центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді і служби у справах дітей.
Звертайтеся до цих установ за місцем проживання, а також на обласному рівні:
Чернігівський обласний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді: м. Чернігів, вул. Шевченка, 21, контактний телефон:(0462) 77-89-84.
Служба у справах дітей Чернігівської ОДА: м. Чернігів, просп. Миру, 19, контактний телефон: (0462) 65-17-64.
Також можна телефонувати на «гарячу лінію»: 0 800 500 225.
За інформацією Чернігівського обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді
Останні новини Чернігівщини
На Ніжинщині поліцейські затримали жінку, яка підозрюється у вбивстві своєї матері 17:17
Оперативники кримінальної поліції відділення №3 (м. Борзна) Ніжинського райуправління поліції затримали 56-річну мешканку Борзни, яка завдала своїй матері смертельних тілесних ушкоджень. Жінку помістили до ізолятора тимчасового тримання.
У Чернігові дитина випала з вікна: поліція розслідує обставини травмування хлопчика 16:37
Співробітники Чернігівського районного управління поліції розслідують обставини, за яких хлопчик 2022 року народження випав з вікна другого поверху. Наразі дитину госпіталізовано до лікарні.
«Пліч-о-пліч: згуртовані громади»: Новгород-Сіверська громада отримала від партнерів зі Львівщини пожежний автомобіль 16:16
Днями в межах проєкту «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» Новгород-Сіверську ТГ відвідала делегація Мурованської територіальної громади Львівської області на чолі із сільським головою Богданом Свистуном.
Поліція розслідує обставини ДТП в Корюківському районі, в якій травмувалися двоє неповнолітніх пасажирів 15:42
Поліцейські розслідують кримінальне провадження за фактом ДТП на автодорозі Холми-Жукля Корюківського району, внаслідок якої постраждали двоє неповнолітніх.
«Просвіт пам’яті»: медики Михайло-Коцюбинської громади вшанували загиблого колегу 15:11
Молодший сержант Олексій Шестаков народився 9 березня 1976 року у Донецьку. Там же у 1992 році закінчив школу. Після навчання у Донецькому державному медичному університеті молодий стоматолог у 1998 році приїхав до Чернігова проходити інтернатуру за розподілом в Чернігівській міській лікарні.