Переробка батарейок: бути чи не бути?
31 липня пройшла звітна прес-конференція по виконанню проекту “Міжрегіональної громадської екологічної ініціативи “ЛІНЕЯ”, який проводився у березні-липні 2017 року та був покликаний вирішити проблему забруднення навколишнього середовища відпрацьованими батарейками за рахунок обміну досвідом та співпраці між громадськими організаціями з різних регіонів України.

Проект виконувався Громадською організацією “Еко місто Чернігів”у рамках «Української регіональної платформи громадських ініціатив», що адмініструється ГО «МАRТ» за фінансової підтримки Європейського Союзу.
Старт ініціативі був даний у місті Чернігові, куди на тренінг для навчання та обміну досвідом приїздили представники партнерських організацій з Чернівців, Рівного, Новгород-Сіверського та міста Добропілля Донецької області. “Зараз Чернігів збирає близько 20% з усіх використаних батарейок для утилізації. За нашими підрахунками, завдяки інформаційним кампаніям, просвітницьким заходам, адвокації та розвинутій волонтерській мережі, до якої залучені чернігівські навчальні заклади, ми у 20 разів перевищуємо середній показник по Україні” – розповів Сергій Безбородько, керівник ГО “Еко Місто” – “Свій досвід, розроблені матеріали, план-конспекти лекцій та презентації ми поширили для учасників тренінгу для того, щоб справа росла та масштабувалася країною”.
За відгуками учасників, навчання було дуже корисним та дало можливість змінити стан справ у регіонах. Так, наприклад, Юрій Внуков з Добропілля самостійно провів лекції для школярів та обладнав спеціальні контейнери для збору батарейок, залучивши кожну із восьми шкіл свого міста до екологічного проекту. Учасники з Чернівців та Рівного також розробили власні ініціативи та чекають їх затвердження щоб із вересня місяця запустити збір відпрацьованих елементів живлення у школах міст.
Чернігівські школярі – найактивніші. Усього за місяць з травня по червень вони зібрали близько 50 000відпрацьованих батарейок, прийнявши участь у екологічній грі “Eco Battle”. Акція проходила за підтримки Управління освіти, Управління сім’ї, молоді і спорту ЧМР. Протягом місяця за кожну здану батарейку діти отримували від педагогів організаторів шкіл спеціально виготовлені еко-монети, які потім могли обміняти на сувенірні стікери та сертифікати партнеру гри Розважального центру “Дитяча планета”.
Ще одним інструментом для залучення громади має стати Еко Карта України, яку розробили та спільно заповнили еко-активісти. Карта доступна за посиланням www.eco-map.org.uaта допоможе дізнатися про місця прийому відпрацьованих батарейок у Рівному, Чернівцях, Добропіллі, а у Чернігові ще ірозповість, де у місті здати старі ртутні лампи, термометри, куди віднести вторинну сировину, чи як дати друге життя старим речам. Сервіс карти дозволяє додати інформацію та користуватися нею у будь-якому іншому місті України.
На сьогоднішній день членами ГО “Еко Місто” зібрано та зберігається для подальшої утилізації вже понад 200 000 відпрацьованих батарейок.
Нажаль, нині в Україні не працює жодного заводу, який би мав можливість переробляти хімічні джерела живлення – все через дотаційність процесу, бо заробити кошти на цьому не можливо, а хто повинен платити – невідомо. Необхідно, щоб Верховна Рада прийняла зміни до екологічного законодавства та заклала вартість утилізації у вартість батарейок, так званий утилізаційний збір. Така модель, коли платить саме забруднювач, діє у країнах Європейського Союзу, в Україні імпортери звільнені від такого податку і не переймаються екологічними проблемами,але бути, чи не бути переробці залежить від тиску з боку громадського суспільства: чимбільше людей дізнається про шкідливий вплив батарейок, чим більше людей об’єднається для порятунку навколишнього середовища, тим швидше вдасться нам разом змусити владців прийняти необхідні закони.
Останні новини Чернігівщини
Керівництво поліції Чернігівщини ініціювало службове розслідування за фактом інциденту в Чернігові під час заходів оповіщення 17:23
14 липня під час здійснення заходів оповіщення, передбачених чинним законодавством, військовослужбовці ТЦК та СП Чернігова у супроводі поліцейських підійшли до двох громадян, аби перевірити військово-облікові документи.
У Чернігові відзначили День Української Державності 16:41
Біля Меморіального знаку на честь Героїв, які загинули в російсько-українській війні, зібралася громадськість, представники влади і духовенства, аби вшанувати памʼять про всіх борців за українську державність.
За матеріалами СБУ заочну підозру отримали троє воєнних злочинців, які командували обстрілом Чернігова і вбили 20 мирних жителів 16:07
Служба безпеки зібрала беззаперечні докази воєнного злочину на командувачів російських військ, які причетні до ракетного обстрілу цивільної інфраструктури, масового вбивства та каліцтва громадян України у місті Чернігів 16 березня 2022 року.
Презентація історичного роману Василя Краса "Потреба під Конотопом" 15:35
13 липня у великому читальному залі Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових відбулася презентація історичного роману українського письменника Василя Краса "Потреба під Конотопом".
Енергонезалежність знімає бар’єри: школи області оснащують сонячними панелями 15:11
Безбар’єрність в освіті — це, зокрема, коли школярі можуть повноцінно навчатися очно пліч-о-пліч з однолітками — незалежно від енергетичної ситуації в регіоні.