Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Вівторок, 31 січня, 09:24:30

Донорство крові: почесно, корисно, ефективно

14.06.2016   08:02Агенцiя

14 червня міжнародна спільнота відзначає Всесвітній день донора крові. Цього року тема кампанії - «Кров об'єднує всіх нас».

Важливість донорства  нині  важко переоцінити – мільйони врятованих  людей,  вдячні очі пацієнтів, яких чиясь кров повернула до нормального життя… Недарма  слово «донор»  означає «дарувальник».  Донорство – не особлива місія якоїсь визначної людини, донорство – це  свідчення людяності  та гуманності  звичайного пересічного громадянина, який відчув у собі  потребу допомогти ближньому часточкою себе.

 Ніхто не знає, коли, як, за яких обставин  людині буде потрібна  донорська кров. Це і складні планові хірургічні операції, ургентне оперативне втручання під час  надзвичайних ситуацій,  оновлення  крові  при  важких хронічних захворюваннях тощо. Тобто, без добровільної здачі крові  нині не можна уявити сучасну  медицину, якими б  технологіями вона не володіла.  Без перебільшення, кров – це життя, сила і передумова існування   людства.

В нашому регіоні  головним закладом, що  займається заготівлею крові, є КЗ «Чернігівська  обласна станція переливання крові», яка  у будь-який час може  забезпечити лікувальні заклади області  донорською кров’ю.

Головний  лікар  станції, кандидат медичних наук Павло Герасименко зазначає: «Протягом останніх років намітилися тенденції до зміни структури донорського контингенту, адже з’являються  нові донори – студенти, молоді  працівники, які все частіше виявляють бажання здавати кров цілком безкоштовно. Тобто, у суспільстві відбуваються певні зміни щодо пріоритетів гуманізму. Хоча, на жаль, загальна кількість донорів поки не компенсує тих демографічних втрат, які зазнає Чернігівська область. Тому  іноді бувають ситуації, коли нам стає важко поповнювати ті витрати, які  ми видаємо у лікарні. Звичайно, ми орієнтуємося на світові рекомендації щодо кількості донорів на чисельність населення та рекомендації щодо обсягів заготівлі. Втім, спираємося на середньорічні витрати, про які нас інформують лікарні».

 Який же  портрет сучасного донора, хто стає донором, як  працівники  станції залучають людей до цієї благородної справи?

Завідувач відділу комплектування кадрів станції Ольга Найда розповідає:  «Нині на Чернігівщині є майже 8 тисяч  донорів і, дійсно, серед них стає все більше і більше молодих людей, що пов’язано з  їхньою високою соціальною активністю.  Звісно, вони б хотіли здавати  кров і за гроші,  втім, 16 грн. за  100 мл крові та 11-12 грн. на обід – це мізер і він не може  слугувати матеріальним стимулом для  здачі крові. На щастя, гроші для таких людей не головне, лише тільки  громадянська свідомість, так би мовити, «штовхає» їх на добровільне донорство. Проводячи серед потенційних донорів роз’яснювальну  роботу, ми наголошуємо, що здача крові не тільки  рятує життя реципієнту, а і позитивно впливає на організм  донора – омолоджує його, створює  хороший настрій через  появу певної кількості ендорфінів, регулює артеріальний тиск, створює передумови для  зміцнення  органів і систем, покращує імунітет. А ще великим стимулом для молодих донорів є  досвід  тих, хто вже  по кілька десятків разів  віддавав свою кров. До речі, нині  в області  2  заслужених донора  України – здали понад 100 разів кров та  близько 450 почесних донорів, які здали понад 45 разів кров  цілком безкоштовно.  Дуже  активно здають кров  в районах області, зокрема, в Бобровиці, Ніжині, Прилуках».

За результатами моніторингу серед донорів на запитання «Що вас привело у донорство?», понад 50% зазначили, що це щире бажання допомогти людям,  більш ніж 35%   відгукнулися на прохання родичів та знайомих. Крім того, понад 90% опитаних заявили, що вони готові знову здавати кров та 83% виявили бажання прийти до станції ще  раз. Це свідчить про те, що  станція створила  хороші  сучасні умови для комфортної здачі крові, а її співробітники з повагою  ставляться до всіх, хто до них приходить.

 «Зараз ми  виготовляємо три  різновиди компонентів – трансфузійних середовищ – еритроцитвмісні середовища, плазму різного ґатунку, тромбоцити, – зазначає  Павло Герасименко. – Виготовляємо, але  вже  не в такому обсязі препарат альбумін. Можливо, що  ми відмовимося від його  виготовлення через неможливість виконати ті вимоги, що пред’являє до нашого закладу міністерство охорони здоров’я. І така ситуація не тільки в нашому закладі, а і в інших  на території нашої держави. Втім, держава  повинна потурбуватися про створення  окремих центрів з виготовлення альбумінів, які надходитимуть в усі регіони».

 Враховуючи, що  Всесвітній день донора – свято, як для  самих донорів, так і для працівників станції, 14 червня  у закладі  буде проведено День відкритих дверей. «Ми привітаємо наших відвідувачів, будь-яких гостей. Будемо пояснювати  та розказувати про користь донорства. Крім того, в нас запрацювала сторінка у «Фейсбук»,  виступатимемо у ЗМІ, – наголошує Павло Герасименко. – Ще на нас чекають певні зміни у штатному розписі – планується додати  спеціалістів для пропаганди рекрутінга – залучення  людей до донорства, яке б я охарактеризував  так:  це загальна справа з метою забезпечення безпеки нашої громади.

Останні новини Чернігівщини

До рятувальників Прилуччини завітали маленькі ліцеїсти

До рятувальників Прилуччини завітали маленькі ліцеїсти 09:20

Сьогодні до одного з підрозділів Прилуцького районного управління ГУ ДСНС України у Чернігівській області на екскурсію завітали ліцеїсти варвинського ліцею №2.

До уваги авторів! Зміни в умовах конкурсу «Книга року»

До уваги авторів! Зміни в умовах конкурсу «Книга року» 09:10

Чернігівська міська ЦБС оголошує прийом заявок на участь у щорічному літературному конкурсі «Книга року-2022». До участі запрошуються автори книг, виданих у 2022 році, а також рукописів, які ще не вийшли друком.

 Киїнська громада отримала 30 палет утеплювача від компанії «ROCKWOOL»

Киїнська громада отримала 30 палет утеплювача від компанії «ROCKWOOL» 09:08

Жителі Киїнської громади, які відновлюють зруйновані чи постраждалі через війну оселі, отримали сьогодні мінеральну вату для утеплення.

«Балада про Крути». Зберігаємо історичну пам'ять

«Балада про Крути». Зберігаємо історичну пам'ять 09:04

29 січня у приміщенні Чернігівського облмуздрамтеатру ім. Т.Г.Шевченка з нагоди 105-ї річниці вшанування пам’яті Героїв Крут проведено благодійний показ відеофільму про мистецький проєкт «Балада про Крути», створений у 2018 році до 100-річчя відзначення подвигу Героїв Крут. П’ять років тому в Чернігівському драмтеатрі ім. Т.Г.Шевченка було втілено за сприяння Мінкультури України, Департаменту культури Чернігівської ОДА мистецький проект «Балада про Крути», прем’єрний показ якого був проведений 28 січня 2018 року на благодійних засадах для учасників АТО, членів їхніх родин та волонтерів.

На Чернігівщині стартував проєкт з обміну старих ламп розжарювання на нові економні LED-лампи

На Чернігівщині стартував проєкт з обміну старих ламп розжарювання на нові економні LED-лампи 08:51

Сьогодні в Україні розпочав роботу проєкт з обміну ламп розжарювання на сучасні світлодіодні, що дозволить підвищити ефективність споживання електроенергії населенням. Наразі на території Чернігівщини він доступний поки що для жителів обласного центру. Втім, незабаром його географія розшириться на райони та територіальні громади регіону. Загалом області передбачено виділити 390 тис. ламп.