Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Понеділок, 19 квітня, 14:44:50

Чернігівська область по запасах підземної і поверхневої води займає одне з перших місць в Україні

22.03.2012   09:41Агенцiя

22 березня - Всесвітній день води

Водні ресурси є найважливішим елементом національного багатства і відрізняються високою динамічністю. На відміну від інших природних ресурсів, вони безперервно відновлюються, їм властива значна мінливість не тільки в часі, але й у просторі.

Вода - джерело життя. З кожним днем вона стає все більш необхідною в умовах сучасного виробництва. На сьогоднішній день вода стала ресурсом, що забезпечує нормальний розвиток суспільства. А чисті прісні води є цінним та все більш обмеженим природним ресурсом. Вже сьогодні більшість областей України гостро відчувають дефіцит якісної питної води.

Чернігівська область по запасах підземної і поверхневої води займає одне з перших місць в Україні і є найбільш забезпеченою прісними водами. Найбільшим користувачем підземних вод на території області є м. Чернігів, господарчо-питне водопостачання якого базується на підземних водах.

Водні ресурси області формуються як за рахунок атмосферних опадів (місцевий річковий стік, ґрунтова волога, підземні води), так і за рахунок зовнішнього притоку із суміжних територій (транзитні води).
По території Чернігівської області протікає 1570 річок, загальною довжиною 8369 км, налічується 1324 озера, сумарним об'ємом 136,50 млн. м3, функціонує 24 водосховища, загальною площею водного дзеркала більше 2200 га.

Загальний забір води в Чернігівській області у 2011 році становив 155,0 млн. куб. м, у тому числі підземної - 51,74 млн. куб. м, поверхневої - 103,26 млн. куб. м. Забір і використання підземних вод зменшилось на 4,02 млн. куб. м, а використання поверхневих водних ресурсів збільшилось в порівнянні з 2010 роком на 2,16 млн. куб. м. Скид стічних вод у 2011 році склав 128,0 млн. куб. м, в тому числі 119,9 млн. куб. м - у поверхневі водні об'єкти.

У 2011 році 11 підприємств області допустили скид недостатньо очищених стічних вод у водні об'єкти області в кількості 17,0 млн. куб. м. Основними забруднювачами водойм залишаються підприємства комунального господарства та молокопереробної галузі. Неефективна робота очисних споруд негативно впливає на гідрохімічний стан річок Білоус, Борзна, Борзенка, Десна, Остер, В'юниця, Іченька, Замглай, Парасючка, Снов, Мена, Удай.

Причиною усіх негараздів в роботі очисних споруд, неможливість очищувати стічні води до нормативів гранично-допустимих скидів є фізична та моральна застарілість обладнання, відсутність в потрібному обсязі ремонтів.

Дуже гостро стоїть проблема санітарно-технічного тампонажу недіючих артезіанських свердловин, яких, на сьогоднішній день, на території області налічується близько 380. За наполяганням Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Чернігівській області у 2011 році за кошти власників затампоновано 53 артезіанські свердловини у 14 районах області.

Вода несе з собою не лише життя. Всім відомо, якою стихією можуть бути водні потоки під час проходження весняної повені або дощових паводків. За кількістю людських жертв, розміром матеріальних збитків, повені займають друге місце серед природних катастроф слідом за землетрусами. Держуправлінням, у межах своєї компетенції, розроблені плани організаційних заходів щодо дій під час пропуску весняної повені.

Основними напрямами, на яких буде зосереджена увага Держуправління в сфері водокористування в поточному році, залишаються: забезпечення дотримання водокористувачами в повному обсязі вимог діючого природоохоронного законодавства; покращення роботи очисних споруд (сприяння будівництву та реконструкції очисних споруд на підприємствах області); тампонаж недіючих свердловин; пошук джерел фінансування для ліквідації забруднення підземних вод в місцях дислокації військових частин.

Проблема водних ресурсів складна і багатогранна. Її успішне вирішення можливе лише в разі залучення інтелектуальних, фінансових і технічних можливостей всього суспільства. Від того, наскільки успішно будуть об'єднані ці зусилля, залежить майбутнє наших річок і озер.
Висновок один: або людина зменшить кількість забруднень, які скидає у воду, або забруднення зменшать кількість людей.


Відділ дозволів та лімітів Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Чернігівській області

Останні новини Чернігівщини

Збільшено штраф за завідомо неправдивий виклик спеціальних служб

Збільшено штраф за завідомо неправдивий виклик спеціальних служб 14:11

Тепер за виклик спеціальних служб без вагомих причин правопорушникам доведеться сплатити від 850 до 3400 гривень.

Де у Чернігові зупиняється подача гарячої води?

Де у Чернігові зупиняється подача гарячої води? 14:00

У зв’язку зі стартом планової ремонтної кампанії на теплових мережах на період з 19 по 23 квітня зупиняється подача гарячої води в житлові будинки, установи та організації, які знаходяться по вул. Музичній, Толстого, Мазепи (від вул. Музичної до площі Перемоги), Жабинського, пр. Перемоги (від вул. Жабинського до площі Перемоги).

У Територіальному управлінні Служби судової охорони розпочався стройовий огляд особового складу

У Територіальному управлінні Служби судової охорони розпочався стройовий огляд особового складу 13:47

Сьогодні вранці частина особового складу Територіального управління Служби судової охорони у Чернігівській області вишикувалась на подвір'ї службового приміщення для стройового огляду. Це плановий захід, який проводиться двічі на рік – при переході на літній/демісезонний, а також на зимовий однострій.

Ніжин: відбулася щотижнева оперативна нарада

Ніжин: відбулася щотижнева оперативна нарада 13:33

19 квітня міський голова Олександр Кодола провів оперативну нараду.

У Чернігові провели аукціон на продаж права розміщення тимчасових об’єктів для продажу кави та фаст-фуду

У Чернігові провели аукціон на продаж права розміщення тимчасових об’єктів для продажу кави та фаст-фуду 13:23

Як тільки покращиться ситуація з захворюваністю на COVID-19, що дозволить пом’якшити карантинні обмеження, у Чернігові запрацює сезонна торгівля з яток кавою, іншими напоями, продуктами швидкого харчування, солодкою ватою, морозивом.