Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

П`ятниця, 10 липня, 07:16:23

У Чернігові представили виставку "Спротив геноциду" і презентували документальні видання з історії України

25.11.2015   10:14Агенцiя

24 листопада в Чернігівському національному педагогічному університеті імені Т.Г. Шевченка проведено захід до Дня пам’яті жертв голодоморів в Україні.

Під час відкриття Анатолій Тимошенко, кандидат історичних наук, проректор Чернігівського національного педагогічного університету імені Т.Г. Шевченка, наголосив на важливості знання громадянами, насамперед молодою генерацією, правди про минуле, вшановувати пам’ять жертв Голодомору-геноциду 1932–1933 рр., голодоморів 1921–1923, 1946–1947 рр.

Учасники заходу вшанували хвилиною мовчання пам’ять жертв Голодомору-геноциду і всіх злочинів комуністичного режиму.

Український інститут національної пам’яті і Служба безпеки України презентували 28 унікальних видань з історії України, більшість з яких видана на основі розсекречених архівів ВНК-ДПУ-НКВС-КДБ.

Тетяна Гапієнко, співробітник архіву Управління СБУ у Чернігівській області, розповіла про величезну роботу з розсекречення таємних документів комуністичних спецслужб, які залишилися у спадок незалежній Україні. Тільки за останні півроку суспільству, насамперед дослідникам і рідним репресованих, відкрито півмільйона справ.

Представник СБУ представила документальний збірник «Геноцид в Україні 1932–1933 років за матеріалами кримінальної справи № 475», упорядником якого є Валерій Удовиченко. Він вів слідство щодо комуністичного голодового злочину 1932–1933 рр. Як відомо, 13 січня 2010 р. Апеляційний суд міста Києва визнав Голодомор 1932–1933 рр. геноцидом Українського народу, а Й. Сталіна та його поплічників винними в організації цього злочину світового масштабу.

Сергій Бутко, представник Українського інституту національної пам’яті у Чернігівській області, розповів про представлені видання. Він підкреслив, що оприлюднені документи, результати наукових досліджень переконливо свідчать, що комуністичний режим був злочинним і людожерським. Правда є нашою найпотужнішою зброєю у боротьбі проти сучасного російського агресора, який продовжує використовувати досвід радянської імперії у війні з незалежною Українською державою.

Особливу увагу приділив 11 випускам журналу «З архівів ВУЧК-ГПУ-НКВД-КГБ», в яких зібрані просто вбивчі факти про злочинний характер радянської влади за весь час її існування. Представник УІНП процитував уривок інформації КДБ УРСР за 1988 р., в якій розповідалося про зусилля радянської спецслужби приховати правду щодо Голодомору-геноциду 1932–1933 рр.

За дорученням Українського інституту національної пам’яті і Служби безпеки України С. Бутко передав комплекти цих видань Чернігівському національному педагогічному університету імені Т.Г. Шевченка, Чернігівському національному технологічному університету, Ніжинському державному університету імені Миколи Гоголя, Чернігівському інституту МАУП імені Героїв Крут, Чернігівській обласній науковій універсальній бібліотеці імені В.Г. Короленка, Чернігівській центральній міській бібліотеці імені М.М. Коцюбинського.

Учасники заходу ознайомилися з виставкою «СПРОТИВ ГЕНОЦИДУ». Її представив Сергій Лаєвський, директор Чернігівського обласного історичного музею імені В.В. Тарновського.

Він повідомив, що її створили Український інститут національної пам’яті, Архів Служби безпеки України, Центр досліджень визвольного руху, Громадський комітет із вшанування пам’яті жертв Голодомору-геноциду ’32–33 років в Україні. Використано матеріали Галузевого державного архіву Служби безпеки України, інших державних архівів та Центру досліджень визвольного руху. Над виставкою працювали: Володимир Тиліщак (керівник проекту), Володимир Бірчак, В’ячеслав Василенко, Володимир В’ятрович, Сергій Горобець, Володимир Іванченко, Ніна Лапчинська, Олександр Штоквиш, Богдан Патриляк (науковий консультант).

Експозиція виставки «Спротив геноциду» охоплює період 1917–1933 рр. та безпосередньо наочно демонструє документальні докази політики державного терору, яка характеризувалася численними порушеннями прав людини в Україні, унаслідок чого мільйони людей стали жертвами комуністичного тоталітарного режиму, відбулося руйнування соціальних основ Українського народу та його вікових традицій, духовної культури та етнічної самобутності.

Матеріали свідчать про потужну хвилю визвольного руху. З проголошенням Української Народної Республіки українська нація стала на шлях створення незалежної демократичної держави, яка зазнала військової агресії та окупації з боку більшовицької Росії. Для подолання руху опору українського народу комуністичним режимом в Україні було застосовано терор голодом 1921–1923 рр., масові репресії, депортації до новостворених радянських концтаборів системи ГУЛАГ, штучно організований Голодомор-геноцид 1932–1933 років.

Організатори заходу: Український інститут національної пам’яті, Служба безпеки України, Чернігівська облдержадміністрація, Чернігівський національний педагогічний університет імені Т.Г. Шевченка, Чернігівський обласний історичний музей імені В.В. Тарновського.
 

Останні новини Чернігівщини

Гроші самі не приходять!

Гроші самі не приходять! 14:37

Їх потрібно заробити, або створити умови для бізнесу, якій отримавши прибуток, сплатить більше податків.

Оприлюднено базові показники роботи суду за перше півріччя 2020 року

Оприлюднено базові показники роботи суду за перше півріччя 2020 року 13:02

За перше півріччя 2020 року Чернігівським окружним адміністративним судом розглянуто майже дві з половиною тисячі справ та матеріалів.

Інформація щодо захворювання на коронавірусну інфекцію

Інформація щодо захворювання на коронавірусну інфекцію 12:20

За даними Управління охорони здоров’я Чернігівської ОДА станом на 11.00 четверга, 9 липня, в Чернігівській області зафіксовано +6 випадків захворювання на коронавірусну хворобу.

В області до 93% збільшилась кількість дітей, охоплених сімейними формами виховання

В області до 93% збільшилась кількість дітей, охоплених сімейними формами виховання 12:15

Протягом першого півріччя поточного року в області статус дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування отримали 112 осіб.

У Городні пробурили нову артезіанську свердловину

У Городні пробурили нову артезіанську свердловину 12:07

На початку липня у Городні завершили будівництво артезіанської свердловини. Її глибина – 508 метрів. Це резервна свердловина, що дозволить забезпечити стабільне водопостачання якісної питної води жителям міста, пишуть на сайті громади.