Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Вівторок, 1 липня, 05:35:56

Пожежа сміття на Чернігівському міському сміттєзвалищі ПП "Гранпласт"

01.09.2015   09:09

За повідомленням ДСНС області, 25 серпня о 14:02 на Чернігівському міському сміттєзвалищі ПП "Гранпласт" виникла пожежа сміття на загальній площі 0,5 га. Причина пожежі за версією представників служби з надзвичайних ситуацій - необережне поводження з вогнем невідомої особи.

Стан полігона побутових відходів на сьогоднішній день є критичним і може обернутися екологічною катастрофою для Чернігова. Така ситуація склалася внаслідок порушення технології утилізації сміття.

Адже 200 000 кубометрів відходів лежать необроблені на території в дванадцять гектарів всупереч всім нормам санітарної і протипожежної безпеки. При підвищенні температури повітря влітку сміття розкладається і отруює повітря.

За технологічними нормами сміттєві відходи діляться на так звані карти, до кожної з яких повинен бути під'їзд і можливість їх локалізації. Далі сміття ущільнюється , кожен його шар пересипається грунтом- при такому процесі вірогідність займання мінімізується.

Ще однією розповсюдженою проблемою звалищ є газ (що має в своєму складі метан та вуглекислий газ) , який виділяється в результаті анаеробного розкладу органічних відходів. При підвищеній температурі навколишнього середовища, тиск газу всередині звалища різко підвищується та посилюється його виділення . Газ накопичується в шарах сміття і при відсутності системи його відводу виривається на поверхню, що і призводить до займання звалища.

На виконання міського проекту по переробці газу в теплову енергію в 2012 році були розпочаті роботи по поетапній розробці звалища побутових відходів - буріння свердловин для отримання газу із його забором та будівництво газопроводу для траспортування газу з полігону. Із 60 запланованих свердловин було зроблено лише 11. Надалі роботи в цьому напрямку були призупинені.

Висновок зі всього вищеперерахованого лише один-звалище зайнялося невипадково. Цьому передувала ціла низка подій, яка й призвела до пожежі.

Яким же чином ця ситуація може вплинути на здоров'я мешканців прилеглих районів міста?

Основним компонентом будь якого диму є чадний газ або монооксид вуглецю (СО). Причому концентрація СО при спалюванні побутового сміття може бути такою ж високою, як і на вулиці з інтенсивним рухом автомобілів. Монооксид вуглецю - отруйне для людини з'єднання, оскільки надзвичайно легко зв'язується з гемоглобіном крові, блокуючи доставку кисню до тканин організму, внаслідок чого настає отруєння. У поєднанні з іншими забруднювачами, такими як промислові викиди або вихлопні гази, токсична дія чадного газу значно зростає. При спалюванні пластику, поліетилену,

виробів на основі ПВХ (лінолеум, деякі види упаковки, іграшки, предмети зі шкірозамінника, тканини, покриті полімерною плівкою, залишки

ізольованого електричного кабелю та ін) і синтетичних матеріалів (нейлон, деякі акрили і поліуретанові піни, широко використовувані для набивання диванів, крісел і матраців) утворюється безліч токсикантів.

Ще одним джерелом ризику є спалювання старої деревини, яка може бути пофарбована олійною фарбою, що містить свинець, причому, чим старіше фарбування, тим більше в ній свинцю. При горінні таких фарб сполуки свинцю потрапляють у повітря і проникають в організм через легені.

Фахівцями Держсанепідслужби області був проведений аналіз проб повітря навколо звалища та в прилеглих до нього районах міста з метою виявлення в ньому шкідливих для здоров'я людини речовин.

Результати аналізу повітря біля звалища:

вуглецю оксид - 4,0-4,3 мг/м3 (норма - 5 мг/м3 )

фенол - < 0,004 мг/м3 (норма - 0,01 мг/м3 )

формальдегід - < 0,01 мг/м3 (норма - 0,035 мг/м3)

азоту діоксид - < 0,02 мг/м3 (норма - 0,2 мг/м3)

Результати аналізу повітря в мікрорайоні «Масани»:

вуглецю оксид - 3,3мг/м3 (норма - 5 мг/м3 )

фенол - < 0,004 мг/м3 (норма - 0,01 мг/м3 )

формальдегід - < 0,01 мг/м3 (норма - 0,035 мг/м3)

азоту діоксид - < 0,02 мг/м3 (норма - 0,2 мг/м3)

Отже, на сьогоднішній день перевищень вмісту шкідливих речовин в повітрі навколо звалища та прилеглих районів не виявлено - напевне у зв'язку з тим, що пожежі поки що не такі масштабні і їх вдається максимально швидко ліквідувати. Але ситуація від цього не стає менш загрозливою. Адже завжди доцільніше усунути причину проблеми ніж щорічно витрачати безліч ресурсів на боротьбу з її наслідками, ставлячи при цьому під загрозу екологію міста та здоров'я його мешканців.

А ми хочемо дати декілька рекомендацій щодо того як убезпечити себе при виникненні подібних надзвичайних ситуацій:

- скоротити час перебування на вулиці, мінімізуючи таким чином контакт з забрудненим повітрям;

- на протязі дня намагатися тримати вікна та двері квартир щільно зачиненими, провітрювання приміщень проводити краще в нічний час (унаслідок зниження температури повітря вночі, збільшується його щільність, опір повітря зростає і диму важче поширюватись в ньому, до того ж в нічний час зменшується інтенсивність руху транспорту, тому повітря більш чисте).

- пити якомога більше чистої води - вона виводить токсини з організму;

- ввести в раціон якомога більше легкозасвоюваної рослинної їжі, яка є джерелом природних антиоксидантів, що захищають організм від шкідливого впливу навколишнього середовища (овочі, фрукти, ягоди та ін).

Держсанепідслужбою області постійно проводиться контроль за концентрацією шкідливих речовин в атмосферному повітрі. Про перевищення їх вмісту негайно буде повідомлятися на офіційному веб-сайті Держсанепідслужби області.

Останні новини Чернігівщини

1–2 липня у Чернігові перевірятимуть систему оповіщення населення — просимо зберігати спокій 17:46

Управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Чернігівської міської ради повідомляє

День спільнодії: на Чернігівщині знайомились з психологічними практиками МВС в межах програми «Ти як?» 17:25

У межах Дня спільнодії психологи Національної поліції, ДСНС, Нацгвардії, прикордонного загону поділились можливостями у сфері ментального здоров’я, зокрема представили проєкт «Пункт психологічних практик», спрямований на формування звички піклуватися про психічне здоров’я, зменшення тривожних станів, панічних атак та зняття надмірної психічної напруги в умовах військових дій.

Поліцейські Ніжинщини затримали чоловіка, який скоїв замах на вбивство родички 16:32

Поліцейські встановили, що на ґрунті давнього конфлікту місцевий мешканець вистрілив з рушниці у дружину свого брата. Поранену жінку госпіталізовано.

За матеріалами СБУ 11 років тюрми заочно отримав митрополит УПЦ (МП), який благословив війну рф проти України 16:11

За матеріалами Служби безпеки до 11 років позбавлення волі заочно засуджено підсанкційного митрополита Луганської єпархії УПЦ (МП) Василя Поворознюка, який співпрацює з рашистами на тимчасово захоплених територіях.

“Чернігівські гуляння” — мистецьке спілкування у дворику філармонійного центру 15:41

Традиційні танці, народні пісні посідають чільне місце в українській культурі.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини